Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
28 квітня 2023 8 хвилин читання

Women's power: як українські айтівниці керують в Україні та просувають її ІТ-екосистему за кордоном

Війна змінила для українського ІТ все. Іншими стали локації офісів, умови роботи, попит, пріоритети, відносини із замовниками. А ще змінилася роль жінок у компаніях. Після закриття кордонів для чоловіків жінки стали єдиними, хто може репрезентувати галузь на перемовинах чи форумах за кордоном, змагаючись за гроші інвесторів чи домагаючись зовнішньої допомоги Україні. 

SPEKA у спільному проєкті з Google продовжує аналізувати вплив жінок на технологічний сектор в Україні. Сьогодні ми знайомимося з тими, хто взяв у свої руки керування компаніями та зовнішніми контактами у найскладніший для країни та галузі час. Як виглядав women's power в ІТ зразка 2022 року — у другому матеріалі нашого проєкту. Перший, нагадаємо, був про те, скільки недоотримує економіка України через низьку залученість жінок у ІТ-сектор.  

Жіноче лідерство у «не жіночій» IT-галузі

У компанії MacPaw 35% менеджерського складу — жінки. «В команді MacPaw всі спеціалісти незалежно від гендеру завжди мають рівні можливості для розвитку та участі у бізнес-подіях. Звичайно, на період повномасштабної війни жінки стали більш мобільними для відвідування міжнародних заходів. За цей час менеджерки MacPaw представили українську ІТ-індустрію на ряді професійних конференцій», — розповідають у компанії. 

«Типова помилка жінок у лідерстві — бажання наслідувати чоловіків. Цього не варто робити, бо втрачається сама суть жіночого лідерства. Різноманіття у підходах та управлінні — це корисно для бізнесу», – розповідає CTIO MacPaw Віра Ткаченко

Віра приєдналася до компанії у 2009 році як інженерка-програмістка, а сьогодні очолює технічну команду MacPaw, у якій працюють понад 140 інженерів. 

Віра Ткаченко

Перехід до менеджерської ролі для неї був еволюційним та органічним: спершу менторство інженерів, потім своя команда, декілька команд і зрештою роль CTIO. Вона вважає, що жінкам, які прагнуть максимально розкрити свої лідерські якості, варто цікавитися історіями лідерок також з інших сфер. 

«Рольові моделі допомогли б мені на практиці побачити, з якими ситуаціями можу зіткнутися, як краще ухвалювати рішення та поєднувати життя та материнство із роботою», — каже Віра.

Схід — тонка справа: як жіноча делегація підкорювала Саудівську Аравію

Підписуйтеся на наші соцмережі

Один із показових кейсів лідерства жінок в українському ІТ — робота компанії P2H на близькосхідному ринку, зокрема у Саудівській Аравії. У 2022 році менеджерки P2H вперше поїхали до цієї країни у відрядження, щоб допомагати в реалізації місцевих державних проєктів з диджиталізації. 

Культурні відмінності давалися взнаки за роботи з саудитами навіть у дрібницях, згадують айтівниці.

«Коли, щойно приїхавши, ми з колегами за звичкою почали подавати руку, щоб привітатися, представники приймальної сторони тільки прикладали руки до серця. Але ж торкатися жінок не можна», – згадує Ганна Рало з P2H.

Ксенія Матусевич, Agile Project Manager у P2H, додає, що, попри чіткі традиції та звичаї у близькосхідному регіоні, під час реалізації проєктів емпатичне спілкування та емоційна близькість будуть важити не менше, ніж чітке налаштування управлінських процесів. Що часто дається жінкам легше, ніж чоловікам. 

Ганна Рало

Результатами перемовин у P2H цілком задовлені і вважають, що «жіноча збірна» зі своїм завданням впоралася на відмінно, попри специфічне ставлення і відверту патріархальність цільового ринку. 

«Досвід роботи наших фахівчинь у патріархальній Саудівські Аравії показав, що українки можуть брати на себе відповідальність за складні проєкти і демонструвати лідерські якості за будь-яких обставин»,  — впевнені в P2H (і ми у SPEKA у цьому теж впевнені). 

Як жінки представляють українське ІТ за кордоном

«Через війну і неможливість багатьох чоловіків нашої команди виїжджати з країни, жінки беруть на себе роль лідера», — говорить Олександра Говоруха, керівниця з міжнародних зв’язків з громадськістю у Sigma Software Group. 

«У 2022 році я виступила спікеркою на бізнес-подіях у Лондоні та Брюсселі, була співорганізаторкою українського павільйону на Web Summit у Лісабоні. Також разом із нашої командою я ініціювала хакатон антивоєнних продуктів Hack For Peace і розвивала соціальний проєкт Femmengineering, що допомагав переміщеним жінкам з України у Польщі, Болгарії та Португалії», – розповідає Олександра. 

