Чи вдається активістам робити проєкти на основі відкритих даних під час війни
Від початку повномасштабної війни в Україні з міркувань безпеки обмежили роботу національного порталу відкритих даних, а десятки локальних закрили. Комунікація всередині open data спільноти також значно зменшилася після 23 лютого.
Доступ до частини реєстрів почали відновлювати лише влітку 2023 року, проте більшість суспільно корисних даних досі залишаються недоступними. Але сьогодні питання відкритості даних стає ключовим у контексті політичних та соціальних перетворень.
Нещодавно Міністерство цифрової трансформації провело конкурс грантів Open Data Services Support, і його переможці — це приклад підходу, який не зупиняється перед труднощами, а, навпаки, знаходить шляхи їх вирішення та розвитку.
Конкурс стартував у листопаді 2022 року за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS». Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.
SPEKA розповідає, які проєкти перемогли у конкурсі і чим вони корисні для суспільства.
«В Україні використання відкритих даних можна розділити на два блоки: антикорупційний та соціальний. Антикорупційний — це журналістські розслідування, а також система Prozorro, яка спростила закупівлі, дала змогу усім громадянам перевіряти добросовісність витрачання державних коштів. Соціальний — це, наприклад, чатбот «Буду мамою», який зорієнтує у безоплатних медичних послугах для жінок при надії або тих, що планують вагітність», — розповідає Надія Конащук, керівниця напряму відкритих даних USAID / UK aid проєктy TAPAS.
Проєкт уже понад сім років надає підтримку командам, що працюють з відкритими даними.
Хто переміг у Open Data Services Support
У грудні 2022 року кожна з чотирьох команд-переможців отримала грант у розмірі 1,1 млн грн на реалізацію своїх проєктів. Хто ці переможці, розповідаємо у матеріалі.
Weekly Chart — щотижнева візуалізація відкритих даних
Weekly Chart — це датажурналістський проєкт, створений спільно з медіахолдингом «Українська правда» / «Економічна правда».
Навіщо створили проєкт Weekly Chart
Датажурналістика давно зарекомендувала себе як дієвий інструмент для аналізу соціальних, політичних та економічних тенденцій. Це надихнуло команду ЕП створити Weekly Chart, що буде використовувати відкриті дані для візуалізації важливих тем.
Основна мета: створення датакоманди для роботи над інфографіками на основі відкритих даних та їхня публікація у ЗМІ.
Основні завдання проєкту: розроблення адміністративної панелі сайту «Українська правда» / «Економічна правда» з можливістю верстки інтерактивних візуалізацій, пошук та наймання датажурналістів для роботи над матеріалами, а також створення рубрики на вебсайті, де будуть зберігатися всі графічні історії та інфографіка.
Якими інструментами користуються Weekly Chart
Weekly Chart використовує JavaScript для оброблення даних та їхньої візуалізації за допомогою Observable.
Які джерела здебільшого використовують для Weekly Chart?
Найчастіше це судові реєстри, державні портали з відкритими даними, Держстат, дані ООН, але загалом джерело залежить від теми матеріалу.
Що дає проєкт Weekly Chart?
Weekly Chart дозволяє зменшити інформаційну асиметрію у суспільстві і робить відкриті дані справді доступними та зрозумілими для великої кількості людей. Проєкт висвітлює національні й світові економічні тренди та спонукає до соціального розвитку через розʼяснення громадянам, бізнесу та органам влади важливих економічних та політичних даних.
Цікаві кейси Weekly Chart
Виробництво товарів у країні відновлюється до довоєнних рівнів, але завдяки чому?
Як Китай став головним постачальником росії компонентів для зброї
Підписуйтеся на наші соцмережі
Кого зацікавить проєкт Weekly Chart
Аудиторія проєкту Weekly Chart — це передусім українці, які цікавляться політичними, економічними та соціальними подіями в Україні і розуміють, як ці події впливають на державу та їхні особисті прагнення.
