Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як корпоративне навчання в Україні витримало удар та функціонує під час війни. Досвід LMS Collaborator

Катерина Атаманенко
Катерина Атаманенко Content Manager LMS Collaborator
8 вересня 2022 11 хвилин читання

На численних курсах та вебінарах підприємці пізнають тонкощі запуску власного бізнесу, керування командою та залучення інвестицій. Але що робити, коли твоя компанія постраждала від прильоту ракети, або ж половина співробітників мусила виїхати за кордон?

На тренінгах про таке не розповідають. Принаймні поки що.

24 лютого тисячі українських компаній, включно з нашою, опинилися у новій реальності. Тож як воно, навчати персонал під звуки сирен, і чи варто взагалі це робити? Велика кількість наших клієнтів з України. Ми були з ними з першого дня російського вторгнення і бачили, як це відбувалось. Розповідаємо на реальному досвіді.

«Руській мір» vs Корпоративне навчання

У 1996 році журналіст The New York Times Том Фрідман сказав, що дві країни, у яких є McDonald's, ніколи не будуть воювати одна з одною. Заклад був своєрідним показником того рівня економічного розвитку, коли підтримувати дружні відносини значно вигідніше, ніж ворогувати.

Але вочевидь ця гіпотеза провалилася.

Зараз McDonald's тимчасово призупинив свою роботу в Україні. Як і безліч інших компаній. Причиною тому стала війна.

Саме так виглядає карта України на момент написання цієї статті. П'ята частина країни, 125 000 квадратних кілометрів, понад 2 500 міст і сіл перебувають під російською окупацією. Це як дві Латвії, три Швейцарії або шість Словеній. На сході та півдні тривають активні бойові дії, а територія Донбасу майже повністю зруйнована.

На початок 2022 року 82 українські компанії з чисельністю співробітників від 100 до 17 000 чоловік користуватися нашою розробкою. LMS Collaborator – це багатофункціональна система для адаптації, навчання та розвитку персоналу. Переважна частина команди знаходиться у Вінниці. Тут відносно безпечно, якщо постійний ризик прильоту та сусідство з Придністров'ям взагалі можна так назвати. Але навіть попри це перші кілька місяців війни були надважкими.

Кожного дня менеджери отримували повідомлення про тимчасове призупинення співпраці. За кілька тижнів майже половина клієнтів поставила роботу на паузу. Дехто закрив свій бізнес, інші спрямували всі зусилля на порятунок компанії та людей. Практично всі, хто міг, почали волонтерити та допомагати армії. Звичний режим роботи був зруйнований.

В Україні немає жодної компанії, яка б не зазнала збитків через війну. І неважливо, на сході вона знаходиться чи на заході. З найбільшими складностями зіштовхнулася індустрія розваг, HoReCa та сільське господарство.

Здавалося б, навчання персоналу – це останнє, що має хвилювати у подібній ситуації. Чи ні?

Стадія 1. Платформа для отримання інформації і психологічної підтримки

Усе почалося з паніки. Ніхто не розумів, що відбувається, і як воно буде далі, тож ні про яке навчання не було й мови. Компанії допомагали своїм співробітникам переїжджати до інших міст або навіть країн. Багатьом довелося евакуювати і своє виробництво, починаючи з продукції і закінчуючи устаткуванням.

Чи варто їхати з дому? А може безпечніше залишитися? Спитати, що робити, було просто ні у кого. Усі прагнули повернутися до чогось звичного та знайомого, знайти точку опори. Так корпоративні портали стали для людей джерелом інформації і психологічної підтримки.

Чому не месенджери або соцмережі?

Бо там на них виливалися тони інформації щохвилини. Доступ же до корпоративного порталу мають тільки співробітники компанії. Жодних чужинців. Сучасна LMS, окрім навчання, має безліч комунікаційних функцій. Тут ти бачиш повідомлення, які стосуються саме тебе і твоїх колег. Нічого зайвого. Якщо списки бомбосховищ, то не усі підряд, а тільки ті, які поблизу.

Те ж саме було і під час пандемії. Люди знаходили у колег ту підтримку, якої їм так бракувало.

