Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Викривач організаторів QAnon стверджує, що дізнався хто є творцем біткойна Сатоші Накамото

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
9 жовтня 2024 10 хвилин читання

Новий документальний фільм HBO намагається розкрити справжню особу Сатоші Накамото HBO Money Electric: The Bitcoin Mystery. Раніше документаліст Каллен Хобак, який у серіалі «Q: Into the Storm», викрив авторів теорії змови QAnon. SPEKA спробувала з’ясувати, що що стоїть за новою версією та яким ще людям приписують винайдення криптовалют. 

HBO розсекретив ймовірного творця bitcoin: що про нього відомо HBO розсекретив ймовірного творця bitcoin: що про нього відомо

Хто такий Сатоші Накамото 

Це псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Bitcoin а також створили першу версію програмного забезпечення. Наразі було вже кілька спроб розкрити персону за цим псевдонімом, але поки що безуспішні. 

31 жовтня 2008 року Накамото опублікував статтю «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System» в списку розсилки з криптографії. Цей документ, який ще часто називають «Білою книгою біткоїна» у якій описана технологія повністю децентралізованої системи електронної готівки, що не вимагає довіри третім сторонам (у традиційній валюті ми покладаємось на надійність банків). На початку 2009 року він випустив першу версію біткойн-клієнта і запустив мережу валюту. 

На той момент вартість одного токена становила $0,0008, але з того часу вона збільшилася більш ніж у 7 млрд разів і тепер перевищує $62 тис., а капіталізація біткоїна становить понад $1,2 трлн.

Сатоші виходив в інтернет, використовуючи мережу Tor та інші засоби, що забезпечують анонімність. У своєму профілі на сайті P2P Foundation Сатоші вказав, що йому 37 років і що він живе в Японії. Найімовірніше це неправда, оскільки Сатоші пише англійською як рідною, а ПЗ Bitcoin не локалізовано для японської мови та не має документації японською.

Статуя Сатоші Накамото у Будапешті Статуя Сатоші Накамото у Будапешті

З середини 2010 року Сатоші Накамото не бере участь в роботі над проєктом, він передав паролі від сайту bitcoin.org ще у 2009 році кільком людям дотичним до розробки клієнтського програмного забезпечення. 

Накамото, за оцінками, володіє від 750 тис. до 1,1 млн біткойнів. На піку вартості у $68 тис., його статок становив близько $73 млрд, що робило його 15-ю найбагатшою людиною у світі на той час. 

Хто насправді Сатоші Накамото: версія HBO та Каллена Хобака

На переконання творців серіалу за псевдонімом Сатоші Накамото стоїть канадський програміст Пітер Тодд, якому наразі 39 років. 

Пітер Тодд на платформі для розробників GitHub вказаний як консультант з прикладної криптографії, який живе у Торонто та працює у пов'язаних з криптовалютою компаніях Coinkite, Dark Wallet і Mastercoin.

Автор документалки Каллен Гобак стверджує, що витратив роки на вивчення різних теорій про особу Сатоші. 

У серіалі не стверджують із 100% певністю, що саме Пітер Тодд творець біткоїна. Однак посилаються на низку непрямих доказів. Серед них такі: 

  • Рівень знань та навичок Тодда цілком може відповідати рівню, необхідному для створення першої криптовалюти. Тодд розповідав, що йому було близько 15 років, коли він вперше почав спілкуватися з ключовими криптоінфлюенсерами, відомими як шифропанки. Він був активним дописувачем на форумі Bitcoiner, де писав Сатоші. На момент створення технології, Тодду було 23 роки.
  • Гобак посилається на тред у форумі Bitcoin, в якій Тодд, як висловлюється документаліст, «закінчує речення Сатоші». Тема цього треду — спосіб визначення пріоритетності транзакцій на основі сплаченої комісії — це те, що Тодд пізніше продовжить вбудовувати в біткойн як учасник проєкту.
  • Схожість у граматиці та синтаксисі, які використовували Тодд і Сатоші, а дати більшості коментарів на форумі від імені Сатоші. Більшість із них створено влітку, коли Тодд не мав відвідувати занять у коледжі. 

