Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як під час пошуку роботи не натрапити на криптошахраїв

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
17 жовтня 2022 4 хвилин читання

Під час війни багато українців залишилися без роботи і тепер активно шукають варіанти серед вакансій на відомих майданчиках з працевлаштування. На жаль, деякі з них натрапляють на аферистів, які пропонують сумнівні варіанти для роботи. Один з останніх таких варіантів — вакансії від «компаній» криптошахраїв, співпраця з якими може кваліфікуватися щонайменше  як співучасть у злочині. 

SPEKA попросила Work.ua розповісти про особливості криптошахрайства на майданчиках з працевлаштування. PR-директор компанії Максим Пилипенко підготував для наших читачів рекомендації, як визначити підозрілі вакансії та не потрапити в тенета  криптошахраїв. 

У чому суть криптошахрайства

Зазвичай криптошахраї пропонують вкласти гроші у біржові інвестиції. У них є бази людей, які колись інвестували у криптовалюту. Далі співробітники криптошахрайських «компаній» (яких вони шукають зокрема на майданчиках з працевлаштування. — Ред.) днями й місяцями у телефонних розмовах вмовляють українців чи громадян європейських країн до вкладу грошей. Якщо грошей немає, «допомагають» оформити мікропозику. Ошукані люди самі дають дані свого паспорта і карток. Звичайно, що такі горе-інвестори не отримують жодних виплат, не можуть повернути свої вкладення, а на додаток можуть втратити все, що було на картковому рахунку. 

Як визначити криптошахраїв

Криптозлодії позиціонують себе як фінансові, аутсорсингові, консалтингові компанії, маркетингові чи рекламні агенції з історією та репутацією, наприклад, так: «Ми міжнародна консалтингова компанія, яка впевнено працює та лідирує вже понад вісім років на ринку». Але за спроби знайти бодай щось про цю компанію в інтернеті, жодної інформації або відгуків не буде.

Як визначити несправжні вакансії

Опис вакансії може мати помилки та недбале оформлення. Зазвичай публікують вакансії менеджера по роботі з клієнтами, менеджера з продажів, retention-менеджера, акаунт-менеджера.

В умовах вакансії говорять, що потрібно консультувати й продавати послуги лише зацікавленим клієнтам. Готові брати на роботу людей від 18 років навіть без досвіду — «з бажанням розвиватись». Вимагають знання англійської та інших мов. 

Заманюють шукачів фразами про корпоративні заходи, тимбілдинги, тренінги, бонуси: розіграш макбуків, айфонів, PlayStation та інших дорогих подарунків, під піцу і суші коштом компанії. Пропонують високу зарплату від 21 тис. до 100 тис. грн з прив'язкою до долара.

У більшості випадків до співбесіди не надають жодних даних про себе. Прохання надати додаткову інформацію ігнорують або відписують «Документів наразі немає, сайт у розробці» тощо. Іноді мають «на колінцях» створені сайти. Для спілкування пропонують перейти у пошту або месенджер.

Як Work.ua бореться з шахраями 

Я вже наголошував, що шахраї постійно намагаються потрапити на майданчики з працевлаштування. Наприклад, колись вони масово розміщували тут найрізноманітніші вакансії — від сортувальника канцтоварів або перекладача у шлюбному агентстві до акаунт-менеджера. 

Схема цього шахрайства була вельми проста. Роботодавець пропонував попрацювати без оформлення, а потім міг не заплатити. Або під час працевлаштування виявлялося, що спочатку необхідно оплатити навчання або якісь послуги компанії.  

Відомі майданчики з працевлаштування намагаються захищати своїх користувачів і «чистять» вакансії від сумнівних оголошень. Зокрема, компанія Work.ua вже повідомила, що закриває на своєму майданчику можливість публікувати вакансії від стримінгових ресурсів та шлюбних агентств. Тепер на черзі — боротьба з криптошахраями. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Recorded Future та кіберзахист України, Orion прямує до Землі та найпопулярніші запити українців. Ранкова SPEKA

Руслан Сорока 9 годин тому

У Києві пройшли навчання з питань кібербезпеки від РНБО та USAID

Руслан Сорока 21 годину тому

Шахраї зробили фейкову криптовалюту, пов'язану з новим альбомом рок-гурту Metallica

Руслан Сорока 22 години тому

Кого найчастіше наймають в IT без досвіду: QA та Javascript

Катерина Колонович 6 грудня 2022 14:50

Кібервійсько: влада розмірковує над статусом IT-спільноти, яка захищає Україну в кіберпросторі

Юлія Даниленко 5 грудня 2022 12:01