Як ми в Америці ERP впроваджували
Нещодавно моя компанія завершила черговий проєкт впровадження ERP для американської компанії. Замовник забажав залишитись інкогніто, тож поділюся з вами деталями цього проєкту, не акцентуючи на бренднеймі компанії.
Передувала проєкту впровадження зміна стратегічного курсу бізнесу від дистрибуції до власного виробництва. Така перебудова бізнесу і супутніх процесів передбачає інструмент для управління всім товарним циклом від закупівель до продажів. Цей проєкт цікавий також тим, що замовник обрав таку схему реалізації: стандартна функціональність Business Central та партнерські екстеншени для закриття окремих завдань. Це незвичний підхід, особливо в реаліях українського бізнесу, де звикли конфігурувати та кастомізувати чи не кожен софт.
Передумови: зустріч із замовником та чому ми вирішили взятися за проєкт
Наприкінці 2023 року наш партнер із бізнес-консалтингу в США шукав досвідченого партнера з імплементації саме Microsoft Dynamics 365 Business Central в американського замовника. Отримавши інформацію про наші компетенції, проєктний досвід та репутацію, партнер обрав нас для реалізації проєкту.
Замовник, який обрав Business Central, працює на ринку промислових клапанів та інгібіторів накипу. Компанія багато років оперує на ринку США як великий дистриб’ютор, а цього року почала переключилася з дистриб’юторської діяльності на виробничу. Крім зміни стратегії, додатковим чинником для бажання впровадити сучасний ERP-інструмент, була потреба замінити поточну систему, що існувала у компанії понад 20 років. Вона морально застаріла і згодом вийде з підтримки вендором.
Діалог із замовником будувався класичним шляхом. Спершу був проведений мініпроєкт Discovery (передпроєктна діагностика), завдяки чому був чітко окреслений обсяг робіт впровадження, були сформовані оцінки за необхідними завданнями та створено план робіт. План робіт був презентований, ризики проговорені, ухвалено рішення щодо відмови від кастомізацій та вибору певних застосунків (Extensions) за окремими напрямами. Після цього, на початку 2024 року, проєкт із впровадження Microsoft Dynamics 365 Business Central стартував.
Як реалізовувався проєкт
Замовник — це компанія, яка працює тільки на ринку США через єдину юридичну особу, не потребуючи фінансової консолідації та управління міжхолдинговими операціями. Номенклатурний довідник відносно невеликий — перелік товарів у декілька сотень спеціалізованих SKU. Але з великою кількістю документів і рядків товарів у цих документах. Окрім типових торговельних операцій, компанія розвиває виробництво.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Тож основний обсяг робіт містив впровадження таких блоків: закупівлі, планування виробництва, два типи виробництва (легкий — збірка та більш складний — виробництво із застосуванням завантаження виробничих потужностей та виробничими завданнями), розширене складське управління з адресним зберіганням, продажі (із власною системою знижок та ціноутворення), облік комісійних для продавців, а також досить простий фінансовий облік без казначейства та бюджетування.
Цікавим досвідом на проєкті було використання кількох готових рішень з банку екстеншенів AppSource для реалізації окремих функціональних завдвнь замовника. Наведемо більш розлогу інформацію про ці рішення.
Додаткові рішення
Warehouse Insight від Insight Works розширює функції адресного зберігання на складі, зокрема дозволяє сканування товарів на складі за допомогою RF Guns (терміналів збору даних) та обміну даними з Business Central.
Ще один екстеншн від Insight Works — Dynamic Ship, рішення, що легко інтегрується з Dynamics 365 Business Central для оптимізації транспортних операцій з доставки. Цей потужний застосунок спрощує керування посилками, пошук тарифів у режимі реального часу та інтеграцію із сотнями перевізників посилок (типу FedEx, UPS тощо), LTL і FTL-перевізників. Тут же можна розрахувати вартість пакування та отримати накладні зразу в Business Central.
Ще цікаве рішення для розрахунку ретробонусів для B2B-клієнтів нашого замовника від Fenwick — Rebates. Зручність полягає у тому, що знижки з продажу розраховуються під час обліку замовлення на продаж. На основі ваших налаштувань знижок з продажу будуть створені операції на суму знижки, а також відповідні проводки у Головній книзі для нарахування знижки.
Також було долучено рішення Sales Commissions для розрахунку комісій для внутрішніх та зовнішніх менеджерів від iDynamics. Тут напряму відстежуються продажі та розраховуються персональні комісійні.
Більшість клієнтів не отримують фізичні друковані платіжні документи, для цього налаштовано EDI рішення від True Commerce. Зручність такого рішення полягає ще й у тому, що такі клієнти бачать залишки товару на складі у постачальника та їм надходять автоматичні сповіщення про замовлення або про поповнення складу по цільових товарах.
Ну і останнє, шосте рішення у цьому проєкті — Sell-to Buy-from, також від Fenwick. Воно дозволяє демонструвати різні типи прайс-листів для основних клієнтів (типу Amazon) та тих, хто реально оплачує товар, наприклад, локальні компанії та філії.
Замовника повністю влаштував стандартний функціонал Business Central для фінансового та бухгалтерського обліку. Відсутність додаткових розрахунків податку штату спростили запити до обліку та звітності. У межах реалізації цієї функціональності наші консультанти максимально залучили стандартне наповнення Business Central, налаштували аналітичний облік і основні робочі звіти: Cashflow, P&L та Balance Sheet.
Що з цього вийшло: перші результати та відгуки від замовника
«Ми впроваджували Business Central для компаній різного масштабу та з різних країн, проте у цьому проєкті хочеться відзначити готовність команди замовника зустрічати зміни та новації, здоровий прагматизм в орієнтованості на стандартні функції системи, вміння самостійно опрацьовувати інструкції для користувачів по роботі з системою. Ми були приємно вражені. Це свідчення того, що компанія готова до цифрової трансформації та рухається в унісон із технологіями», — ділиться своїми враженнями Таїсія Бондар, CEO Clarity Ukraine, яка виступала супервайзером проєкту.
Персонал замовника відзначив зручність інтерфейсу Business Central та стандартні можливості інтеграцій з іншими застосунками від Microsoft, зокрема стало швидко популярна функція Edit in Excel, що дає змогу працювати з даними (змінювати, додавати, видаляти відповідно до налаштованих прав доступу) з ERP-системи безпосередньо в Excel. Також кінцеві користувачі вважають чудовим джерелом бізнес-інсайдів та правильних управлінських рішень вбудовану аналітику Business Central (financial dimensions) та інтерактивні звіти з можливостями drill-down до первинних документів.
Висновок
Проєкт відбувся згідно з погодженою методологією — від детального аналізу вимог до налаштування, тестування та навчання. Були витримані заплановані бюджет і термін проєкту (пів року). Наразі триває підтримка після початку роботи у новій системі. Після впровадження ERP замовник планує реалізувати проєкт інтеграції платформи бізнес-аналітики Power BI для консолідації різнорідних джерел даних в єдине середовище для аналізу та звітності.
Наостанок ми хотіли б підкреслити: реалізувати проєкт впровадження ERP-системи без жодної кастомізації цілком можливо, ми вже маємо декілька подібних кейсів. У Business Central є безумовна перевага: поточна partner driven архітектура системи стимулює партнерів з усього світу розробляти застосунки для будь-яких бізнес-потреб та вимог. Натепер банк застосунків Microsoft AppSource пропонує вже понад 5700 готових рішень для Business Central. Це безмежне джерело можливостей для ефективних проєктів.