Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як обрати ідеальний ноутбук у 2025 році?

Неля Збишко
Неля Збишко Журналістка SPEKA
0
11 лютого 2025 13 хвилин читання

Якщо ви колись ламали голову над тим, який ноутбук узяти, тоді вам сюди. Ноутбук не такий швидкозмінний гаджет, як смартфон або навушники, тому часто така необхідна річ залишається поза увагою. Попри те що кожен виробник оновлює лінійки ноутбуків щороку, ми досить мало знаємо про них. Тож коли доходить до вибору ноутбука, це може стати справжнім випробуванням для майбутнього власника.

Як обрати ідеальний ноутбук у 2025 році? зображення 1 Джерело: Stuff

Кожна модель виглядає привабливою, інколи один і той самий ноутбук може коштувати як 20 000 грн, так і 30 000 грн. Зараз ноутбук є не просто девайсом, а інструментом для роботи, місткий записник для навчання, платформа для захопливих ігор і водночас щось на кшталт мобільного центру керування вашим цифровим життям. Якщо вам потрібен баланс технологій та ціни, цей гайд для вас.

Навіщо вам взагалі ноутбук?

Спершу варто з’ясувати, навіщо вам потрібен ноутбук. Для когось це може бути просто мультимедійний пристрій для перегляду фільмів або створення швидких документів у Word. Інші ж шукають баланс технологій для роботи, навчання, дизайну, програмування та інших завдань.

Як обрати ідеальний ноутбук у 2025 році? зображення 2 Джерело: BlueTower Technical

Від спрямування залежатимуть характеристики майбутнього гаджета. Звісно, завжди можна порадити купити ноутбук із найкращими характеристиками, але така машина буде коштувати не одну тисячу доларів. 

Часто покупці забувають поставити собі просте запитання: «Які першочергові завдання я виконуватиму?» Так можна уникнути марнотратства. Навіщо переплачувати за ноутбук із надпродуктивною відеокартою, якщо ваша робота — це тексти, онлайн-зустрічі та легка графіка? І навпаки, професіонали, які працюють з відеомонтажем чи 3D, ризикують придбати занадто слабку машину, що «задихнеться» від першого ж рендера.

Що варто знати про сучасні ноутбуки

  • Не варто купувати ноутбуки з процесорами нижче Intel Core i3, якщо не хочете замість ноутбука отримати друкарську машинку та бажаєте мати запас на кілька років вперед.
  • Завжди варто звертати увагу на оперативну пам’ять ноутбука — від цього залежить не лише швидкість роботи, але й, наприклад, кількість вкладок у браузері. Оптимальний об’єм — 16 ГБ. Також краще обирати актуальний станат DDR5.
  • SSD завжди краще за HDD. SSD рідше виходить з ладу, працює безшумно та значно швидше.
  • Для купівлі якісного ноутбука, який буде актуальним наступні декілька років, варто мати бюджет від 20 000 грн.
  • Для збереження довгої та безперебійної роботи ноутбука, його варто чистити не менш ніж раз на рік (якщо ви ним користуєтеся).
  • Зверніть увагу на наявність HDMI, USB-A, картридера SD (особливо корисного для фотографів), а також Thunderbolt 4 для швидкого передавання даних. Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3 теж можуть стати приємною гарантією швидкого й стабільного бездротового зв’язку.
  • За купівлі ноутбука завжди звертайте увагу на відгуки, де люди діляться досвідом реальної температури під навантаженням, зручністю користування та конструктивними недоліками. Не зайвим буде глянути декілька оглядів на конкретну модель.

Як обрати ноутбук для різних завдань

Бухгалтери, аналітики та офісні «універсали»

HP Pavilion, HP ProBook, Apple MacBook Air, Acer Aspire 5, Lenovo IdeaPad, ASUS Vivobook

Оптимальна сума: від 25 000 грн

Якщо ваша робота пов’язана з документами, електронними таблицями, постійними зустрічами у Zoom або Teams, то вам потрібен ноутбук, який вирізняється надійністю та зручною клавіатурою. До речі, завжди варто уважно дивитися на клавіатуру, адже бувають ноутбуки без цифрового блоку, якщо він вам потрібен (особливо актуально для тих, хто працює з цифрами). 