Корпоративні навчальні портали працювали в режимі «закритого інформаційного каналу». Співробітники отримували точні дані про місця збору, дії керівництва, небезпеку у районах свого міста, організовані компанією способи комунікації і точки допомоги як в Україні, так і за кордоном, тобто всі ті деталі, які не мають бути публічними.

Корпоративні портали були і залишились джерелом надійної, перевіреної інформації. Тут безпечно.

Пам'ятка для співробітників «Стратегія дій у випадку надзвичайної ситуації» на навчальному порталі SOCAR Energy Ukraine<br> Пам'ятка для співробітників «Стратегія дій у випадку надзвичайної ситуації» на навчальному порталі SOCAR Energy Ukraine<br>

Стадія 2. Курси молодого бійця

У березні інформування співробітників вийшло на новий рівень. На зміну чек-листам і методичкам почали приходити практичні експрес-курси, на яких вчили зупиняти кровотечу, обробляти опіки, очищати воду тощо.

Коли стало відомо про випадки розпилення отруйних речовин, до бази знань додалися ще й інструкції з того, як поводити себе у випадку хімічної атаки. З захопленням Чорнобильської та Запорізької атомних електростанцій, а також після погроз про застосування зброї масового ураження, з'явився попит на курси з виживання під час ядерної зими.

Курс на навчальному порталі Kernel «Як врятуватися від ядерного вибуху» Курс на навчальному порталі Kernel «Як врятуватися від ядерного вибуху»

Втрата дому, загибель родичів, життя в окупації не проходять безслідно. Люди перебували у постійній напрузі та стресі. Тож кількість курсів з психологічної підтримки збільшувалася так само швидко, як і кількість панічних атак під час чергової сирени.

Так, після п'яти місяців війни потреби розповідати, як поводитися у тій чи іншій ситуації, вже немає. Більшість компаній повернулася до звичного навчання. Але навіть сьогодні клієнти LMS Collaborator продовжують приділяти багато уваги курсам з хімічного захисту та надання першої медичної допомоги, адже це та база, яку має знати кожен.

Стадія 3. Відмова від російського софту

У середині квітня бізнес почав поступово повертатися до життя і збирати себе докупи, але підприємці добре розуміли, що як раніше вже не буде. Насамперед це стосувалося відмови від усього російського. Люди хотіли дивитися, купувати, споживати українське. Саме тоді у компанії з'явилося багато запитів від тих, хто раніше користувався російськими LMS і шукав їм заміну.

І тут варто відзначити одну неприємну, але важливу річ.

Навіть після 2014 року українці переважно користувалися російськими сервісами, особливо це стосується дистанційного навчання. Росія першою серед пострадянських країн почала розробляти подібне програмне забезпечення. Їх софт мав величезний вплив на українській бізнес.

Наприклад, той же 1С. Це сервіс для бухгалтерського, податкового та управлінського обліку. На момент введення санкцій у 2017 році загальна кількість користувачів цього софту в Україні оцінювалася у 350-500 тисяч компаній. Чому така велика похибка в обрахунках? Тому що від 30% до 60% ринку припадало на неліцензійну продукцію.

Та розміщення на російських серверах і санкції нікого не спиняли. Ба більше! Сервісом продовжували користуватися навіть державні компанії. Так було до 24 лютого. Після повномасштабного вторгнення клієнти почали масово відмовлятися від 1С та інших програм з РФ і переходити на українські рішення.

Українці нарешті побачили, що у нас є гідні альтернативи, які не поступаються ні якістю, ні функціоналом.

Що важливо, переважна кількість цих сервісів перебуває у хмарі, яка розподілена між дата-центрами всього світу. Тому вони не припиняли своє функціонування, на відміну від «локальних» архітектурних рішень.

У нас є великі дата-центри у Дніпрі та Києві. Тож коли останній потерпав від атак, багатьом було вкрай скрутно. Через значні перепади напруги або руйнування ліній електромереж періодично вимикалася електрика, зникав доступ до мобільного звʼязку, вимикався інтернет. Звісно, застосовувались генератори, але на них довше двох днів не протримаєшся.

