Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

24 березня 2025 7 хвилин читання

Кілька років тому, гортала YouTube у пошуках чогось надихаючого і натрапила на стареньке відео TED із виступом Саймона Сінека про концепцію «Золоте кільце». Я й не підозрювала, що ці 18 хвилин змінять мій погляд на роботу, лідерство і навіть особисті цілі. У цьому матеріалі я коротко розповім про цю концепцію і як вона може допомогти знайти сенс у тому, чим ви займаєтеся.

Про Саймона Сінека

Саймон Сінек – американський бізнес-спікер, гуру мотивації, письменник, автор унікальних методик з лідерства та досягнення мети, серед яких концепція лідерства, що надихає, та так зване «Золоте кільце». 

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу? зображення 1 Саймон Сінек

Саймон Сінек здобув широку популярність завдяки своїм виступам на конференціях TED. У своїх лекціях він говорить про те, як справжні лідери здатні надихати команди та партнерів, наголошує на важливості довіри й ділиться ідеями про те, як змінювати бізнес на краще.

Вперше популяризувала нині відому концепцію «Золоте кільце» Саймона Сінека його книга «Почни з Чому. Як великі лідери надихають до дії кожного».

Концепція «Золоте кільце»

«Золоте кільце» — концепція, створена Саймоном Сінеком, яка пояснює, чому деякі організації досягають більших успіхів, ніж інші. В її основі — три ключові запитання, кожне з яких представлене у вигляді концентричних кіл:

  • Чому? — центральне питання.
  • Як? — середнє коло.
  • Що? — зовнішнє коло.
Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу? зображення 2 Концепція «Золоте кільце» (Golden Circle) Саймона Сінека

Саймон Сінек пояснює, що більшість організацій вибудовують свої стратегії, рухаючись від зовнішнього кола до внутрішнього. Спочатку вони визначають «Що вони роблять?», потім зосереджуються на тому, «Як вони це роблять?», і лише в останню чергу замислюються над питанням «Чому вони це роблять?». Нижче спробую пояснити.

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • 1
    Що (WHAT): Кожна організація знає, що вони роблять. Це продукти, які вони продають, або послуги, які вони надають.
  • 2
    Як (HOW): Деякі організації знають, як вони це роблять. Це те, що робить їх особливими або відрізняє від конкурентів.
  • 3
    Чому (WHY): Дуже мало організацій знають, чому вони роблять те, що роблять. «Чому» не про заробляння грошей — це лише результат. «Чому» — це мета, причина або віра. Це та сама причина, чому організація існує.

Однак Саймон Сінек вважає, що найуспішніші організації завжди починають із питання «Чому вони роблять те, що роблять?». Відповідь на це питання стає фундаментом, після чого вони переходять до визначення «Як це реалізувати?» і «Що саме потрібно зробити?», щоб втілити свої ідеї в життя.

Виступ Саймона Сінека на конференції TED про концепцію «Золоте кільце»

Нейробіологія припускає, що люди найкраще реагують на повідомлення, спрямовані на ділянки мозку, які контролюють емоції, поведінку та прийняття рішень. Саме тому починати з «Чому?» — це шлях до створення щирого зв’язку та довіри.

Перше коло: Чому?

Питання «Чому?» є ключовим у моделі «Золотого кола», адже саме воно надихає на дію. Це запитання апелює до емоцій, виражаючи пристрасть і мету, які резонують із лімбічною системою мозку — ділянкою, що відповідає за поведінкові реакції, довіру, лояльність і мотивацію.

Відповідь на питання «Чому ви це робите?» допомагає чітко окреслити мету та унікальну торгову пропозицію бренду, будь це компанія чи окрема людина.

Друге коло: Як?

Питання «Як?» також стосується лімбічної системи мозку. Воно розкриває, як саме ідеї, натхненні відповіддю на «Чому?», можуть бути реалізовані. «Як?» допомагає визначити конкретні дії та стратегії, необхідні для досягнення цілей. Це своєрідний міст між емоційною складовою та практичною реалізацією.

Третє коло: Що?

Питання «Що?» належить до раціональної частини мозку — неокортексу. Воно стосується того, які продукти чи послуги ми створюємо, щоб реалізувати своє бачення та місію. 

Неокортекс —  це зовнішній шар кори головного мозку, що відповідає за вищі психічні функції, такі як сенсорне сприйняття, просторове мислення, свідоме мислення та мовлення. Це найрозвиненіша і найскладніша частина людського мозку. Неокортекс відіграє важливу роль в аналізі, інтерпретації та обробці інформації, отриманої від різних частин тіла та навколишнього середовища. Він також бере участь у прийнятті рішень і розв’язанні проблем.

Чому питання «Що?» менш значуще в моделі?

Він стверджує, що неокортекс, як більш нове утворення мозку, має значно менший вплив на прийняття рішень, ніж лімбічна система. Тому успішні люди й організації зосереджуються спершу на тому, чому і як вони діють, а не просто на тому, що вони роблять.

Використання концепції «Золоте кільце» на практиці

  • 1
    У першу чергу визначте своє «Чому». Яка ваша глибша мета? Що надихає вас і вашу команду? Наприклад, «ми хочемо покращити якість життя людей» або «ми прагнемо зберегти природу для наступних поколінь».
  • 2
    Далі сформулюйте «Як». Якими методами чи підходами ви досягаєте своєї мети? Це можуть бути інноваційні технології, особливий сервіс або унікальні рішення.
  • 3
    Окресліть своє «Що». Що саме ви пропонуєте: ваш продукт, послуга або діяльність.

Ось як виглядають приблизні (+спрощенні) відповіді на питання «Золотого кола» на прикладі компанії, яка розробляє застосунки для людей з інвалідністю:

  • 1
    Чому? Ми віримо, що всі люди повинні мати рівний доступ до інформації, технологій та можливостей, незалежно від їхніх фізичних чи когнітивних особливостей.
  • 2
    Як? Ми співпрацюємо з людьми з інвалідністю та фахівцями на кожному етапі розробки, щоб створити інтуїтивні, доступні та функціональні рішення, які враховують їхні потреби.
  • 3
    Що? Ми створюємо застосунки, які спрощують повсякденні завдання для людей з різними функціональними можливостями. 

Такими є відповіді на запитання «Золотого кільця» на прикладі Tesla:

  • 1
    Чому? Наша місія — прискорити перехід світу до сталої енергетики.
  • 2
    Як? Ми невпинно шукаємо нові способи зробити сталу енергетику доступнішою, економічно вигідною та ефективною.
  • 3
    Що? Ми створюємо електромобілі.

У своєму виступі про концепцію «Золоте кільце» на конференції TED, Саймон Сінек наводить приклад Apple. Компанія транслює цінності інновацій та бажання кинути виклик усталеним нормам, чим приваблює людей, які поділяють їхні ідеї. 

Наприклад, замість того, щоб говорити: «Ми робимо чудові комп'ютери» (що), вони заявляють: «Ми віримо в інновації, які змінюють світ» (чому). Завдяки цьому вони завойовують лояльність клієнтів, бо люди підтримують не просто продукт, а ідеологію.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
7
Icon 3
Коментарі
Ваня Іванов 24.03.2025, 01:54
Та це й так все наче зрозуміло, як на мене
Vlad Zorazsky 24.03.2025, 01:03
От завжди відчував, Apple не просто техніку впарює, а реально має свою філософію. Тепер понятно, в чому прикол!
Ого, ну тепер понятно, чого деякі компанії залітають в топ, а інші – плетуться позаду. Треба шукати своє "Чому"

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 3 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 3 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 3 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30