Інший сегмент цільової аудиторії — представники влади та топчиновники, які ухвалюють ключові рішення в країні і можуть впливати на тренди та дані, що хвилюють громадськість.
Сьогодні на сторінці проєкту можна знайти більш ніж 30 матеріалів, присвячених трендам української та світової економіки, її змінам під час війни.
Дмитро Дєнков
редактор «Економічної правди»Перші два місяці ми присвятили технічним роботам, що пов’язані зі створенням інструментів в адмінпанелі та розробленням розділу. Набрати команду було непросто, адже для датажурналістики необхідні технічні навички. Зараз над матеріалами працює Дана Гордійчук, та ми плануємо збільшити команду вже до кінця цього року.
У нас довгострокова мета — створити відділ датажурналістики. Певними викликами є відсутність кваліфікованих спеціалістів та дороговизна існування такого відділу. Але журналістика даних — це майбутнє «Економічної правди».
Ознайомитися з іншими статтями проєкту Weekly Chart можна за посиланням.
Open Data Watchdog — борець із видаленням відкритих даних
Навіщо створили проєкт Open Data Watchdog
Аналітична платформа Open Data Watchdog — це проєкт, спрямований на створення автоматизованої та незалежної системи моніторингу публікації, редагування та видалення наборів даних з Єдиного державного вебпорталу відкритих даних.
Одна з основних цілей ініціативи: підвищення рівня прозорості та підзвітності дій розпорядників даних та самого порталу й команди його модераторів.
Як працює Open Data Watchdog
Open Data Watchdog використовує API порталу відкритих даних для регулярного завантаження переліків наборів, ресурсів та розпорядників і відстежує зміни в них. Користувачам доступний пошук щодо усіх наборів та розпорядників, зокрема щодо вилучених з порталу відкритих даних. Сервіс пропонує три категорії, за якими можна здійснювати пошук:
- «Набори та ресурси»,
- «Розпорядники»,
- «Активність».
Також у категорії «Статистика» можна переглянути інформацію про кількість зареєстрованих розпорядників, їхню активність, кількість опублікованих наборів даних, скільки з них оновлювались та коли тощо.
Що дає проєкт Open Data Watchdog та для кого він корисний
Проєкт Open Data Watchdog допомагає вирішувати проблему неконтрольованого видалення наборів відкритих даних. Зокрема, після початку повномасштабної війни у 2022 році третину всіх наборів даних видалили з порталу. Ця тенденція загрожує доступу до важливої інформації та роботі громадських і комерційних проєктів, які використовують ці дані для аналізу та ухвалення рішень.
Open Data Watchdog буде корисним для всіх, хто використовує відкриті дані. Це і громадські та комерційні проєкти, які застосовують дані для аналізу та ухвалення рішень, і органи влади, які надають доступ до відкритих даних.
Ярослав Гарагуц
засновник Clarity ProjectМи змогли реалізувати систему майже на тому рівні, який планували під час подання заявки на Open Data Services Support, а саме повністю автоматичне відстежування дій з наборами, їх зеркалювання, пошук, сповіщення. Основні виклики, з якими ми стикнулися, є технічними, пов’язаними з поганою роботою порталу і його АРІ, відсутністю документації, незрозумілою бізнес-логікою тощо. Для прикладу: АРІ порталу показує створення чернеток наборів, які на самому порталі приховані. Або харвестинг наборів працює таким чином, що за помилки набори з історією просто видаляються, а потім знову створюються, але відрізнити, де це харвестинг, а де хтось видалив руками, ніяк не можна. Наше головне завдання зараз — технічний розвиток і покращення наявного функціоналу.
Ознайомитися з сервісом Open Data Watchdog можна за посиланням, а відстежувати зміни на порталі відкритих даних — за допомогою чатбота у Telegram.
PravoSud — прозоре судочинство
Навіщо створили проєкт PravoSud
Проєкт PravoSud створили для підвищення прозорості та доступності інформації у галузі судочинства.
