Women's power: як українські айтівниці керують в Україні та просувають її ІТ-екосистему за кордоном
Війна змінила для українського ІТ все. Іншими стали локації офісів, умови роботи, попит, пріоритети, відносини із замовниками. А ще змінилася роль жінок у компаніях. Після закриття кордонів для чоловіків жінки стали єдиними, хто може репрезентувати галузь на перемовинах чи форумах за кордоном, змагаючись за гроші інвесторів чи домагаючись зовнішньої допомоги Україні.
SPEKA у спільному проєкті з Google продовжує аналізувати вплив жінок на технологічний сектор в Україні. Сьогодні ми знайомимося з тими, хто взяв у свої руки керування компаніями та зовнішніми контактами у найскладніший для країни та галузі час. Як виглядав women's power в ІТ зразка 2022 року — у другому матеріалі нашого проєкту. Перший, нагадаємо, був про те, скільки недоотримує економіка України через низьку залученість жінок у ІТ-сектор.
Жіноче лідерство у «не жіночій» IT-галузі
У компанії MacPaw 35% менеджерського складу — жінки. «В команді MacPaw всі спеціалісти незалежно від гендеру завжди мають рівні можливості для розвитку та участі у бізнес-подіях. Звичайно, на період повномасштабної війни жінки стали більш мобільними для відвідування міжнародних заходів. За цей час менеджерки MacPaw представили українську ІТ-індустрію на ряді професійних конференцій», — розповідають у компанії.
«Типова помилка жінок у лідерстві — бажання наслідувати чоловіків. Цього не варто робити, бо втрачається сама суть жіночого лідерства. Різноманіття у підходах та управлінні — це корисно для бізнесу», – розповідає CTIO MacPaw Віра Ткаченко.
Віра приєдналася до компанії у 2009 році як інженерка-програмістка, а сьогодні очолює технічну команду MacPaw, у якій працюють понад 140 інженерів.
Перехід до менеджерської ролі для неї був еволюційним та органічним: спершу менторство інженерів, потім своя команда, декілька команд і зрештою роль CTIO. Вона вважає, що жінкам, які прагнуть максимально розкрити свої лідерські якості, варто цікавитися історіями лідерок також з інших сфер.
Схід — тонка справа: як жіноча делегація підкорювала Саудівську Аравію
Підписуйтеся на наші соцмережі
Один із показових кейсів лідерства жінок в українському ІТ — робота компанії P2H на близькосхідному ринку, зокрема у Саудівській Аравії. У 2022 році менеджерки P2H вперше поїхали до цієї країни у відрядження, щоб допомагати в реалізації місцевих державних проєктів з диджиталізації.
Культурні відмінності давалися взнаки за роботи з саудитами навіть у дрібницях, згадують айтівниці.
«Коли, щойно приїхавши, ми з колегами за звичкою почали подавати руку, щоб привітатися, представники приймальної сторони тільки прикладали руки до серця. Але ж торкатися жінок не можна», – згадує Ганна Рало з P2H.
Ксенія Матусевич, Agile Project Manager у P2H, додає, що, попри чіткі традиції та звичаї у близькосхідному регіоні, під час реалізації проєктів емпатичне спілкування та емоційна близькість будуть важити не менше, ніж чітке налаштування управлінських процесів. Що часто дається жінкам легше, ніж чоловікам.
Результатами перемовин у P2H цілком задовлені і вважають, що «жіноча збірна» зі своїм завданням впоралася на відмінно, попри специфічне ставлення і відверту патріархальність цільового ринку.
«Досвід роботи наших фахівчинь у патріархальній Саудівські Аравії показав, що українки можуть брати на себе відповідальність за складні проєкти і демонструвати лідерські якості за будь-яких обставин», — впевнені в P2H (і ми у SPEKA у цьому теж впевнені).
Як жінки представляють українське ІТ за кордоном
«Через війну і неможливість багатьох чоловіків нашої команди виїжджати з країни, жінки беруть на себе роль лідера», — говорить Олександра Говоруха, керівниця з міжнародних зв’язків з громадськістю у Sigma Software Group.
«У 2022 році я виступила спікеркою на бізнес-подіях у Лондоні та Брюсселі, була співорганізаторкою українського павільйону на Web Summit у Лісабоні. Також разом із нашої командою я ініціювала хакатон антивоєнних продуктів Hack For Peace і розвивала соціальний проєкт Femmengineering, що допомагав переміщеним жінкам з України у Польщі, Болгарії та Португалії», – розповідає Олександра.
Багато колежанок Олександри Говорухи стали керівницями нових офісів Sigma Software Group у Європі та Бразилії. Тож натепер 50% керівниць 30 офісів цієї компанії в Україні і за кордоном — жінки. А загалом у Sigma Software Group з-поміж 2 тис. фахівців працюють 30% жінок.
Восени минулого року багато українських айтівниць відвідали Web Summit як гості та учасниці. Тоді Україна вдруге представила власний павільйон на цьому заході — там презентували українську екосистему світовому ІТ-ком’юніті. На цьому стенді працювало багато українських айтівниць, серед яких, наприклад, Вікторія Наливайко, CEO&CoFounder компанії BazaIT.
«Цього року українська діаспора була найчисленнішою на Web Summit, ми з командою BazaIT працювали на українському стенді: розповідали про нашу технічну екосистему і виокремили для себе деякі інсайти. Зокрема, тренд на українське: до нашого стенду підходили менеджери з десятків компаній і говорили, що хочуть допомагати саме українцям, і просили дати контакти», – згадує Вікторія.
Анна Бондаренко, засновниця банку медичних даних DeHealth, представляла на MWC 2023 свій продукт, який організатори обрали одним із п’яти найбільш інноваційних та перспективних у сфері цифрової медицини. Там Анна поспілкувалася з низкою венчурних інвесторів та запросила їх інвестувати в українські стартапи.
Конференцію Mobile World Congress 2023 також відвідала велика кількість представниць української телеком- та ІТ-спільноти. Серед них Тетяна Лукинюк, В2С-директорка «Київстар».
«З приємного та важливого: тема України на MWC 2023 лунала постійно — на головній сцені, в інтерв’ю, дискусійних панелей та великій конференції з безпеки, де розбирали роль українських мобільних операторів у нашій війні», – розповідає Тетяна.
Віра Ткаченко, СТІО MacPaw, брала участь у конференціях WWDC’22 та JNUC. Щорічна конференція WWDC — це захід для розробників на платформах Apple. Цього року у неї була додаткова місія — поширення інформації про ситуацію в Україні, адже історіям реальних людей завжди довіряють більше.
Жіноче обличчя було і в Ukraine Support Fund Summit, що відбувся 30 березня у Варшаві. Серед стартапів, що отримали підтримку Google for Startups Ukraine Support Fund, більш ніж третина має фаундерок. Зокрема, жіноче обличчя у таких відомих проєктів, як онлайн-платформа психічного здоров’я Mindly, платформа для наймання працівників, що з’єднує технічних спеціалістів та розробників із компаніями Skyworker.ai, мобільна програма для маркетингу Zeely.
Їхні історії ми розповімо у наступній частині проєкту.