Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як клонована вівця змінила науку. Розбираємось разом з ембріологинею

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
22 лютого 2023 4 хвилин читання

5 липня 1996 року в Шотландії народилася перша успішно клонована з дорослої клітини тварина — вівця з ідентифікаційним кодом 6LL3. Її назвали Доллі на честь кантрі-співачки Доллі Партон.

Біолог Ян Вільмут, очільник групи дослідників Рослинського інституту, оголосив про клонування вівці тільки через пів року після того, як це сталося — 22 лютого 1997-го. Вчені не квапилися з оголошенням, щоб воно збіглося в часі з виходом статті в журналі Nature. Протягом тижня після заяви інститут отримав 3 тис. дзвінків з усього світу. Розповідаємо, як зʼявилася Доллі та на що вплинула.

22 лютого ми дізнались про клонування вівці 22 лютого ми дізнались про клонування вівці

Життя та смерть вівці Доллі

Вчені з Рослинського інституту намагалися віднайти найефективніший метод вирощування генетично модифікованої худоби. Доллі була частиною цих експериментів, до яких доклали руки не лише працівники інституту, а й хірурги, ветеринари та робітники ферми.

Доллі клонували з клітини молочної залози шестирічної вівці породи фіндорсет. Вілмут і його команда використали електричні імпульси для злиття клітини молочної залози з незаплідненою яйцеклітиною іншої вівці. Ядро яйцеклітини видалили.

Як відбувалося клонування / Britannica Як відбувалося клонування / Britannica

Підтвердженням, що вівця дійсно є клоном, стало те, що вона мала біле забарвлення морди на відміну від своєї сурогатної матері.

Доллі та її сурогатна мати / Roslin Institute Доллі та її сурогатна мати / Roslin Institute

Доллі прожила в інституті разом з іншими вівцями понад шість років та народила 6 ягнят. Доллі померла 14 лютого 2003 року — їй зробили евтаназію через прогресований рак легень. Після смерті тіло Доллі передали Національному музею Шотландії.

Середня тривалість життя звичайної вівці — 10-12 років.

Як клонування вівці Доллі вплинуло на науку

Ольга Малюта
Ольга Малюта
Senior embryologist у клініці Hope fertility & IVF Malta

Доллі була першим ссавцем, якого клонували з соматичної клітини дорослої особини. Успішне клонування ссавців методом перенесення ядра з клітини тіла у запліднену яйцеклітину підтвердило основні теорії генетики, цитології та ембріології. Крім того, це допомогло розв'язати багато питань, наприклад, щодо епігенетичних модифікацій у клітинах тіла.

Сьогодні така пересадка ядер стала рутиною у дослідах з ембріональними стовбуровими клітинами. Науковці мають надію колись використовувати такі клітини для лікування складних генетичних синдромів, різних видів сліпоти або хвороб Паркінсона та Альцгеймера. 

Ембріони людини також отримували таким методом. Їх заборонено використовувати для настання вагітності, тому вчені мусять їх знищувати. 

Цей метод інколи застосовують у тваринництві, інколи у клонуванні рідкісних порід домашніх улюбленців, що мені здається недоцільним. 

Але у 2009 році клонували піренейського козерога, вимерлого у 2000-му. Для клонування використали яйцеклітини та сурогатну матір спорідненого виду.

Не думаю, що колись наукова спільнота вважатиме, що народження людини схожим методом є виправданим. Тому страхи суспільства про армії клонів можна розвіяти.

Раніше у #спекотна дата:

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Біохакінг: якими медичними технологіями користується IT-мільйонер Джонсон і як отримати те саме у сто разів дешевше?

Євген Шагов 23 листопада 2023 18:00

Період напіврозпаду: чому Half-Life стала однією з найкращих ігор в історії

Владислав Миронович 20 листопада 2023 12:35

Перша Windows. Як Білл Гейтс продав операційну систему, якої у нього не було

Юлія Даниленко 20 листопада 2023 10:36

Як Intel винайшов мікропроцесор, а Intel 4004 зробив сучасні комп’ютери можливими

Олександр Тартачний 15 листопада 2023 16:02

Науковий цирк від МАН відкриється у київському ТРЦ Gulliver 28 листопада

Юлія Мирська 14 листопада 2023 15:58