Warketing: як треба і як не треба рекламуватися у воєнний час
За останній рік широкомасштабна війна змінила наше сприйняття рекламних комунікацій. Я пам'ятаю, як з 24 лютого всі бренди замовкли і не розуміли, як поводитися далі. Проте вже з кінця березня було очевидно, що комунікації повертаються: спочатку обережно відновили рекламу в соцмережах бренди одягу, а потім підтягнулися інші галузі та канали. По суті з минулого літа ми бачимо повернення до нормальних рекламних кампаній у більшості галузей.
Але це більше про форму рекламних заходів та комунікації з клієнтами. Що змінилося помітно, то це сутність повідомлень. Вони у більшості брендів радикально перешикувались відповідно до українських реалій, які відрізняються від усього іншого мирного світу.
Що змінилось у маркетингу за час війни?
Тож на чому тепер акцентують багато вітчизняних брендів? Звісно, вони спекулюють на темі війни.
Допомога ЗСУ
Послухайте хоча б один рекламний ролик на радіо — у кожному повідомленні буде про те, як ви нас купуєте та допомагаєте ЗСУ. І тут є перша погана новина: наразі такі повідомлення ніяк не відрізняють бренди один від одного. Сьогодні допомога ЗСУ — це не диференціятор, а опція «за замовчуванням» для кожної компанії, поки йде війна. До того ж, допомога має бути зрозумілою та прозорою. Як допомагає країні те, що на білизні, яку ви продаєте, написано «Під охороною ЗСУ»?
Підписуйтеся на наші соцмережі
Військова тематика
Хіба не єдиним винятком та прикладом використання військової тематики (в благодійних цілях) можуть бути хіба що браслети «Азовсталь» від фонду UNITED24 та марки «Укрпошти».
Ситуативність
Бренди дуже оперативно реагують на новини. Якщо до війни вони активно відмежовувались від політики та держави, то тепер зробили це частиною своїх комунікаційних стратегій. З одного боку – це прекрасно. Згадаємо хоча б вивіски брендів на Ластівчиному гнізді після першої «бавовни» в Криму, зміни логотипів після звільнення Херсону, леопардове різноманіття під час виділення Німеччиною танків Україні чи меми на візит Байдена до Києва.
Але використовувати ситуативність треба вміти: це має бути доречно, дотепно та дотично до вашого бренду. Ну і погана новина в тому, що побудувати імідж бренду через ситуативні реакції – майже неможливо. Це гарний додаток до комунікаційної стратегії для привертання (короткострокового) уваги споживачів, але довгостроково це самому бренду не додасть цінності.
Як коректно вести комунікації під час війни?
Як бачимо, це достатньо складне питання. І невдалі комунікації можуть обернутися повним провалом, як, наприклад, історія із гравіюванням на запальничці образу Героя України Олександра Мацієвського. Тож дам декілька порад, які допоможуть уникнути подібного:
- обрайте ключові теми, які дотичні клієнтам та вашому бренду залежно від галузі, в якій ви працюєте;
-
продовжуйте використовувати ті канали, які допомагають вам достукатись до цільової аудиторії;
-
обирайте спосіб допомоги ЗСУ, який органічно пов'язаний з природою вашого бізнесу, та надавайте цю допомогу за замовчуванням і максимально прозоро;
-
тримайтеся осторонь воєнної тематики, бо це банальна неповага до ЗСУ та тієї великої справи, яку вони роблять;
-
обирайте ситуативну комунікацію, тільки якщо вона доречна, дотепна та дотична до вашого бізнесу, інакше хайп пройде, а післясмак кринжу залишиться;
-
продовжуйте інвестувати у перемогу України. Бо ми віримо в нашу перемогу та ЗСУ!