Як Open Data Accelerator керується принципами непрозорості та гальмує інновації
В Україні, в умовах війни та масової міграції, людський капітал стає критично важливим ресурсом для відновлення країни. Особливо актуальною є проблема залучення молоді до процесів відбудови та надання їй чітких шляхів розвитку. Новий проєкт JobAtlas спрямований на те, щоб зробити свій внесок у розв'язування цих проблем та надати можливості розвитку для молоді. Проте ситуація навколо його виключення з конкурсного відбору в Open Data Accelerator викликає серйозні питання щодо прозорості та ефективності роботи цієї організації.
Open Data Accelerator — це акселераційна програма, організована ГО SocialBoost, для інноваційних data стартапів. Згідно із сайтом акселератора, до нього набирають стартапи з України, які спрямовані на вирішення соціально-економічних викликів України та працюють з відкритими даними.
Команда JobAtlas працює над створенням онлайн-платформи, яка має на меті розкрити потенціал молоді та забезпечити їх чіткими освітньо-професійними маршрутами. Це надзвичайно важливо для відновлення України, особливо в умовах нинішньої економічної та демографічної ситуації. Проєкт нещодавно отримав грант від ЄС в категорії інноваційного підприємництва, підтверджуючи його актуальність та значущість.
Попри позитивний відгук від ради міжнародних експертів та інституцій, JobAtlas не зміг потрапити навіть у шортліст проєктів від Open Data Accelerator. При цьому, проєкт відповідає всім критеріям конкурсного відбору та будується на відкритих даних, що стосуються кількості вакансій та середніх зарплат за різними спеціальностями в Україні.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Ситуація ускладнюється тим, що відмова була надана без жодних пояснень, що викликає питання про прозорість та справедливість процесу оцінки. Відсутність чітких критеріїв та зворотного зв'язку ставить під сумнів справжність намірів організаторів просувати інноваційні проєкти.
У правилах конкурсу від Open Data Accelerator навіть є умова: «Інформація про відбір учасників, включно з результатами та причинами відхилення, не публікується».
У той час коли система Prozorro стала візитною карткою України у сфері електронних закупівель на міжнародній арені, демонструючи світу можливості відкритих даних, деякі організації, на жаль, не поспішають наслідувати цей приклад та продовжують працювати в режимі закритості.
Відсутність пояснень щодо причин відмови дискредитує саму ідею акселератора, який має на меті сприяти розвитку інноваційних проєктів. Цей випадок є яскравим прикладом того, як бюрократичні бар’єри та непрозорість можуть перешкоджати розвитку молодіжних ініціатив. Це ставить під сумнів готовність українських організацій працювати за сучасними правилами та сприяти трансформації суспільства.
Про це мають замислитися партнери та донори акселератору, серед яких Міністерство цифрової трансформації України, міжнародні організації USAID, UK Dev, Фонд «Східна Європа» та інші.
«Проблема, що стала помітною у випадку з Open Data Accelerator, є сигналом про необхідність перегляду правил гри на ринку інноваційних проєктів та цифрової трансформації держави, — вважає В’ячеслав Фокін, CEO платформи JobAtlas. — Україні потрібні системи, що підтримують справжні інновації та сприяють розвитку, а не ті, що відкидають нові ідеї без жодних пояснень. Тільки так ми зможемо забезпечити ефективне відновлення країни і створити можливості для молоді, яка стане рушійною силою в цьому процесі».
Україна зараз показує всьому світу своє бажання створити гідне майбутнє для нового покоління. В цьому майбутньому немає місця організаціям, які змушують жити за застарілими правилами, обмежують можливості молоді та гальмують розвиток країни.
Матеріали спільноти публікують автори, редакція не завжди поділяє їхню думку, тому готова надати можливість для відповіді всім, кого стосується матеріал автора.