Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
23 листопада 2022 4 хвилин читання

Як Едвін Габбл довів, що Чумацький шлях – не єдина галактика у Всесвіті

У цей день 98 років тому американський астроном Едвін Габбл опублікував у The New York Times статтю, яка буквально розширила межі відомого людям Всесвіту. У межах проєкту #спекотнадата розповідаємо, як Габбл довів, що Чумацький Шлях – лише одна з галактик у нашому Всесвіті. 

Габблу вдалося визначити це за допомогою пульсуючих зір класу Цефеїда, які він знайшов у декількох спіральних туманностях. 

  • Що сталося: Едвін Габбл дійшов висновку, що Туманність Андромеди – не туманність у межах Чумацького шляху, а окрема галактика, яка знаходиться на відстані близько 860 тис. світлових років від нашої. 
  • Чому це важливо: До відкриття Габбла люди хоч і не вважали вже, що це Сонце обертається навколо Землі, а не навпаки, все ж їхні уявлення про космос не виходили за межі Чумацького шляху. Хоч деякі астрономи і озвучували теорії про інші галактики, Габбл був першим, хто безсумнівно довів факт їхнього існування. 
Ліворуч: фотопластинка галактики Андромеди, на якій Едвін Хаббл вперше помітив нову, потім перекреслив її та додав «Var!» коли він виявив, що зірка насправді є змінною цефеїдою. Праворуч: знаменита цефеїда V1 Габбла в період з грудня 2010 року по січень 2011 року. Джерела: відповідно обсерваторія Карнегі та NASA Ліворуч: фотопластинка галактики Андромеди, на якій Едвін Хаббл вперше помітив нову, потім перекреслив її та додав «Var!» коли він виявив, що зірка насправді є змінною цефеїдою. Праворуч: знаменита цефеїда V1 Габбла в період з грудня 2010 року по січень 2011 року. Джерела: відповідно обсерваторія Карнегі та NASA

Як Габбл зрозумів і довів, що Туманність Андромеди – це інша галактика

Габбл використовував потужний 100-дюймовий телескоп на горі Вілсон у Південній Каліфорнії для спостереження за спіральними туманностями. На той час ці розмиті  плями взазвичай вважали хмарами газу або пилу в межах Чумацього Шляху. 

На той час астрономи також вважали, що до Чумацького шляху входить усе у Всесвіті, крім Магелланових Хмар. Попри те, що в деяких з туманностей астрономам вдавалося розрізнити зірки, в жодній з них їх не знаходили так багато, як у Чумацькому шляху. 

Що ж виявив Габбл? Він не лише довів, що у межах Туманності Андромеди є власні зірки, але й зумів розпізнати серед них цефеїди. 

Цефеїди – це клас пульсуючих змінних зірок з досить точною залежністю період-світність.

Зазвичай цикл пульсації цефеїди коливається від декількох секунд до декількох років, залежно від різновиду змінної зірки. 

Цей клас зірок отримав свлю назву на честь зірки δ Цефея. Однією з найвідоміших цефеїд є Полярна зірка.

Цефеїда
Цефеїда

Чому наявність у Андромеді цефеїд допомогла довести, що це окрема галактика

Ще у 1912 році фахівчиня з астрономії Генрієтта Лівітт виявила, що за допомогою них можна вимірювати відстань. Враховуючи яскравість зірки та її період — тривалість переходу від яскравого до тьмяного стану і назад, можна визначити, як далеко від нас ця зірка знаходиться. 

Залежність період-світність для цефеїд Залежність період-світність для цефеїд

За допомогою формули Лівітт Габбл вирахував, що Андромеда знаходиться приблизно за 860 тис. світлових років від нас. Це більш ніж у вісім разів перевищує відстань до найдальших зірок Чумацького Шляху. 

Панорамне зображення галактики Андромеди (M31), зроблене телескопом Габбла. Джерело: NASA Панорамне зображення галактики Андромеди (M31), зроблене телескопом Габбла. Джерело: NASA

Завдяки цьому Габбл зміг довести, що туманності насправді є окремими зоряними системами і що Чумацький шлях є лише однією з безлічі галактик у Всесвіті. 

Ширококутне зображення галактики Андромеди. Джерело: esahubble.org Ширококутне зображення галактики Андромеди. Джерело: esahubble.org

Раніше у #спекотна дата в листопаді:  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Сотні американців спостерігали падіння яскравого метеору

Катерина Колонович 5 годин тому

Китай звинуватив Starlink у порушенні правил космічного руху

Катерина Колонович 1 грудня 2022 15:01

NASA опублікувало короткометражку про місію Artemis I

Катерина Колонович 1 грудня 2022 09:47

SpaceX запустила 11 двигунів ракети Starship Super Heavy перед тестовим польотом

Катерина Колонович 30 листопада 2022 11:23

Китай відправив трьох астронавтів до своєї космічної станції

Катерина Колонович 30 листопада 2022 08:37