Як відреагував Пітер Тодд на заяву каналу HBO

Підписуйтеся на наші соцмережі

Пітер Тодд та Каллен Гобак зустрілись під час створення фільму. У фільмі HBO Тодд справді каже: «Я – Сатоші Накамото», але має на увазі, що усі послідовники та ентузіасти ідеї є творцем біткоїна. 

Власне Пітер Тодд згодом заперечує свою причетність до Сатоші. «Я визнаю, ти досить креативний — ти висуваєш якісь божевільні теорії», — каже Тодд Хобаку, перш ніж відкинути цю ідею як «смішну». «Я попереджаю вас, це буде дуже смішно, коли ви включите це в документальний фільм». А також додає  «Для протоколу, я не Сатоші», — говорить Тодд в електронному листі. «Це марне питання, тому що Сатоші просто заперечив би це». 

Пітер Тодд заперечив версію, що він є Сатоші Нокамото Пітер Тодд заперечив версію, що він є Сатоші Нокамото

Також Тодд заперечив свою можливість активно публікувати матеріали влітку 2009 року на форумі. 

Та варто додати, що Тодд добре відомий у криптоколах за його внесок у кодову базу біткойнів і активну підтримку технології як альтернативи готівці — нібито засобу, який неможливо відстежити. Тодд визнав, що раніше намагався розробити технологію, схожу на біткойн, перш ніж Сатоші його випередив.

9 жовтня Тодд також опублікував твіт у якому привернув увагу до російського терору у Херсоні — російська армія проводить скиди вибухівки з безпілотників просто на цивільних жителів. 

«З усією драмою, яка розгортається сьогодні ввечері, я маю сказати, що Каолан Роб (автор відео про Херсон, яке поширив Тодд) виконує набагато важливішу роботу, ніж Кален Гобак». А також додав: 

Якби я мав 1 мільйон BTC, в Україні було б до чорта більше дронів...
Пітер Тодд після заяви HBO, що він, ймовірно, Сатоші Накамото 

Окрім того закликав підписників пожертвувати на закупівлю безпілотників у фонд «Дикі Шершні» або «Повернись живим».

Хто ще може бути Сатоші Накамото

Полювання на творця біткойна протягом багатьох років призвело до низки версій. 

Доріан Накамото 

Ця версія з’явилась однією із перших. Японсько-американський фізик та інженер, справжнє ім’я якого Доріан Прентіс Сатоші Накамото. Він отримав велику увагу медіа до нього після статті в журналі Newsweek. Але Накамото заявив, що ніколи не чув про біткоїн і не має стосунку до його створення.

Нік Сабо

Це фахівець у галузі криптографії та смарт-контрактів. Ще до появи біткоїна, у 1990-х роках, Сабо запропонував концепцію цифрової валюти під назвою Bit Gold. Ця ідея лягла в основу багатьох принципів біткоїна, зокрема використання криптографічних доказів для безпечної передачі активів.

Схожість між описом Bit Gold та біткоїна є однією з головних причин, чому багато хто вважає Сабо Сатоші. Однак Сабо публічно заперечує свою причетність до створення біткоїна.

Гевін Андресен 

Цей розробник, є одним із творців системи. Саме йому адресований останній лист Сатоші та він отримав доступ до bitcoin.org, що зробило його ключовою фігурою у розвитку криптовалюти.

Гевін Андерсен вважається одним з ймовірних претендентів на творця біткойна Гевін Андерсен вважається одним з ймовірних претендентів на творця біткойна

Андресен неодноразово заявляв, що він ніколи не зустрічав Сатоші особисто та не знає його справжньої особистості. Однак саме його тісний зв’язок з Накамото викликав спекуляції, що він міг бути частиною команди або навіть самим Сатоші.