Обсяг оперативної пам’яті від 8 ГБ буде вдалим стартом, якщо ноутбук виконує нескладні завдання, якщо менше, то ви можете отримати підвисання, якщо відкриєте надто багато вкладок у браузері чи одночасно працюватимете з кількома програмами. Обов’язково звертайте увагу на покоління ОЗП, тепер найактуальніше — DDR5, його і потрібно брати.

Щодо процесорів, то цілком буде достатньо процесора середнього рівня Intel Core i5 або AMD Ryzen 5. Також можна придивитися до MacBook з процесорами M1 та вище.

Трохи про накопичувачі. Краще орієнтуватися на SSD (хоча HDD, мабуть, і так важко знайти): він робить систему прудкою. А якщо ваша база даних — це мільйон цифр, то варто взяти 512 ГБ SSD (або навіть 1 ТБ, якщо потрібно «колекціонувати» величезну кількість файлів).

Творці контенту: дизайнери, журналісти, маркетологи

Lenovo Yoga 6, Asus ProArt, MacBook Air/Pro M3, Asus Zenbook, Asus ROG Zephyrus

Оптимальна сума: від 40 000 грн

Тим, хто оперує графікою, текстами, презентаціями та водночас бажає мати мобільну та легку машину, подобаються моделі з особливою увагою до дисплея. Проте пам’ятайте, що рендеринг забирає багато ресурсів ноутбука, тому не варто нехтувати й залізом. 

Вибір дисплея у цій категорії буде досить очевидним: краще обирати IPS-матрицю з великим розширенням, наприклад, 2К і вище. OLED-матриця буде гарним вибором, якщо вам не потрібно працювати з колірною гамою, адже кольори на такому дисплеї можуть бути перенасичені. 

Зверніть увагу і на покриття екрана — антивідблискове зручне для вуличної роботи або у приміщеннях з яскравими лампами. А якщо ваш ноутбук має сенсорний дисплей, подумайте, чи справді це корисно. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

До речі, часто люди творчих професій обирають компактні ноутбуки (дисплей 13-14 дюймів), що досить зручно, якщо ви працюєте віддалено або часто переміщуєтесь. Додатково також можна придбати якісний монітор. Але будьте пильні: надмірно тонкі корпуси іноді погано відводять тепло, тож перевіряйте, чи здатний ноутбук тримати нормальну температуру під навантаженням. Для цього можна заздалегідь подивитися огляд.

Тут важливо також звернути увагу на вибір заліза: процесори мають бути від Intel Core i5 або AMD Ryzen 5, а об’єм оперативної пам’яті — від 16 ГБ. Також можна глянути на екзотичні процесори Snapdragon X Plus або, якщо цінуєте стиль та зручність, на MacBook.

Варто глянути і на порти: чи підтримує ноутбук Thunderbolt 4, чи має він порт для SD, скільки загалом портів USB-A.

Накопичувач у такому разі варто розглядати в 1 ТБ типу SSD. Інколи робота з графікою додатково потребує відеокарти, достатньо буде глянути на моделі з інтегрованою відеокартою Iris Xe або AMD Vega, а також більш потужні, наприклад, GeForce RTX 4060.

Керівники та бізнесмени

Asus Zenbook 14, Apple MacBook Pro, HP EliteBook 

Оптимальна сума: від 30 000 грн

Керівникові потрібна машина з максимальним балансом: і продуктивність, і стиль, і розширений час роботи від батареї. Чесно: якщо ви весь день бігаєте на перемовини, а потім летите у сусідню країну, то довго шукати розетку не хочеться. Перегляньте моделі із заявленою автономністю 10+ годин. Тим більше що у 2025 році виробники навчилися вдосконалювати енергоощадні технології, тож можна знайти ноутбук, який тягне пів робочого дня, а то й більше, без підзаряджання.

