Як організувати авторський спецпроєкт для розвитку бізнесу та посилення особистого бренда власника?
Uklon створює відеоподкаст «Рій питань», Укрзалізниця відкриває на центральному вокзалі країни інтерактивну виставу «Зірка сходить», а київський ЦУМ спільно з Національним музеєм декоративного мистецтва України демонструє на вітринах роботи художниці Марії Примаченко. Це все спецпроєкти, які привертають увагу українців до бренда. Вони дають компаніям додатковий розголос через ЗМІ, соцмережі та UGC-контент.
Чи кожен бізнес може використовувати спецпроєкти для розвитку компанії та посилення бренда? Як їх створювати та які результати можна отримати? Досвідом ділиться засновниця студії контенту та комунікацій Content Bar, консультантка та спікерка «Дія.Бізнес» Ірина Сігарьова.
5 кроків до створення власного спецпроєкту
Від ідеї до останньої опублікованої статті мені знадобилось 2,5 місяці, +/- 5000 грн, понад 10 годин особистої роботи. Врешті отримала понад 7500 переглядів на шести статтях, цінний досвід, безмежну кількість вдячності, цікаві знайомства, нових клієнтів, посилення ваги експертного голосу та додатковий цікавий контент для соцмереж.
Спойлер: а одна з гостей розповіла факап-історію, як створення спецпроєкту коштувало 100 тис. грн і не окупилось.
А тепер до нашої теми: розповідаю, які кроки робила від ідеї до готового продукту.
Крок 1. Мотив
Насамперед рекомендую поставити запитання: навіщо робити цю активність? Питання стосується бажаної точки Б, яка може зачепити:
- фінансові цілі — скільки грошей ми хочемо заробити?
- репутаційні результати — скільки згадок у медіа має бути та як підвищиться впізнаваність?
- емоційні побажання — як ми себе будемо відчувати після завершення проєкту?
- стратегічні задачі — як ця активність наближає до візії?
Ви можете знайти відповідь одразу на всі пункти, можете на один, а, можливо, ваша точка Б буде зовсім іншою.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Коли я створювала свій спецпроєкт, моя перша мета була соціальною — показати аудиторії та молодим підприємцям реальний бізнес, організацію процесів в ньому та роботу над контентом. Наступними цілями було: знайти клієнтів, популяризувати свою діяльність та набрати вагу голосу. На стику цих цілей народився авторський спецпроєкт «Підслухано в бізнесі». Назва, до речі, теж відсилає до місії проєкту — показати бекстейдж бізнесів.
Крок 2. Формат
Як у багатьох бізнесів, бюджет на реалізацію обмежений. Моїми ресурсами були час, компетенція та декілька тисяч гривень на дизайн й рекламу. Тексти я пишу 10 років, інтерв'ю проводити вмію, а оформити декілька картинок не буде коштувати шалених грошей. Так і визначився формат — текстові інтерв'ю.
Бачила в ньому 5 додаткових переваг:
- відео часто дивимося фоном, тому мало що запам’ятовуємо; у тексті ж усе чіткіше та змістовніше,
- довгі відео можуть бути виснажливим, а текст часом вдається швидше прочитати,
- відео потрібно зупиняти, щоб щось записати, а в тексті поради, інструменти та інсайти одразу структуровані та зафіксовані,
- у тексті зручніше зробити структуру, щоб людина прочитала “м’ясо”, а не дивилась весь виступ, щоб знайти хоч щось важливе для себе,
- до тексту зручніше повернутись, ніж до відео.
Також розуміла, що текстові інтерв'ю унікальніші по формату. Відеошоу знімає багато спеціалістів, підприємців та компаній. Тож це було ще однією перевагою готувати статті.
Крок 3. Гості
Гостей обирала недовго. Мала список кандидатів серед знайомих та отримала рекомендації від колеги. Усі 6 підприємиць, яким надіслала запрошення, погодились та підтримали ініціативу. Їм сподобалися і формат, і місія проєкту.
Крок 4. Збір матеріалу
Якщо подивитись на більшість спецпроєктів, то вони мають чіткий термін дії: початок та завершення. Розуміючи це, теж хотіла додати чіткості та системності проєкту. Це впливало і на мою дисципліну, і дозволило виділити конкретний час на роботу, поєднати його створення з роботою студії й з клієнтами.
Також серед колег бачила однакову проблему: починають знімати шоу, роблять одну випуск і пропадають. З контентом так не можна. Має бути регулярність.
Спочатку провела 6 інтерв’ю в короткий проміжок часу, а потім щотижня опрацьовувала їх та випускала в медіа.
Дрібний факап: спочатку планувала публікувати по 2 матеріали на тиждень, щоб за 3 тижні провести сезон й піти далі працювати. Але зробивши перший матеріал, побачила, що на якісну підготовку та публікацію бракує часу. Тож вирішила відхилитись від початкового плану та публікувала статтю раз на тиждень. З одного боку, це теж був досить швидкий темп, та часом хотілось видихнути. З іншого — це тримало у чітких рамках: я знала, що маю випустити матеріал.
Як я писала вище, з контентом має бути регулярність. Якщо визначили комфортний темп, то дотримуйтесь його. Потім зробите висновок і зміните графік.
Крок 5. Популяризація
Без просування не обійдеться й тут. Тому в мене було декілька інструментів:
- власні соцмережі — Instagram, LinkedIn,
- соцмережі гостей спецпроєкту,
- таргетована реклама на анонси з прямим посиланням на статтю,
- органічний трафік медіа, на якому публікувала матеріали,
- репости від колег, друзів,
- інформування в чатах, групах,
- поширення в іншому медіа.
Оскільки я мала обмежений бюджет на платну рекламу, то використовувала здебільшого безкоштовні інструменти. Таргет запускала на мінімальну суму, проте це також збільшило охоплення в профілі та кількість переглядів статей. Завдяки цим діям сумарно матеріали прочитали понад 7500 разів. Оскільки це мій перший досвід з мінімальними вкладеннями в просування, вважаю це гідним результатом та кейсом.
Зі спецпроєктами така сама історія, як і зі стартапами — створюється їх багато, а виживають одиниці. Оскільки я вже готую другий сезон, то вважаю це ще однією маленькою перемогою. Якби результат першого не надихнув, то не замислилась би про осінній.
Власні спецпроєкти для бізнесу — це круто. Вивчайте себе, свою аудиторію та створюйте додаткову цінність для людей. Ви побачите, як якісно змінюється рівень клієнтів у вашому бізнесі та дійдете до бажаних результатів.