Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Волонтерство ІТ-ФОП: як приймати пожертви й уникнути додаткового оподаткування

Юрій Крюков
Юрій Крюков Головний юрист, компанія "Таксер"
9 квітня 2024 5 хвилин читання

24 лютого 2022 року почалася повномасштабна війна країни 404 проти України. Наші воїни роблять усе можливе (а іноді й неможливе), щоб звільнити нашу країну від окупантів. Цивільне населення також не залишилось осторонь, ми згуртувалися та робимо усе, щоб наблизити нашу перемогу. Активу участь у зборі донатів, допомозі переселенцям та нашим збройним силам бере й IT-спільнота.

Зокрема, багато ФОП відкрили «банку», додатковий банківський рахунок для акумулювання волонтерських зборів або просто збирали кошти на свій рахунок для подальшої допомоги українським військовим або біженцям. Проте постає запитання, чи потрібно відображати у декларації з єдиного податку ці суми та сплачувати податки з таких надходжень?

Що буде, якщо IT-ФОП збирає кошти для здійснення волонтерської діяльності на рахунок ФОП?

Якщо кошти для здійснення волонтерської діяльності надходять на рахунок ФОП на єдиному податку, доведеться показати ці надходження у декларації з єдиного податку та сплатити єдиний податок, зважаючи на свою зі своєї групи та ставки ЄП. Тобто ФОП не може зменшити розмір доходу на суму наданої волонтерської допомоги (щоб зменшити розмір єдиного податку до сплати). 

Якщо кошти отримує фізична особа, податкова служба може нарахувати 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору (ВС) на суму коштів, отриманих на волонтерство.

Нашим волонтерам недостатньо просто зібрати кошти та передати їх тим, хто цього потребує, чи купити на них обладнання, ліки, товари, які необхідні армії чи постраждалим особам. Згідно з роз’ясненнями податкової, для того щоб кошти, які збирають на допомогу, не оподатковувалися, фізична особа має зареєструватися волонтером.

Які варіанти уникнення оподаткування під час здійснення волонтерської діяльності

Є два варіанти.

Перший варіант: зареєструватися волонтером

Необхідно, щоб інформація про фізичну особу була внесена до Єдиного оеєстру волонтерів.

Тут здається усе нескладно: для внесення до Реєстру волонтерів достатньо подати до податкової за місцем реєстрації заяву (за формою №1-РВ з позначкою «Включення до реєстру») із зазначенням реквізитів рахунків, куди будуть надходити кошти для здійснення волонтерської діяльності, відкритих у банках на ім’я такого волонтера, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відповідну відмітку у паспорті). Внеення до Реєстру волонтерів здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.

Є декілька обов’язкових умов для звільнення від оподаткування коштів, які надходять для здійснення волонтерської діяльності:

  • кошти мають надходити виключно на той рахунок, інформація про який внесена до Реєстру волонтерів;
  • отримані кошти мають бути використані виключно на благодійні цілі, визначені в пп.165.1.54 статті 165 ПКУ, або на документально підтверджені витрати благодійників, пов’язані з благодійною діяльністю;
  • фізична особа-волонтер повинна подавати до податкової «Декларацію про майновий стан і доходи» та там вказати суму отриманих на волонтерську діяльність коштів.

Другий варіант: зареєструвати неприбутковий благодійний фонд або громадську організацію

Тоді кошти мають надходити тільки на рахунок такої організації. Крім того, слід простежити, щоб фонд/організація були внесені у реєстр неприбуткових організацій, інакше потрібно буде сплачувати податок на прибуток.

Декларація про майновий стан і доходи за звітний період — звіт, який має подати фізична особа-волонтер. 

У рядку 11.3 Декларації потрібно вказати суму коштів, отриманих від волонтерської діяльності, та фіксувати лише ті кошти, щодо яких можна підтвердити їхнє походження та цільове використання.

У підсумку

Підіб’ємо підсумок.

  • Якщо фізична особа не зареєстрована волонтером, кошти, які надходять на рахунок IT-ФОП (навіть ті, що збираються на волонтерську діяльність) необхідно показати у декларації та сплатити з них єдиний податок.

    Та й загалом на рахунок ФОП не можна збирати кошти на волонтерську допомогу (адже навіть якщо фізична особа зареєструється волонтером, вона реєструється як фізична особа, а не ФОП).
  • Волонтерські кошти необхідно збирати тільки на спеціальний рахунок або картку (які вказані у реєстрі волонтерів). Витрачати ці кошти необхідно також тільки за спеціальним призначенням із подальшим підтвердженням (чеки, накладні, фотозвіти).
  • Щоб уникнути оподаткування, рекомендуємо під час переказу коштів на картку волонтера  у призначенні платежу зазначати «благодійна допомога». Тож у податкової чи у банку не буде запитань про походження коштів та оподаткування.

Сподіваюсь, ця стаття стане вам у пригоді. Якщо будуть запитання, пишіть у коментарях.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стратегії укладання договорів: ключові принципи та ефективні підходи

Іван Бєдний 12 годин тому

Шлях Польщі до європейських грантів: лайфхаки та рекомендації для України

Світлана Бовшовська 16 годин тому

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:57

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:00

Продаж товару на умовах післяплати: чи потрібно застосовувати ПРРО/РРО?

Дарина Ціва 24 травня 2024 15:00