Як минув рік для ФОП: підвищення податків та розбір найпоширеніших помилок
Лише найсильніші підприємці вижили в умовах постійних потрясінь і невизначеності. Вони витримали відключення світла та обстріли. Наприкінці року ще одним викликом для ФОПів стало підвищення низки податків.
За даними дослідження Опендатабот, понад 2300 ФОПів закрилися в день підписання відповідного закону, а ще 22 521 припинили свою діяльність після цього. Але попри всі труднощі, бізнес продовжує зростати.
Анна Єсипчук, засновниця та керівниця бухгалтерської компанії “Avista”, підсумовує важливі моменти року. Експертка зібрала найпоширеніші помилки підприємців, а також поділилася корисними інструментами для автоматизації роботи. Вони стануть корисними для ФОП у 2025 році.
Що змінилося?
2024 рік приніс суттєві зміни в законодавстві, що значно вплинули на моральний стан та ведення ФОП. Як зазначає Сергій Марченко, міністр Фінансів, підвищення податків — це вимушений крок. Однак залишається важливий момент — велика кількість нероз’яснених питань, що морально виснажують підприємців та ускладнюють адекватну роботу.
-
1
Почнемо із ведення сплати військового збору, яка так довго тримала у напрузі кожного. З 1 січня 2025 року ФОПи 1 та 2 групи мають сплачувати 10% від мінімальної заробітної плати станом на січень поточного року, а 3 група — 1% від свого доходу.
-
2
Значне підвищення податків та незначне підвищення лімітів доходів для ФОП на спрощеній системі.
-
3
Підвищення військового збору для найманих працівників і ФОП на загальній системі — з 1,5% до 5%.
-
4
Скасування пільги щодо сплати ЄСВ. Вона була запроваджена на початку повномасштабного вторгнення та мала діяти ще 12 місяців після його завершення. Але з 2025 року сплата ЄСВ знову обов’язкова для всіх ФОП, незалежно від їхньої системи оподаткування. Сума внеску складатиме 22% від мінімальної заробітної плати для ФОП на спрощеній системі та 22% від доходу для ФОПів на загальній системі.
Український бізнес адаптується та продовжує розвиватися навіть у складних умовах. Головне завдання для всіх — працювати на перемогу, адже стабільність на фронті безпосередньо впливає на економіку країни. Від цього залежить і можливість уникнення чергового підвищення податків.
Які найбільш поширені помилки допускали ФОП
Підписуйтеся на наші соцмережі
Ведення бухгалтерії є одним із найскладніших у діяльності ФОПів. Підприємці досі роблять одні й ті самі помилки, здавалося, у вже очевидних речах. Як результат — штрафи, а в найгіршому випадку — закриття ФОП.
1. Неправильний вибір КВЕДів або групи системи оподаткування
Зіштовхуюсь постійно з тим, що ФОПи реєструють один вид діяльності, але фактично надають інші послуги чи продають товари, які не відповідають реєстраційним даним. Це може створити проблеми під час перевірок. Враховуйте всі нюанси ведення бізнесу: правильне оформлення документів, сплату податків, фіскалізацію оплат. Обов’язково перевіряйте платежі, які надходять вам, та те, що клієнти вказують у їхньому призначенні. Аби уникнути помилок і штрафів, краще звернутися до бухгалтера на етапі реєстрації ФОП.
2. Проблеми з видачею чеків
Помилки у формі розрахунку, помилково проведена сума або виданий чек, невірна “службова видача” або “службове внесення” готівки, немає даних ЕПЗ в чеку. Недотримання вимог стає причиною штрафів та може привернути увагу податкової для перевірок. Також, важливо враховувати зміни у законодавстві, наприклад, з 1 січня 2025 року Міністерство фінансів України затвердило нову форму фіскального чека. Перехідний період для бізнесу буде продовжено до березня, протягом якого можна буде видавати чеки за старою формою. Тому користувачі РРО мають обов’язково звернутися до сервісних центрів за оновленням прошивки.
Або ж моя порада — використовуйте програмні РРО, які автоматизують фіскалізацію оплат та допомагають уникнути помилок у видачі чеків. Один із таких інструментів — сервіс “Вчасно.Каса”. Він інтегрується з популярними торгівельними платформами, маркетплейсами, Новою Поштою, CRM-системами, що значно полегшує роботу ФОПам.
3. Подання звітності
Допущення помилок під час подачі декларації — це поширена проблема серед ФОПів. Найбільш поширені помилки включають невірно вказану особисту інформацію, неправильну суму доходів, а також вказану суму податків. Крім того, багато підприємців помиляються в періоді, за який подають звітність. Це може призвести до серйозних наслідків, тому важливо ретельно перевіряти всі дані або ж звертатися до фахівця.
4. Довіра до неперевірених джерел інформації
Чого вартують ЗМІ та телеграм-канали з гучними заголовками. Що робити, якщо ви сумніваєтесь у правдивості нововведень у законодавстві?
- Перевіряйте джерела — шукайте інформацію на офіційних сайтах державних органів або від перевірених експертів.
- Звертайтесь до фахівців — якщо є сумніви, консультуйтесь з бухгалтерами, податковими консультантами чи юристами для роз'яснення нововведень.
Делегування процесів — шлях до зростання у 2025
Навчіться делегувати рутинні процеси цифровим інструментам та штучному інтелекту. Це дозволить зосередитися на розвитку бізнесу, знизити навантаження на себе та співробітників, а також уникнути емоційного вигорання.
Плануйте робочі процеси за допомогою таск-менеджерів (Trello, Google Workspace), CRM-системи. Автоматизуйте обробку оплат через платіжні сервіси на зразок “RozetkaPay”. Обмінюйтеся та підписуйте документи за допомогою цифрових сервісів “Вчасно”. Використовуйте Опендатабот для перевірки та аналітики даних про ваших контрагентів.
Ще один помічник — штучний інтелект, який допомагає у веденні бухгалтерії. Автоматизує багато рутинних задач: написання листів, підготовка відповідей на запити, перевірка помилок у документах, пошук інформації.
Уважність до законодавчих змін та використання різних цифрових інструментів — це те, що варто тримати у фокусі на 2025 рік. Автоматизуйте рутинні процеси, аби мати змогу зростати у наступному році.