Хмарні технології показали себе значно краще, ніж дата-центри. Користувачі мають змогу отримати доступ до своєї інформації у будь-який час і будь-якому місці, де ловить інтернет, а завдяки Starlink тепер він є навіть в епіцентрі бойових дій.

Стадія 4. Адаптація

В основі Піраміди Маслоу лежать фізіологічні та безпекові потреби. І не дарма! В умовах, коли твоє життя знаходиться під постійною загрозою, ніхто не згадує ні про самовираження, ні про творчість, ні про визнання. Тож після вивезення своїх сімей у безпечні міста, люди, перш за все, почали думати, як жити далі, і за що купувати харчі. Треба було повертатися до роботи.

LMS Collaborator – це хмарний сервіс, доступ до нього є з будь-якого пристрою, аби був інтернет. Команда весь час не припиняла контролювати роботу платформи. Усі сервіси працювали безперервно від першого дня вторгнення. 

Більша частина клієнтів LMS Collaborator продовжували навчання персоналу. На сьогодні компанії вдалося вийти на попередній рівень доходу, адже переважна кількість компаній, які робили паузу, поступово повертаються до співпраці. Щоправда, вектор корпоративного онлайн-навчання зазнав суттєвих змін.

За даними ООН, за перші два тижні війни з України виїхало понад два з половиною мільйони громадян. Зараз же ця цифра сягнула близько п'яти мільйонів. 96% компаній мають працівників, які перебувають за кордоном. Ще десять мільйонів покинули свою роботу та переїхали у рамках країни як внутрішньо переміщені особи. Ось чому зараз компанії мусять закривати проблему нестачі персоналу та займатися навчанням нових співробітників. Адаптаційні курси з продажів, консалтингу, техпідтримки користуються найбільшою популярністю.

У цьому сенсі дуже корисним виявився досвід COVID-19.

Під час пандемії ми просили усіх працівників залишатися вдома заради їх власної безпеки. Але як тільки з'явилася така можливість, багато хто повернувся до офісу, тому що працювати віддалено часом вкрай складно. Зрештою, став звичним гібридний формат, коли у певні дні можна прийти до офісу, а в інші – працювати з дому.

Перші місяці війни були схожі на березень-квітень 2020 року. Ми всі працювали з дому, а наш офіс перетворився на місце, де могли переночувати наші друзі, що евакуювали свої сімʼї з-під обстрілів. Зараз ми знову повернулися до гібридної моделі. Хтось працює віддалено, бо немає з ким залишити дитину через закриті школи та дитсадки. У когось, навпаки, забагато людей на один квадратний метр, тому вони віддають перевагу офісній роботі.

Усе постійно змінюється. Компанії мусять пристосовуватися до зовнішніх викликів. Ні про які чіткі довгострокові плани немає й мови. Усі рішення приймаються максимально швидко, а старі стратегії з розвитку персоналу залишилися у минулому. Та хай там що, одне я знаю напевно – без досвіду карантинного життя, який ми всі напрацювали через COVID-19, налагодити робочі процеси в умовах воєнного стану компаніям було б значно важче.

Висновки

Платформа для поширення перевіреної інформації або портал для розвитку талантів. Адаптація нових співробітників або формування кадрового резерву. Курси з прокачки hard skills або програми психологічної підтримки. Саме цьому зараз, під час війни, компанії в Україні приділяють максимальну увагу. Кожна з них сама обирає, чому і як навчати персонал, але робити це однозначно варто, бо зараз усі, як ніколи, розуміють, що саме люди є найважливішим ресурсом.

 

 

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Telegram на вимогу Apple почав блокувати російськомовні канали, що закликають до насильства — Дуров

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 18:15

Кінець горору від ДСНС, нові функції «Дії», ниття айтівців на росії. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 10:01

Щоб не «зірвати оборонзамовлення». На росії співробітники IT-компаній зажадали бронь від призову

Ірина Маринюк 23 вересня 2022 14:32

Україні час прощатися з 1С: чим та як замінити е-бухгалтерію від росіян

Cергій Гузенко 23 вересня 2022 13:50

Закриті кордони для студентів-чоловіків, гра від штучного інтелекту та місячна ракета. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 08:49