Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як адаптовувати та працевлаштовувати ветеранів

0
30 жовтня 2023 4 хвилин читання

Мінветеранів планує, що «Україна після перемоги стане країною, в якій особливої уваги та турботи потребуватимуть щонайменше 1,5 млн наших співгромадян із досвідом бойових дій». SPEKA розбиралась, наскільки країна та її громадяни готові до повернення ветеранів на ринок праці, зокрема в IT

Чи будуть в Україні проблеми з працевлаштуванням ветеранів

З одного боку, проблем з працевлаштуванням нібито не має бути щонайменше з двох причин: 

  • Війна триває від 2014 року. Ми вже повертали у мирне життя ветеранів, яких мали адаптувати та працевлаштувати. Пам’ятаю благоговіння ейчарів перед страшною абревіатурою ПТСР

На практиці виявилося, що певні проблеми дійсно існують, але навали покалічених війною людей, яких собі уявили певні фахівці з персоналу, не було. Звісно, нинішній етап перевищує попередні у десятки разів, але «жаху новизни» вже не буде.

  • На ринку праці надто бракує фахівців. Багато роботодавців радітимуть поверненню захисників на свої робочі місця чи працевлаштуванню ветеранів у компанію. Приклади вже є.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Як адаптовувати та працевлаштовувати ветеранів зображення 1 Скріншот з LinkedIn

Як суспільство прийматиме ветеранів

Ініціативи для формування ветеранського ком’юніті вже запрацювали. Серед них —  заходи для роботодавців (наприклад, курс «Як фахівцям центру зайнятості працювати з ветеранами та розуміти їхній військовий досвід») та ветеранів (наприклад, навчальний курс у «Дії»).

Як ветерани можуть допомогти бізнесу / The Page

Поки що ми складаємо теоретичний іспит на вдалу співпрацю з ветеранами. Можливо, це дасть нам змогу краще підготуватися та оптимізувати процеси. Щоправда, мені здається, що сесію ми завалимо. Хірург Микола Пирогов говорив, що війна — це травматична епідемія. Так, війна — це маркер того, що людина може про себе довідатись: я той, хто зміг пережити цей досвід, я той, хто впорався, я той, хто повірив у свої можливості. Але за це знання ми платимо своїм здоров’ям. 

Травмовані війною ветерани повернуться у мирне суспільство, яке теж не є взірцем психічного здоров’я та наснаги. Одним із маркерів сьогодення є зростання рівня агресії як прояв різноманітних почуттів, що нас переповнюють.

Через це сподівання ветеранів розділити з кимось тягар травматичних вражень можуть не виправдатися. У нас поки що не лише відсутня потрібна кількість психологів та психотерапевтів, що допоможуть пережити травму, фахівці й гадки не мають, як поводитись з ветеранами. Звісно, є велика кількість людей, які поважають та пишаються військовими, охоче допомагають і радіють, коли можуть бути корисними. Але не всі такі.  

Друга проблема — на державному рівні бізнес-процеси не готові до адаптації ветеранів. Черги у лікарнях для отримання довідок, купа непотрібних паперів, які за півтора року ніхто не переглянув і не скасував, тощо. Електронні реєстри тільки формуються, а як вони працюватимуть, поки що невідомо.

Тому результати соцопитування компанії Gradus Research не дивують:

  • 72% ветеранів вважають, що держава забуде про них після війни,  
  • 55% бояться, що не зможуть знайти роботу,
  • 49% думають, що не зможуть пристосуватися до мирного життя,
  • 35% поранених на війні припускають, що їхні травми можуть стати причиною негативного ставлення до них.

Ми ще маємо час на оптимізацію бодай базових процесів. Наприклад, запустити просту, але доступну просвітницьку кампанію про те, що можна або не можна робити у комунікації з ветеранами, щоб не було невимовно соромно за свої помилки.

Не треба робити ветеранів святими, але достойно відреагувати на їхній героїзм ми мусимо. Це те, що нас об’єднує.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як підібрати КВЕД для ФОП бізнес-тренера, який надає послуги з коучингу?

Inna Sharova 13 червня 2025 16:30

Акумулятори для СЕС: як не помилитись з вибором?

Антон Березинський 12 червня 2025 15:55

Секрети утримання курсу: топ-інсайти з воркшопу Алекса Момота та Kumeka team

Тарас Мазур 12 червня 2025 15:24

Як створити криптобіржу мрії: формула успіху для інвесторів і партнерів

Владислав Гринів 13 червня 2025 13:14

Як працює WE Finance Code в Руанді та інших 26 країнах? Тепер — черга України!

Марина Саприкіна 13 червня 2025 15:00