Олександра Говоруха

Багато колежанок Олександри Говорухи стали керівницями нових офісів Sigma Software Group у Європі та Бразилії. Тож натепер 50% керівниць 30 офісів цієї компанії в Україні і за кордоном — жінки. А загалом у Sigma Software Group з-поміж 2 тис. фахівців працюють 30% жінок.

Але ще більш показовими є цифри по жінках-лідерках у компанії. Вони складають половину нашої бізнес-команди (об’єднання з 50 людей, залучених у прийняття стратегічних рішень), — говорить Олександра.

Восени минулого року багато українських айтівниць відвідали Web Summit як гості та учасниці. Тоді Україна вдруге представила власний павільйон на цьому заході — там презентували українську екосистему світовому ІТ-ком’юніті. На цьому стенді працювало багато українських айтівниць, серед яких, наприклад, Вікторія Наливайко, CEO&CoFounder компанії BazaIT. 

«Цього року українська діаспора була найчисленнішою на Web Summit, ми з командою BazaIT працювали на українському стенді: розповідали про нашу технічну екосистему і виокремили для себе деякі інсайти. Зокрема, тренд на українське: до нашого стенду підходили менеджери з десятків компаній і говорили, що хочуть допомагати саме українцям, і просили дати контакти», – згадує Вікторія. 

Вікторія Наливайко

Анна Бондаренко, засновниця банку медичних даних DeHealth, представляла на MWC 2023 свій продукт, який організатори обрали одним із п’яти найбільш інноваційних та перспективних у сфері цифрової медицини. Там Анна поспілкувалася з низкою венчурних інвесторів та запросила їх інвестувати в українські стартапи.

Конференцію Mobile World Congress 2023 також відвідала велика кількість представниць української телеком- та ІТ-спільноти. Серед них Тетяна Лукинюк, В2С-директорка «Київстар».

«З приємного та важливого: тема України на MWC 2023 лунала постійно — на головній сцені, в інтерв’ю, дискусійних панелей та великій конференції з безпеки, де розбирали роль українських мобільних операторів у нашій війні», – розповідає Тетяна.

Тетяна Лукинюк

Віра Ткаченко, СТІО MacPaw, брала участь у конференціях WWDC’22 та JNUC. Щорічна конференція WWDC — це захід для розробників на платформах Apple. Цього року у неї була додаткова місія — поширення інформації про ситуацію в Україні, адже історіям реальних людей завжди довіряють більше.

Конференція для Mac-адміністраторів JNUC відбулася у вересні 2022 року. На рішення Віри виступити саме на цій конференції впливало також і те, що чоловіки, які б могли поділитися релевантним досвідом, не мали можливості виїхати за межі України. Тож майже вся делегація MacPaw була жіноча. 

Жіноче обличчя було і в Ukraine Support Fund Summit, що відбувся 30 березня у Варшаві. Серед стартапів, що отримали підтримку Google for Startups Ukraine Support Fund, більш ніж третина має фаундерок. Зокрема, жіноче обличчя у таких відомих проєктів, як онлайн-платформа психічного здоров’я Mindly, платформа для наймання працівників, що з’єднує технічних спеціалістів та розробників із компаніями Skyworker.ai, мобільна програма для маркетингу Zeely. 

Їхні історії ми розповімо у наступній частині проєкту. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

2
Прокоментувати
hellohello hello 02.05.2023, 11:04
Шановні редактор/ки Speka, дуже важлива стаття, і спасибі за те, що це просуваєте. Але наступного разу зауважте шкоду сексуалізованого зображення жіночих тіл загалом, і особливо в заголовку тексту про професійні досягнення жінок. Я впевнена, що в аналогічній статті про чоловіків, такого сексуалізованого зображення чоловічих тіл не було би. Виявляйте будь ласка повагу до жінок, дякую. P.S. маскулятив "айтівець" - фемінітив "айтівиця". Не "айтівник", тому і не "айтівниця".
>Я впевнена, що в аналогічній статті про чоловіків, такого сексуалізованого зображення чоловічих тіл не було би. *** А дарма. Коли вийде подібна стаття про чоловіків, на обкладинці будуть Рікардо Мілос і Біллі Херрінгтон.
Інші матеріали

Флагман Google Pixel 9 Pro Fold має найповільнішу зарядку в серії

Максим Красіков 7 годин тому

SPEKотна читанка. Як навчитися розпізнавати свої справжні бажання

Анна Сергієнко 19 годин тому

Google запустить супутникову мережу FireSat для моніторингу лісових пожеж

Вікторія Рудзінська 19 вересня 2024 17:55

Як Ілон вирішив зекономити та перевозив сервери Twitter

Назарій Курочко 19 вересня 2024 12:40

Google виграв суд проти антимонопольного штрафу ЄС на 1,49 млрд євро

Анастасія Ковальова 18 вересня 2024 18:48