Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як ефективно організувати свій час: метод тайм-менеджменту Pomodoro

Сніжана Лепко
Сніжана Лепко Сценаристка коротких форматів
4 березня 2025 5 хвилин читання

Хочете краще зосереджуватися на завданнях, забезпечуючи відновлювальні перерви в роботі та подолати схильність до прокрастинації та багатозадачності, які погіршують продуктивність? Тоді розповідаю вам про метод управління часу Pomodoro, для використання якого достатньо телефона, ручки та блокнота. 

Що таке метод “Помодоро”?

Метод «Помодоро» – це техніка управління часом, що полягає в концентрації на завданні протягом фіксованого часу з обов'язковими короткими перервами. Основою методу є 25-хвилинні інтервали сфокусованої роботи, після яких слідує п'ятихвилинна перерва. Після чотирьох таких циклів рекомендується робити довшу перерву тривалістю від 15 до 30 хвилин. Кожен робочий цикл називається “pomodoro” (помодоро), що в перекладі з італійської означає «помідор».

Метод “Помодоро” наприкінці 1980-х створив тоді ще італійський студент, а тепер підприємець Франческо Чирілло. Для організації свого навчального часу він використовував кухонний таймер у вигляді помідора. Чірілло експериментував з різними за тривалістю робочими інтервалами — від двох хвилин до години, проте зрозумів, що занадто довгі сесії призводять до втрати концентрації. Врешті Франческо Чирілло визначив, що 25-хвилинний інтервал є оптимальним для його потреб.

Використання методу Pomodoro

Як я вже зазначила вище, для застосування цього методу знадобиться дуже мало. Для відстеження часу ви можете взяти звичайний будильник на своєму телефоні, спеціальну програму або й таймер на духовці. Також вам знадобиться блокнот або «Нотатки» на телефоні (чи будь-який інший спосіб), щоб прописати завдання, які потрібно виконати. Я наприклад, використовую блокнот, бо люблю викреслювати виконані завдання. 

Як ефективно організувати свій час: метод тайм-менеджменту Pomodoro зображення 1 Метод Promodo. Breeze Project Management 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ось сім простих кроків, як використовувати метод Pomodoro:

  • 1
    Складіть список завдань, які потрібно зробити найближчим часом (наприклад, тиждень). 
  • 2
    Зі списку завдань виберіть ті, які хочете зробити сьогодні та додайте їх до списку завдань на день. 
  • 3
    Розставте завдання на день від найбільш до найменш пріоритетного.
  • 4
    Встановіть таймер на 25 хвилин і виконуйте завдання протягом цього часу.
  • 5
    Коли таймер задзвонить, зробіть коротку перерву на 3-5 хвилин.
  • 6
    Після чотирьох таких «помодоро», тобто сеансів, зробіть довшу перерву на 15–30 хвилин.
  • 7
    Скиньте таймер і почніть процес знову.

Кожен витрачений на завдання «помодоро» відзначайте навпроти нього хрестиком. А виконані завдання викреслюйте.

Переваги методу “Помодоро”

Техніка “Помодоро” є простим, але ефективним інструментом для підвищення продуктивності, що допомагає працювати зосереджено та без відволікань. 

Покращення концентрації

 Завдяки чітко визначеним 25-хвилинним інтервалам роботи (званим «помідорами») ви зосереджуєтесь на одній задачі, уникаючи багатозадачності та відволікань. 

Ефективніше використання часу

Помодоро дозволяє зробити більше за менший проміжок часу. Адже протягом визначеного проміжку часу ви працюєте не відволікаючись, бо знаєте, що у вас буде час, аби відповісти на повідомлення або попити чаю.

Чітке розуміння процесу

Техніка дозволяє відстежувати час, витрачений на кожну задачу. Це допомагає краще оцінювати обсяг роботи і, при необхідності, розбивати великі завдання на менші. 

Крім того, виконуючи маленькі, послідовні завдання, ви краще розумієте свій прогрес у досягненні великих цілей, що додає мотивації і дозволяє бачити результат кожного робочого дня.

Гнучкість у використанні

Ви можете підлаштовувати техніку під свої потреби. Вам не обов'язково використовувати «помідори» тривалістю рівно 30 хвилин. Почніть із цього стандарту, а далі спостерігайте за собою і підлаштовуйте техніку під власні потреби. Комусь легко зосереджуватися 40 хвилин, а інші вже через 15 хвилин відволікаються. 

Головне – знайти ефективний для себе ритм. Важливо, щоб усі «помідори» були однаковими за тривалістю. Наприклад, 40 хвилин, з яких 30-35 — це робота, а 5-10 — відпочинок. Наголошую, що відповічок має бути регулярним. Це основа техніки Помодоро. 

Моя порада: спробуйте зробити все, щоб залишатися зосередженим протягом відведеного часу і не відволікатися. Уникайте перевірки електронної пошти, акаунтів у соціальних мережах, прогнозу погоди, новин або будь-яких інших чинників, які можуть відволікти увагу від поточного завдання.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
17
Icon 5
Коментарі
Ольга Банчук 04.03.2025, 05:24
Мені здається, що метод не для всіх. Хотіла б я побачити, як вчителька або хірург через 25хв кидають все, бо у них 5хв на розслабон
Чи не змінились задачі у людей за 40 з гаком років відтоді, як придумали цей метод? То чи буде він ефективним зараз? ІМХО, не впевнений, особливо коли над тобою висить начальник і вимагає результат роботи вже зараз
ось мені здається, що цей метод - це коли ви 25 хвилин працюєте, 5 хвилин відпочиваєте, а потім дивитеся, що новенького в Instagram, і випадково знову провалюєте всі дедлайни))))
Користуюсь “Помодоро” вже рік і можу сказати одне: це працює, але тільки якщо не рахувати скролінг мемів за продуктивність. Головне – дотримуватися правил і не обманювати себе під час “перерви”
Італієць вчить організовувати свій час))) звучить як анекдот, якщо чесно.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 3 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 3 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 3 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30