У травні 2016 року Андресен заявив, що австралійський програміст і підприємець Крейг Райт був Накамото, але пізніше висловив жаль, що втягнувся в гру «ким був Сатоші» і заявив, що «було помилкою довіряти Крейгу Райту

Крейг Райт

Австралійський підприємець та вчений у галузі комп’ютерних наук. Райт став відомим завдяки своїм спробам довести, що він є Сатоші Накамото. Оригінальна історія, заснована на купі витоку документів, припускала, що Райт «або винайшов біткойн, або є геніальним містифікатором, який дуже хоче, щоб ми повірили, що він це зробив».  

Коли він спробував довести, що є творцем біткоїна, надавши криптографічні підписи, багато хто вважав це фальсифікацією. Технічні експерти заявили, що докази не витримують перевірки.

У квітні 2019 року Райт зареєстрував авторські права США на технічний документ щодо біткойнів і код для біткойнів. Лише у  березні 2024 року суддя Високого суду Великої Британії категорично постановив, що Райт не є Сатоші, закривши справу, порушену групою криптофірм. 

Хел Фінні

Фінні був відомим в криптографічному співтоваристві задовго до появи біткоїна. Він був одним із перших учасників руху за використання криптографії для захисту конфіденційності в Інтернеті.

Також він перший отримувач біткоїн-транзакції. Сатоші Накамото відправив Фінні першу біткоїн-транзакцію. Це викликало підозру, що Фінні міг бути частиною команди або навіть сам Накамото.

Група людей або компанія

Одна з версій стверджує, що Сатоші Накамото може бути не однією особою, а групою людей або навіть організацією. Підставою для цієї теорії є величезний обсяг знань та досвіду, необхідний для створення біткоїна, зокрема у галузях криптографії, економіки та програмування. Технічна складність проєкту змушує деяких аналітиків припускати, що одна людина не змогла б самостійно реалізувати таку систему.

Ден Камінські, дослідник безпеки, який прочитав код біткойна, [ 23 ] сказав, що Накамото був або «командою людей», або «генієм». Інші люди, навіть близькі до розробки проєкту теж не відкидають таку версію. 

Чому Сатоші Накамото уникає публічності

Деякі з криптоентузіастів вважають, що деякі секрети краще зберігати, а питання не ставити. Викрити Сатоші означало б наразити цю людину на серйозну особисту небезпеку. Уявіть собі, яку увагу може привернути Сатоші з боку людей, що займаються шантажем чи розбоєм із його багатомільярдною скарбницею біткойнів.

«Сатоші, очевидно, не хотів, щоб його знайшли, з поважних причин. Ніхто не повинен допомагати людям, які намагаються знайти Сатоші», — написав Тодд у своєму електронному листі для преси. 

Попри це, дехто, як Хобак, схильні продовжувати розслідування. Вони вказують на величезний вплив Сатоші, якби він колись повернувся, зокрема через розмір його сплячого запасу біткоїнів. Дехто навіть вважає, що за бажання цей актив може сколихнути не лише торги на криптовалютних біржах, а й витіснити долар США як панівну світову валюту.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У Binance прокоментували історичний рекорд ціни Bitcoin

Владислав Паливода 5 грудня 2024 10:37

Bitcoin знову побив історичний максимум ціни: скільки коштує

Владислав Паливода 5 грудня 2024 08:59

Черговий рекорд ціни Bitcoin: на скільки подорожчала криптовалюта

Владислав Паливода 22 листопада 2024 10:55

Трамп став причиною чергового рекордного зростання ціни Bitcoin: що відомо

Владислав Паливода 21 листопада 2024 09:17

Bitcoin знову б’є рекорд ціни: скільки коштує монета

Владислав Паливода 14 листопада 2024 08:01