Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Взаємодія між ключовими стейкхолдерами — запорука ефективної боротьби з піратством та контрафактом

Олена Орлюк
Олена Орлюк Очільниця Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій
21 червня 2024 9 хвилин читання

Піратська та контрафактна продукція – явище, небезпечне на багатьох рівнях: воно гальмує розвиток національної економіки та конкурентного ринкового середовища, розмиває стандарти якості та навіть може загрожувати нашому життю та здоров'ю. Зважаючи на таку всеосяжність, не виникає сумнівів, що боротьба з цим феноменом буде ефективною лише в тому разі, якщо до неї долучиться якомога більше представників різних сфер.

Відповідно, Центр спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності (Центр спостереження IPR) на базі ІР офісу було створено саме з метою об'єднання широкого кола зацікавлених сторін. У цій колонці хочу детальніше поговорити про основних стейкхолдерів та про те, який внесок у захист від поширення піратства та контрафакту робить кожен з них.

Митні органи

Митні органи відіграють важливу роль у перехопленні контрафактних товарів під час їх переміщення через митний кордон. Ключовим документом у цьому процесі є Митний реєстр об'єктів права інтелектуальної власності, на підставі якого здійснюється 95% заходів щодо сприяння захисту IP прав.

Механізм наступний: правовласник безоплатно подає до Державної митної служби України заяву про сприяння захисту IP прав з описом оригінальних товарів. Своєю чергою, ця інформація вноситься в Митний реєстр, доводиться до митних органів через єдину IT систему та публікується на офіційному сайті Держмитслужби. І якщо під час митного контролю чи оформлення дані про товар не збігаються з даними Митного реєстру, то приймається рішення про призупинення митного оформлення. У разі підтвердження контрафактного походження товари підлягають конфіскації та знищенню.

Як бачимо, необхідним елементом цього механізму є співпраця митних органів з IP офісом. Тож ми вирішили консолідувати зусилля та спрямувати їх на вдосконалення відповідних нормативно-правових актів, розбудову інфраструктури та розвиток просвітницької діяльності. Про цей та інші напрямки роботи, що покликані вивести захист права інтелектуальної власності на новий, значно більш ефективний рівень, йдеться у нещодавно підписаному Меморандумі про взаємодію та співробітництво між IP офісом та Держмитслужбою.

Поліція та БЕБ

Правоохоронні органи несуть відповідальність за розслідування та судове переслідування випадків піратства та контрафакту. Вони мають тісно співпрацювати з правовласниками та іншими стейкхолдерами для збору розвідувальної інформації, здійснення рейдів в межах антиконтрафактних операцій, відкриття та ведення кримінальних проваджень та затримання злочинців.

Важливим є й те, що для боротьби з протиправними діями різні департаменти правоохоронних органів об'єднуються між собою – до прикладу, це стосується кіберполіції, що може викривати нелегальні інтернет-магазини та маркетплейси, та слідчих управлінь, що серед іншого проводять обшуки на місцях.

Ще один правоохоронний орган, до чиєї компетенції законом віднесено розслідування злочинів зокрема за статтею 229 Кримінального кодексу України (незаконне використання знака для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару) – це Бюро економічної безпеки. Протидія таким правопорушенням часто потребує додаткового залучення фахівців у сфері інтелектуальної власності.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Відповідно, IP офіс тісно співпрацює і з БЕБ – задля того, щоб допомагати з розв'язанням проблемних питань, що виникають під час досудового розслідування, а також підвищувати кваліфікацію детективів Бюро.

Органи ринкового нагляду

Інституції, що входять до системи державного ринкового нагляду, здійснюють моніторинг ринку – щоб переконатися, що введені в обіг продукти відповідають вимогам, встановленим технічними регламентами, а також не несуть загрози суспільним інтересам, одним з яких є дотримання стандартів захисту IP прав.

Ці органи можуть проводити перевірки, вилучати контрафактні товари та накладати штрафи на підприємства, що так чи інакше порушили чинні вимоги та створили перешкоди на шляху до встановлення чесної бізнес-конкуренції.

Прокурори

Прокурори відіграють ключову роль у процесуальному керівництві досудовим розслідуванням та висувають звинувачення проти осіб або організацій, причетних до піратства та контрафакту. Щоб вибудувати вагому доказову базу та розпочати судові дії проти порушників, прокурорам необхідно співпрацювати з багатьма стейкхолдерами.

Тож з метою координації взаємодії за цим напрямком в Офісі Генерального прокурора на базі управління захисту інвестицій та інтелектуальної власності у лютому 2023 року було створено міжвідомчу робочу групу з-поміж співробітників БЕБ, Нацполіції, Кіберполіції, Держмитслужби, Держприкордонслужби та ДПС України. 