Основна мета ініціативи: аналіз та моніторинг судових даних, щоб зробити їх більш доступними та зрозумілими для громадян та професіоналів галузі.
Як працює PravoSud
Проєкт PravoSud дозволяє аналізувати понад 105 млн судових документів за допомогою вебплатформи, яка має 18 інструментів для роботи з даними. Система аналізує дані з судових документів і представляє їх у вигляді інтерактивних графіків, що робить результати роботи більш зрозумілими та зручними для користувачів. Такий аналіз та візуалізація унікальні для України.
Що дає проєкт PravoSud та для кого він корисний
Проєкт PravoSud надає можливість адвокатам, юрисконсультам, суддям, слідчим, прокурорам, держслужбовцям, активістам, журналістам і звичайним громадянам аналізувати судові дані та стежити за ними. Це допомагає покращити доступ до правової інформації та сприяє більш відкритому та прозорому судочинству.
Завдяки проєкту PravoSud ви можете використовувати статистичні дані щодо розгляду справ суддями, знаходити рішення конкретних суддів, щоб побудувати власну стратегію.
Михайло Вертепа
СЕО та засновник платформи PravoSudПісля перемоги у конкурсі вдалося суттєво покращити функціональність продукту. Було здійснено підключення АРІ ДП «Інформаційні судові системи», яке дозволяє отримувати дані в оперативному режимі. Досі залишаються головними виклики, які виникли з початком війни: доступ до багатьох відкритих даних обмежений. Основні дані, необхідні для роботи продукту, отримуємо лише через АРІ. Тому чекаємо на повернення доступу до всіх наборів відкритих даних, які були доступні до 24 лютого 2022 року. У подальших планах імплементація технології ШІ у наш продукт, що дозволить покращити пошукові функції. Одночасно працюємо над створенням продукту для європейського ринку.
Ознайомитися з сервісом PravoSud можна за посиланням.
Буду мамою — чатбот для жінок
Навіщо створили чатбот «Буду мамою»
Супровід вагітності та медична допомога при пологах — це одні з пріоритетних послуг, які оплачує держава у межах Програми медичних гарантій. Прийоми лікарів у жіночих консультаціях, обстеження і перелік аналізів протягом вагітності, а також медичні послуги під час пологів мають надаватися пацієнткам безоплатно. Проте багато майбутніх мам не знають про свої права та можливість отримати безоплатні послуги.
Як працює чатбот «Буду мамою»
Чатбот, доступний у Viber та Telegram, допомагає користувачам швидко і зручно знаходити інформацію про послуги, які доступні для вагітних жінок у межах Програми медичних гарантій. Цей інструмент також надає корисні поради щодо необхідних досліджень та можливостей їх безоплатного отримання у звичайних умовах та для ВПО.
Наприклад, чатбот допомагає у декілька етапів дізнатися:
- які аналізи потрібно здавати протягом вагітності;
- як знайти та вибрати жіночу консультацію;
- що робити і до кого звертатися, якщо зле;
- які права має вагітна жінка згідно з державною Програмою медичних гарантій.
Чому відкриті дані — це важливо
Виклики війни обумовили низку нових завдань, які можуть вирішити open data продукти і сервіси. Чотири проєкти, які перемогли у конкурсі Open Data Services Support, є яскравим прикладом того, як відкриті дані можна використовувати для вирішення актуальних проблем.
Розвиток відкритих даних в Україні є важливим завданням, яке потребує спільних зусиль влади, громадськості та бізнесу. Нові умови не зменшують важливість сфери, оскільки відкриті дані сприяють прозорості, підвищують якість управління та створюють можливості для ефективного формування політик навіть у найскладніших ситуаціях. Долати виклики війни чи сприяти післявоєнному відновленню — українським open data командам є над чим працювати, розбудовуючи нову відкриту державу.
Що таке відкриті дані, навіщо вони і для кого ви можете дізнатися переглянувши інтерв'ю SPEKA з Надією Конащук, керівницею напряму відкритих даних USAID / UK aid проєктy TAPAS.