Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Внутрішнє менторство в ІТ компаніях: як виховувати лідерство і не скотитись до мікроменеджменту

Peter Stroyich
Peter Stroyich
7 листопада 2024 7 хвилин читання

Привіт, я — Петро Строїч, COO та співзасновник COAX, компанії, яка вже 14 років створює технічні продукти та рішення для ринків Великої Британії та Європи. Хочу поділитися нашим підходом до менторства в ІТ та його сучасну інтерпретацію.

Що таке менторство і для чого воно потрібне в сучасних ІТ компаніях?

Менторство — це передача досвіду від більш досвідчених спеціалістів менш досвідченим. Але ефективне менторство в сучасних ІТ-компаніях — це комплексний підхід до розвитку фахівців, який включає розуміння бізнес-процесів, розвиток soft skills та формування правильного мислення.

У світі, де штучний інтелект все більше впливає на процес розробки, роль ментора стає ще важливішою. Мабуть, скоро штучний інтелект буде писати код на рівні з інженерами, але він не замінить розуміння продукту, клієнта та кінцевого споживача. А навчити цього розумінню — ось цінність менторства, людяного і ефективного.

Плюси запровадження внутрішнього менторства у компаніях

З мого досвіду, менторство в компанії має не просто теоретичні переваги, а безпосередньо впливає на якість її роботи. Зокрема, можу виділити: 

  • Економія часу. Менторство прискорює процес адаптації нових співробітників та підвищення кваліфікації існуючих. Замість того, щоб витрачати години на самостійний пошук рішень, менті безпосередньо отримують цінні знання та досвід, щоб швидше досягати результатів та ефективніше розв'язувати задачі.
  • Уникнення повторення помилок. Один з найцінніших аспектів менторства — це можливість вчитися на чужих помилках. Ментори розповідають про проблеми, з якими стикалися, та як їх вирішували, допомагаючи менті уникнути типових помилок та зберегти час і ресурси компанії. 
  • Передача корпоративної культури. Менторство — це ще й про передачу цінностей, традицій та неписаних правил компанії. Через особисте спілкування з ментором, нові співробітники швидше розуміють, "як тут все працює". Це допомагає їм краще інтегруватися в колектив та відчути себе частиною команди. 
  • Покращення комунікації в команді. Генрі Форд, засновуючи перші заводи своєї імперії, наголошував на важливості комунікації і тому, що надзвичайно важливо не загасити “іскру індивідуальності“. Я вважаю, що в наш час? навіть важливіше робити акцент на інклюзивність, колаборацію та етичне лідерство. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Підводні камені менторства (і як не зачепитись)

Хоча менторство — це потужний інструмент розвитку в ІТ-сфері, важливо розуміти, що воно не позбавлене певних ризиків та викликів. Ми також зіткнулися з деякими складнощами. 

  • Грань між менторством та мікроменеджментом. Мінуси менторства проявляються тоді, коли воно перетворюється на мікроменеджмент. Ментор повинен направляти та підтримувати, а не контролювати кожен крок. Надмірна опіка призводить до зниження ініціативності та самостійності менті. 
  • Ризики комунікаційних бар'єрів. Ми всі різні і сприймаємо інформацію по-різному. Іноді ментор пояснює, як виконати завдання, але менті неправильно сприймає інформацію, або письмової комунікації буває недостатньо. Живе  спілкування і зворотний зв'язок значно покращують результат.
  • Емоційне вигорання менторів. Ще одна проблема — це емоційне вигорання менторів. Постійна підтримка інших, особливо поряд з виконанням основних робочих обов'язків, може бути виснажливою. З нашого досвіду, коли цей процес стає занадто важким, краще передати обов’язки далі — на добровільній основі.
  • Залежність від ментора. Іноді виникає ситуація, коли менті стає залежним від свого ментора, боїться приймати самостійні рішення. Це може гальмувати його професійний розвиток, тож ментори мають поступово збільшували автономію підопічних, заохочуючи до самостійного вирішення завдань.

Всі ці можливі недоліки — це не причини відмовлятися від менторства. Навпаки, лише пропрацьовуючи ці ризики, можливо створити більш ефективні та гнучкі програми.

Що може статися: виклики і уроки

За роки роботи ми зіткнулися з різними викликами. Головний — неефективність уніфікації. Коли ми пишемо чекліст по онбордингу, для 9 людей з 10 цього буде достатньо. Але для цього одного з 10, можливо, потрібно адаптувати формат чи способи комунікації. 

До яких висновків ми прийшли з цими форматами? Найважливіший з них — усвідомлення, що всі помиляються. Визнання помилки — перший крок до вирішення, і ми стараємось донести, що кожен, від новачка до CEO, може помилятися, і ці помилки не є катастрофою.

Інший важливий урок — це баланс між технічною досконалістю та бізнес-потребами. Наша задача – не писати ідеальний код, а швидко вирішувати існуючі бізнес-проблеми клієнта і знайти баланс між ‘up-to-date’ і якістю — ось та самостійність, яка є головною метою для менторства в COAX. 

5 особистих порад для менторства

Звісно, всі компанії різні, і підходи та формати можуть різнитись. Але ось, що я бачу з досвіду компанії, і чим хочу поділитись.

1. Пріоритет живого спілкування. Регулярно проводьте особисті зустрічі та QA-сесії. Вони допомагають швидше розв'язувати питання, краще розуміти один одного та будувати довіру в команді.

2. Розвиток soft skills. Приділяйте велику увагу навичкам комунікації. Технічні знання важливі, але вміння ефективно спілкуватися, працювати в команді та вирішувати конфлікти не менш цінне.

3. Партнерство з клієнтом. Вчіть бути партнерами для клієнтів і пропонувати рішення, які закриють потреби, якщо це і не принесе прямої фінансової вигоди. Такий підхід будує довгострокові відносини.

4. Баланс між технічною досконалістю та бізнес-потребами. Допомагайте знаходити баланс між ідеальним кодом та швидким розв'язанням задач клієнта. Професіоналізм полягає в умінні ефективно розв'язати реальні проблеми.

5. Фокус на кінцевому користувачі. Нагадуйте своїй команді, що їхня робота — бачити повну картину і створити продукт, який приносить користь кінцевому споживачу, і в цьому полягає цінність роботи.

Пам'ятайте, ефективне менторство — це формування цілісного розуміння процесу розробки. Це шлях до створення не просто хороших програмістів, а справжніх професіоналів, здатних створювати продукти, які роблять життя людей кращим.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

8 років — 8 уроків бізнесу

Олександра Богуславська 21 годину тому

Ринок праці в ІТ: зрілі фахівці проти упереджень

Сергій Коноплицький 29 листопада 2024 12:30

Чому компанії сегменту SMB все частіше обирають IT-аутсорсинг замість штатних фахівців?

Ihor Horb 29 листопада 2024 09:56

IT Research Ukraine 2024: як розвивається техіндустрія України під час війни

Сергій Коноплицький 28 листопада 2024 09:52

AI та нові горизонти українського бізнесу. Про що говорили на Forbes Tech 2024

Анна Старкова 27 листопада 2024 17:15