Тут підійде практично будь-який ультрабук із заявленою автономністю від 10 годин. 

Програмісти

Apple MacBook Pro М3/M4, HP EliteBook

Оптимальна сума: від 40 000 грн

Робота з програмуванням, симуляцією, моделюванням або математичними розрахунками забирає багато ресурсів. Тож звертайте увагу на потужний процесор (наприклад, Intel Core i7 чи AMD Ryzen 7), 16-32 ГБ оперативної пам’яті та пристойну відеокарту (тільки якщо доведеться крутити 3D-моделі, моделювати у MATLAB тощо). 

А ще пам’ятайте про накопичувач: 512 ГБ SSD може швидко заповнитися, якщо зберігаєте проєкти й віртуальні машини. Може краще одразу взяти 1 ТБ SSD, щоб не шкодувати потім.

Також подумайте про порти: Thunderbolt 4 чи USB-C із підтримкою DisplayPort допоможуть швидко під’єднувати другий монітор або передавати великі обсяги даних. І зверніть увагу на систему охолодження.

Звісно, у цю категорію чудово підходять і ноутбуки MacBook Pro починаючи з процесора М3, якщо ви плануєте придбати новий ноутбук. Але варто також подбати про об’єм оперативної пам’яті і не купувати версії з 8 ГБ. Ноутбуки від Apple загалом мають чудовий набір програм для кодингу.

Школярі та студенти-гуманітарії

Оптимальна сума: від 20 000 грн

Не кожному студентові потрібні надсерйозні параметри. Якщо ваші основні активності — це написання рефератів, читання статей онлайн і участь в онлайн-курсах, то можна взяти щось середнє за потужністю. Підійде модель на Intel Core i3/i5 чи AMD Ryzen 3/5 із 8-16 ГБ оперативної пам’яті. Здебільшого цього вистачить для відкриття гуглівських документів, презентацій, перегляду лекцій та гортання соцмереж.

Єдине, що часто ігнорується, — це зручність клавіатури та хороша вебкамера. Студенти нерідко спілкуються зі своїми викладачами онлайн, тож вебкамера із нормальним розширенням і мікрофон можуть стати приємним бонусом. А для нічних ривків над курсовими стане у пригоді підсвічування клавіш.

Бюджетні ноутбуки для дому

HP Laptop, Acer Aspire, ASUS Vivobook, HP Pavilion, Apple MacBook Air

Оптимальна сума: від 15 000 грн

Можливо, хтось мене закидає помідорами, але для дому достатньо будь-якого ноутбука. Якщо у вас на столі стоїть ноутбук 15-річної давнини з процесором Intel Core 2 Duo, вам цілком підійде і свіжий процесор Intel Core i3, якщо бажаєте щось потужніше.

Тут варто лише сказати, що, обираючи ноутбук для дому, варто дивитися на те, що подобається. Хтось бере ноутбук для перегляду фільмів, а отже тут однозначно варто звернути увагу на дисплей, а хтось — для пошуку інформації в інтернеті, для цього достатньо ноутбука з нормальним процесором та оперативною пам’яттю від 8 ГБ.

Ноутбуки із ШІ

Оптимальна сума: від 40 000 грн

Робота із штучним інтелектом потребує багато ресурсів, тому виробники чипів (Qualcomm, Intel та AMD) не чекають і вже встигли випустити кілька лінійок спеціальних процесорів із ШІ.

Як обрати ідеальний ноутбук у 2025 році? зображення 3 MSI Prestige AI Series. Джерело: Smartprix

Тож якщо ви активно працюєте із штучним інтелектом, гарною ідеєю буде купівля ноутбука зі спеціалізованими процесорами. Це такі процесори, як Snapdragon Elite X, Intel Core Ultra 200V/HX/H/U/S та Ryzen 8000G.

