Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Фандрейзинг та опціони: як краще залучити кошти для бізнесу та мотивувати команду

Данило Данілішин
Данило Данілішин Business Development Director at Quoroom
27 жовтня 2022 8 хвилин читання

Від початку вторгнення росії минуло понад вісім місяців. Загальні економічні збитки, за оцінками НБУ, нараховують вже понад $100 млрд. Оскільки перемога залишається питанням часу, уряд вже підготував план відновлення України з приблизним бюджетом у $750 млрд. Ця сума, як і наявність проєктів з відбудови інфраструктури, насамперед свідчить про те, що разом з репараціями ми будемо продовжувати отримувати фінансову допомогу від партнерів.

Беручи це до уваги, доречним буде згадати цитату Кеннеді: «Не питай, що твоя країна може зробити для тебе, запитай, що ти можеш зробити для своєї країни!». Під час війни не існує кращої відповіді на це запитання, окрім допомоги ЗСУ коштами або на волонтерських засадах.

Однак не варто забувати, що функціонування та розвиток інфраструктури є не менш важливою складовою для перемоги та відбудови держави. Та це важливе завдання у повному обсязі падає на плечі засновників та директорів українського бізнесу. А для підтримання або масштабування бізнесу потрібні інвестиції і виникає закономірне запитання: «Де їх отримати, якщо наявний капітал майже вичерпаний?»

Раніше більшість керівників підприємств, навіть таких провідних галузей, як IT, віддавали перевагу кредитуванню. Але світ змінюється, і фінансування не виняток. Фандрейзинг не є новим словом для більшості, але чи є для нього місце саме зараз та як саме він відбувається у сучасних реаліях?

У чому різниця залучення інвестицій та кредитування?

По-перше, сам процес залучення кредитних коштів для розвитку бізнесу навіть у довоєнний час символізувався із фразою «крізь терени до зірок». Попри інше, це пов'язано з високою вартістю кредитного ресурсу для МСП через недостатню прозорість та офіційність їх операційної діяльності.

Не менш вагомою є незацікавленість банків у кредитних операціях з мікро- та малими підприємствами, які, з огляду на невеликі суми кредитів, генерують недостатній рівень дохідності для покриття операційних витрат. Та навіть в разі подолання цих перешкод, мінімальний рівень кредитування МСП варіюється на рівні приблизно 8%, що є прийнятним показником для реалізації довгострокових інвестиційних проєктів.

Відповідною альтернативою слугує фандрейзинг, який має декілька різних форм та переваг. Щоб повністю спростувати ідею привабливості банківського кредитування, треба відзначити, що інвестори, зацікавлені у ідеї продукту чи сервісу, можуть запропонувати набагато вигідніші умови кредитування: чи то більшу кількість необхідних інвестицій, чи кращий відсоток. Але насамперед, найпривабливішою ідеєю залучення інвесторів є відсутність особистих ризиків, адже, на відмінну від банківських та лихварських структур, від вас не вимагається жодних застав. Довіра між власником та інвестором здебільшого ґрунтується на вірі в успіх ідеї, яку ви намагаєтесь втілити у життя.

Фандрейзинг: крок за кроком

Після ознайомлення з перевагами залучення інвестицій наступним кроком має стати організація пітчингу та пошук потенційно зацікавлених інвесторів або фондів. Для створення пітчингу існує ряд цифрових рішень, які будуть направляти у підготовці найбільш результативної презентації моделі бізнесу. Наступна, не менш важлива деталь — підготовка структури існуючого капіталу. Даний етап вганяє багатьох у ступор. І це не дивно, адже навіть одна непомітна з першого погляду помилка може призвести до дуже неприємних наслідків, а саме:

 • низької зацікавленості інвесторів через відсутність певної структурності у таблиці капіталу;
 • підвищеного навантаження на облік нових трансферів та інвестицій для фінансової команди;
 • втрати певної частки капіталу власником через неправильний розрахунок долі під час укладання договору з інвестором.

Здебільшого ці проблеми виникають при обліку капіталу через застарілі Excel-таблиці, які мають гарну функціональність для різних цілей, але зовсім не пристосовані для більш вузькопрофільного застосування. Уникнути цих проблем можливо скориставшись спеціальними платформами для обліку інвестицій та комунікації з власниками активів.

«Будь з кораблем, будь з командою»

Хоч пошук та контроль інвестиційного пакету займає майже всю увагу власника бізнесу, він ніколи не має забувати про своїх співробітників. Адже який розвиток компанії можливий без розвитку її структури та мотиваційної стратегії?

Такі пункти у переліку плюсів для вступу в компанію, як печиво та смачна кава вже нікого не здивують. Саме тому інноваційні компанії дедалі частіше пропонують співробітникам новий спосіб мотивації — опціони, акцентуючи увагу на тому, що вони стануть частиною компанії. Так, опціон може слугувати механізмом стимулювання топ-менеджменту компанії. 

Але як саме побудувати та запровадити систему опціонів у свій бізнес?

По-перше, треба розуміти, що існує декілька видів опціонів. ISO (Incentive Stock Options) та NSO (Non-qualified Stock Options), відповідно до американської термінології. У Великій Британії — Approved and Unapproved Share Schemes. США та Велика Британія мають свої затверджені податкові схеми для випуску опціонів і дають податкові пільги отримувачу опціонів у майбутньому. Коли власник опціону купує акції за «strike price», що вказана у опціоні, у нього виникає податок на дохід, тому що у майбутньому фіксована ціна купівлі «strike price» є нижчою аніж ціна на ті ж акції на ринку. Затверджені схеми дозволяють співробітнику компанії не сплачувати податок на дохід за результатами виконання опціонів.

Approved Share Schemes — це податкові схеми для випуску опціонів лише офіційно оформленим співробітникам компанії (консультанти та співробітники інтернаціональних офісів мають право отримати лише Unapproved). Саме тому, коли американська компанія наймає українських співробітників по контракту, вони можуть отримати лише опціони за методом NSO. Тим не менше, отримання опціонів однозначно має вигоду для співробітника, адже при успішному розвитку компанії вартість акцій буде зростати, а отже і дохід від їх продажу.

Варто зазначити, що цією схемою користується більшість провідних українських компаній, таких як Petcube, Ajax та Uklon. Також важливо розуміти, які саме акції можна отримати за опціоном. Здебільшого, компанія створює для співробітників окремий класс акцій — non-voting ordinary shares, вони не дають права голосу та впливу на глобальні рішення ради директорів.

Підсумовуючи, запровадження опціонів можливо поділити на три етапи:

 • 1
  Для надання опціонів спеціалісту, який буде відігравати ключову роль в розвитку компанії, його спочатку треба затвердити в статуті. Наприклад, надавши йому 10 грн в статутному капіталі.
 • 2
  Підписати договір (так званий Share Option Agreement), де зазначити, виконання яких саме ключових показників дозволяє йому отримати частку активів.
 • 3
  Ввести облік опціонів та відслідковувати етапи їх виконання.

Від теорії до практики

Усі ці кроки, починаючи з пошуку інвесторів для розвитку компанії, та закінчуючи контролем опціонів, можуть бути виконані швидше, дешевше та набагато легше, шляхом використання спеціалізованого програмного забезпечення. Одним з таких рішень є Quoroom, функції якого були спеціально створені для обліку капіталізації, затвердження схем випуску опціонів та зручної комунікації з власниками активів.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Британський стартап створив комп'ютерні ігри для собак, що запобігають деменції

Катерина Колонович 40 хвилин тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 3 години тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 19 годин тому

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00