Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ворожі пропагандистські сайти збирають мільйони відвідувачів з України. Чим там помазано?

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
18 березня 2024 6 хвилин читання

Тотальна цензура у країні-агресорці знищила будь-яку об’єктивність даних. Пропаганда у російських медіа іноді відкрита, іноді прихована. Читати це цікаво хіба спеціалістам, що працюють у галузі інформаційної безпеки, але дані трафіку свідчать, що звичайні українці продовжують споживати російські ЗМІ, хоч і не так масово, як в довоєнні часи.  

Активісти UABlocklist виявили, що сайти з російської пропагандою відвідують мільйони разів на місяць з території України, попри санкції, які запровадили РНБО і президент ще у травні 2021 року, пише The Page. UABlocklist проаналізував показники відвідуваності та популярності заблокованих сайтів російських ЗМІ. Дослідження показує, що досі є багато українців, які споживають російську пропаганду.

Де українці займаються інформаційним мазохізмом?

Найчастіше українці відвідують такі пропагандистські ресурси:

⦁ ria.ru — до 2 млн відвідувань/місяць

⦁ lenta.ru — 1,3 млн відвідувань/місяць

⦁ РБК — 1,2 млн відвідувань/місяць

⦁ smi2.ru — 1 млн відвідувань/місяць

⦁ MK.RU — 1 млн відвідувань/місяць

Варто зауважити, що рахуються користувачі з тимчасово окупованих територій, де не всі є громадянами України. Також статистика відвідувань може не враховувати тих користувачів, які перебувають на території України, але використовують VPN, тому можлива суттєва похибка.

Гарна новина, що цікавість до болотних ЗМІ дедалі меншає. В UABlocklist проаналізувати статистику пошуку за брендовими запитами у Google. Брали до уваги ті випадки, коли українці вводили у пошук безпосередньо назву чи домен пропагандистського сайту (а отже мали на меті потрапити саме на нього) і порівняли ці дані з аналогічними за лютий 2021 року. 

Так, за інформацією сервісу Ahrefs, кількість брендових пошуків суттєво скоротилась у лютому 2024 року порівняно з аналогічним періодом 2021-го:

  • lenta.ru: було — 240 тис. запитів, стало — трохи більш як 119 тис.;
  • НТВ: було — понад 93 тис. запитів, стало — 12,8 тис.;
  • Перший канал: було — понад 45,6 тис. запитів, стало — 21,9 тис.;
  • smi2.ru: було — трохи більш як 40 тис. запитів, стало — 20 тис.;
  • ТНТ: було — майже 23 тис. запитів, стало — майже 5 тис.

Важливо, що далеко не завжди користувач має на меті відвідати певний ресурс. Зазвичай він просто вводить пошуковий запит й отримує російські сайти. При цьому може навіть не звернути увагу, що це за сайт. Далі все залежить від того, заблокований він та чи встановлений у користувача VPN.

Схожа картина і щодо популярності цих запитів у Google Trends.

Гуглив борщ — знайшов щі

Google доволі погано розрізняє українську та російську мови. Алгоритм не робить чіткого розмежування між контентом, створеним спорідненими мовами для користувачів сусідніх країн. Той факт, що певний вебсайт перебуває у переліку заблокованих в Україні, не виключає його з результатів пошукової видачі для українців. Тому на український запит можна отримати посилання на російські сайти. 

Якщо використати пошуковий запит «борщ рецепт», то у топ 5 отримаємо справжню зраду — російський сайт Russianfood. А ще через одну позицію — сайт Lifehacker. Вони не під санкціями, але це російські ресурси з українським борщем.

Геть сумно із пошуковими запитами, які пишуться однаково українською та російською: «Джо Байден», «США», «Лукашенко», «Полтава» тощо. Ймовірність отримати у результатах видачі чимало посилань на російські сайти дуже висока, і мова у браузері та в акаунті Google тут нічого не вирішує.

Варто додати, що чимало українців продовжують шукати інформацію в Google російською. За даними Serpstat, до початку повномасштабної війни понад 75% українців гуглили російською. Після 24 лютого 2024 року кількість російськомовних запитів зменшилася у середньому на 10%. 

Ефективність блокування

З технічного боку ефективність блокування доволі невисока. Про це говорять, зокрема, інтернет-провайдери. Навіть не особливо досвідчений користувач за бажання може легко обійти блокування й отримати доступ до сайту.

З іншого боку, коли людина під час спроби перейти на сайт бачить помилку, їй швидше та легше отримати інформацію на іншому ресурсі, а не шукати обхідні шляхи. Тому обсяги українського трафіку у пропагандистських ЗМІ рф поступово скорочуються.

Інформаційна гігієна

У вільній країні кожен вирішує самостійно, яку інформацію споживати. Але SPEKA нагадує, що у самовпевненому захопленні ворожим контентом можна перевищити власну спроможність фільтрувати інформацію.

Якщо довго вдивлятися у безодню, безодня почне вдивлятися у тебе.
Фрідріх Ніцше

Російська пропаганда працює на досить високому рівні, про що свідчить стан свідомості мешканців рф. Варто про це пам’ятати, навіть якщо робота вимагає дивитися, що там пишуть.

Про всяк випадок нагадаємо декілька ментальних налаштувань, що допоможуть фільтрувати інформацію, особливо перебуваючи у віртуальному просторі ворога:

1. Усе беремо під сумнів.

2. Розуміємо, звідки інформація.

3. Нагадуємо про мотиви джерела. 

4. Відрізняємо факти від думок.

5. Ставимо запитання: чи дійсно це для мене важливо? 

6. Повертаємось до інтернету здорової людини.

Докладніше про інформаційну гігієну читайте у нашому матеріалі «Як читати новини і не збожеволіти».

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як захистити свої дані в інтернеті: поради Генштабу ЗСУ

Владислав Паливода 3 червня 2024 07:54

росія активно використовує Telegram для поширення пропаганди проти підтримки України

Владислав Паливода 28 травня 2024 20:21

Російських пропагандистів обмежать у TikTok

Владислав Паливода 23 травня 2024 18:11

Від інформаційної гігієни до квантових атак: що вивчає кібербезпека

Команда НАУ 12 квітня 2024 16:00

UKR.NET розповів про причини блокування та процес розблокування домену

Богдан Камінський 8 березня 2024 19:04