На жаль, й досі через низку переважно об’єктивних причин кількість направлених до суду обвинувальних актів неспівмірна з кількістю розслідуваних кримінальних проваджень. До прикладу, з січня по квітень 2023 року в роботі перебувало 215 кримінальних проваджень, в той час, як про підозру було повідомлено 32 особам. Своєю чергою, до суду було передано ще меншу кількість обвинувальних актів – всього 24. Тож маємо додаткову проблему, яка потребує розв'язання. Адже підготовка кримінальних проваджень, пов’язаних із порушенням ІР прав,  до судового розгляду, це зазвичай дуже складний і тривалий процес. 

Судді

Судді розглядають справи щодо піратства та контрафакту та відповідають за винесення справедливих і неупереджених рішень. Вони відіграють вирішальну роль у тлумаченні та застосуванні законів про інтелектуальну власність, а також у накладенні відповідних санкцій та покарань на порушників.

І тут мушу зробити важливу ремарку: попри те, що Вищий суд з питань інтелектуальної власності формально був створений ще 2017 року, фактично він досі не запрацював. Тому переважна частина справ щодо захисту прав інтелектуальної власності розглядається саме господарськими судами: порівняно із судами цивільної юрисдикції, у 2021 році господарські суди розглянули в п’ять разів більше IP-спорів, а у 2022 і 2023 роках – у три рази більше.

Зрозуміло, що кримінальні провадження розглядаються судами загальної юрисдикції. Але все частіше в Україні пропонують скористатися досвідом тих європейських країн, які віднесли кримінальні провадження до юрисдикції спеціалізованих ІР судів. Запуск ІР суду в Україні стоїть наразі і в документах Європейської Комісії, і в урядовому Плані дій. Тому очікуємо на конкретні кроки.

Правовласники

Власники прав, включаючи творців, митців і компанії, зацікавлені в захисті своєї інтелектуальної власності, адже насамперед йдеться про особисті прибутки та бізнес-репутацію. Та при більш детальному розгляді можна сформулювати цікаву особливість IP прав: приватні за своєю суттю, вони водночас невіддільні від суспільних інтересів та безпеки.

В будь-якому разі, саме правовласники володіють актуальною інформацією щодо об’єктів IP прав та запускають механізм боротьби з порушниками в кожному конкретному випадку. І чим активнішою є їхня участь на всіх етапах цієї боротьби, тим вища ймовірність того, що злочинців буде покарано, а контрафактний товар – вилучено і знищено.

Експерти та експертні організації 

Експерти в різних галузях – таких, як технології, криміналістика, митна справа та право чи економіка інтелектуальної власності, володіють фаховими знаннями та надають підтримку стейкхолдерам, які беруть участь у боротьбі з порушенням IP прав. Зокрема вони допомагають виявити нелегальну продукцію, проаналізувати докази та розробити стратегії ефективної боротьби з піратством та контрафактом.

З іншого боку, згідно з чинними нормами Митного кодексу України роль експертів занадто перебільшена та потребує коригування. Зокрема це стосується висновків щодо контрафактності призупинених товарів: в Україні, на противагу практиці ЄС, для складання протоколу недостатньо самого лише підтвердження правовласника – необхідною умовою є висновок експерта.

Своєю чергою, ціна такого сервісу часто перевищує ціну одиниць призупиненого контрафакту – відповідно, вся процедура втрачає економічну доцільність. Тож експерти безумовно потрібні, але потреба в їх послугах не має суперечити інтересам правовласників.

Зрештою, головний стейкхолдер боротьби з піратством та контрафактом – це наше громадянське суспільство. Позаяк населення зазнає найбільших збитків від поширення подібних злочинів – навіть попри те, що не кожен українець сповна усвідомлює їхні масштаби. І саме від загального рівня культури IP залежить те, чи буде суспільство толерувати порушення прав інтелектуальної власності.

Тож IP офіс, ІР Академія та Центр спостереження IPR працюють не лише над тим, щоб створити координаційну платформу для співпраці фахових стейкхолдерів, а й заради провадження просвітницької діяльності. Бо знання – це інструментарій, що дає нам змогу формувати власне майбутнє.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Дизайн дитячого простору: середовище, яке виховує та надихає

Алеся Карнаухова 18 липня 2024 12:28

Інклюзивність в iOS: як забезпечити доступність для користувачів з обмеженими можливостями

Vladyslav Khambir 17 липня 2024 16:40

Як підвищити лояльність клієнтів та залучити нових за допомогою SERM? Кейс Netpeak у ніші біодобавок

Андрій Тарасенко 15 липня 2024 21:23

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41