Як iPod змінив музичну індустрію та у чому секрет його популярності
23 жовтня ми відзначаємо чергову річницю випуску першого iPod — пристрою, який сильно змінив індустрію музики. Цього дня 2001 року компанія Apple презентувала світові свій новий продукт, що обіцяв зберігати 1000 пісень у кишені. У рубриці SPEKотна дата, розповідаємо чому саме цей гаджет став культовим.
Інновації iPod: у чому його унікальність
Перший iPod був невеликим пристроєм із жорстким диском на 5 ГБ, що давав змогу зберігати до 1000 пісень у форматі MP3 у хорошій якості.
Це вже було значною конкурентною перевагою. Ранні конкуренти iPod зазвичай мали малу пам’ять (майже 32-64 МБ на флешпам'яті), тож зберігалося лише кілька десятків пісень. Через це користувачам доводилося постійно оновлювати контент на своїх плеєрах. Перший iPod коштував $399. Це досить висока вартість (інші MP3 коштували на той час приблизно $150), але пристрій швидко здобув культовий статус серед любителів музики.
Окрім того, iPod мав цікавий та незвичний дизайн. Компактний розмір і зручне управління колесом прокручування виділяли плеєр серед інших плеєрів. Завдяки простоті використання і великій місткості iPod швидко став популярним. Джоні Айв, головний дизайнер Apple, черпав натхнення для дизайну iPod у портативних радіоприймачах 1950-х років, які також мали кругле колесо для налаштувань частот.
Натомість оригінальна концепція iPod була запропонована інженером Тоні Фаделлом, який спершу звертався до інших компаній, як-от RealNetworks, але його ідею відхиляли.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Ще одна причина успіху — технологія Firewire — послідовна високошвидкісна шина від Apple. На той час більшість плеєрів використовували технологію USB для завантаження пісень, що тривало досить довго. Натомість завдяки Firewire 1000 пісень можна завантажити за 10 хвилин. У інших плеєрів на це йшло до 5 годин, що у 30 разів повільніше.
Не лише плеєр, а ціла інфраструктура
Однією із причин, чому iPod став таким популярним, був поступовий перехід до музики без фізичних носіїв. Люди купували CD-диски, копіювали їх на комп'ютер і конвертували треки у формат MP3 або інші цифрові формати. Apple побачила у цьому величезну можливість. Стів Джобс на презентації iPod казав: «Музика — це частина життя усіх, а отже, це величезний ринок, який не має кордонів».
Саме тому вже за два роки, у 2003 році, Apple створює iTunes Store, що дав змогу користувачам легально купувати й завантажувати окремі пісні. У ті часи не було широкої мережі ліцензованих онлайн-магазинів для купівлі музики і завантаження музики з інтернету часто означало використання піратських сервісів, як-от Napster або LimeWire.
До 2005 року iTunes Store швидко захопив значну частку ринку, дозволяючи музичній індустрії легше адаптуватися до цифрової ери. Плеєр також надто вплинув на бренд Apple: до запуску iPod Apple була відомою переважно як виробник комп'ютерів, а цей плеєр допоміг перетворити компанію на одного з головних гравців у сфері споживчих технологій.
Нові моделі та оригінальні промокампанії
Оригінальний iPod кілька разів оновлювали та вдосконалювали. Випускалися моделі з великим обсягом пам'яті, кольоровими екранами та підтримкою відео. iPod Classic, що вийшов у 2007 році, став найбільш довговічною моделлю, яка мала пам'ять до 160 ГБ і давала змогу зберігати до 40 тис. пісень.
Водночас розробляли й інші варіанти вже відомого плеєра. Наприклад, одна з найменших моделей iPod, Shuffle, не мала екрана, що допомагало значно зменшити розмір і ціну пристрою. Вперше випущений у 2005 році, цей пристрій став популярним серед бігунів і спортсменів завдяки легкості та простоті.
У перших моделях iPod було кілька вбудованих ігор, як-от Brick та Solitaire. Пізніше Apple відкрила можливість для сторонніх розробників створювати прості ігри для iPod через iTunes.
Виробник також співпрацював з різними знаменитостями та брендами для випуску обмежених серій iPod та реклами. Наприклад, було випущено U2 Special Edition iPod з автографами учасників гурту, а частина прибутку йшла на благодійність Декілька плеєрів взяли астронавти на Міжнародну космічну станцію (МКС).
Падіння популярності
Хоча iPod був хітом протягом багатьох років, з поширенням смартфонів його популярність почала падати. До 2010-х років iPhone взяв на себе більшість функцій iPod, зокрема музичні можливості, і виробництво класичних моделей згорнули.
Останню модель, iPod Touch, яка мала сенсорний екран, відтворювала відео і загалом була мало схожа на класичний плеєр (майже ідентичний за дизайном до iPhone), зняли з виробництва у травні 2022 року, що стало остаточним завершенням ери iPod.
Та попри це iPod залишив глибокий слід в історії технологій. Він не лише змінив музичну індустрію, але й підготував ґрунт для майбутніх успіхів Apple, як-от iPhone та Apple Music. Багато з користувацьких інтерфейсів та елементів дизайну iPod перейшли до сучасних продуктів.