Для геймінгу

ASUS ROG, Asus ROG Zephyrus, Lenovo Legion, Acer Nitro, MSI Thin, Asus TUF Gaming, Dell Alienware

Оптимальна сума: від 40 000 грн

Геймінг — це окремий всесвіт. Якщо ви плануєте грати в AAA-релізи, змагатися у кіберспортивних дисциплінах і хочете мати портативну платформу, варто придивлятися до ігрових моделей ноутбуків. Зазвичай вони трохи громіздкіші, адже потрібне краще охолодження та продуктивна відеокарта, проте досі зберігають компактні розміри з можливістю тягати цей пристрій із собою.

Такі ноутбуки часто мають позначку «геймерський», тому обрати насправді досить просто. Статтю з вибору ігрового ноутбука можна знайти за посиланням.

Як обрати ідеальний ноутбук у 2025 році? зображення 4 Dell Alienware. Джерело: IGN

На що звернути увагу?

1. Відеокарта — серце геймерського ноутбука

Без хорошого GPU у світі ігор робити нічого. У 2025 році найактуальнішими будуть чипи від NVIDIA (лінійка GeForce RTX 40**) та AMD (Radeon RX 7000). Звісно, можна і вище, якщо бюджет дозволяє.

Якщо плануєте стримити або хочете грати з увімкненими всіма візуальними «плюшками», вам знадобиться пристрій із відповідним запасом потужності. Та якщо ви більш казуальний геймер і обмежитеся мультиплеєрними шутерами чи MOBA-іграми, можна придивитися до скромнішої моделі з RTX 3050-3060 або AMD еквівалентом.

2. Процесор і оперативна пам’ять

Що «навороченіший» процесор, то плавніше оброблятимуться ігрові процеси, особливо якщо під час гри ви ще й стримите чи спілкуєтеся у Discord. Intel Core i7/i9 чи AMD Ryzen 7/9 із 16-32 ГБ оперативної пам’яті відкривають шлях до безпроблемних сеансів. Можна також приглядатися і до  Intel Core i5 чи AMD Ryzen 5.

А ще така начинка стане у пригоді, якщо ви паралельно займаєтеся монтажем відео чи графікою.

3. Екран із високою герцовкою

Звісно, роздільна здатність FHD (1920×1080) або QHD (2560×1440) сьогодні пропонує гарну деталізацію, але у динамічних іграх особливо важливий показник герцовки. 120 Гц, 144 Гц, а подекуди і 240 Гц дарують відчуття плавності у рухомих сценах. Що більше кадрів на секунду ви бачите, то точніше можна цілитися або ухилятися від удару. Деякі топові моделі пропонують ще більше значення (до 360 Гц), але це вже сфера змагального геймінгу, де кожна мілісекунда на вагу золота.

4. Система охолодження: щоб ноутбук не перетворювався на мангал

Однією з найбільших бід геймерських ноутбуків є перегрівання. Потужна графіка і процесор виділяють багато тепла, а якщо система охолодження посередня, ви не тільки втрачаєте продуктивність (процесор і GPU можуть «тротлити»), а й ризикуєте отримати на коліна щось схоже на гарячу пательню. 

Зараз інженери пропонують різні інновації: рідкий метал (який мало де можна обслужити), спеціальні термопрокладки, розумні системи виведення через теплотруби, потужні кулери та звичні термопасти. Тому краще поцікавитися перед купівлею ноутбука, чи не страждає він перегрівами.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Майбутнє рекрутингу: як штучний інтелект трансформує залучення талантів

Володимир Білик 15 червня 2025 12:47

Друга хвиля схрещування з неандертальцями відбувалася в Ірані

Taras Satov 15 червня 2025 17:56

Асистент + AI. Новий тип операційного гібриду

Юлія Сименович 21 годину тому

Founders Running Club у Києві: біг, бізнес та нові знайомства

Natali Trubnikova 16 годин тому

Важливість розвитку економіки у військовий час

Альона Кисіль 14 червня 2025 17:11