Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Життя у Чехії для українців. Умови, житло, ціни. Досвід продакт-менеджерки Quarks

Мирослава Лінькова
Мирослава Лінькова Product Manager в Quarks
14 червня 2022 4 хвилин читання

SPEKA продовжує розповідати історії українок, які на час війни переїхали в інші країни. Раніше ми писали про особливості тимчасового перебування у Польщі, Німеччині, Португалії, Ірландії та Норвегії.

Своєю історією ділиться Product Manager IT-компанії Quarks Мирослава Лінькова, яка натепер працює з Праги. 

Далі — розповідь Мирослави. 

Умови для українців у Чехії: приїзд, житло, виплати

Ми з чоловіком зараз у столиці Чехії Празі. Країна частково забезпечила житлом тих, хто прибув у перші дні війни, а коли закінчилися соціальні місця у Празі, почали заохочувати сім'ї брати до себе біженців у квартири, при цьому одноразова допомога таким жителям Праги становила 3000 крон (3877 грн за біженця). 

Як їхали до Чехії

Ми прилетіли з відпочинку спершу до Варшави, оскільки вже не мали змоги повернутися до Києва. У Варшаві декілька днів жили у друзів, а потім придбали квитки на автобус Варшава-Прага (літаки коштували на той час дуже дорого). Жодних документів у дорозі не перевіряли. 

Нам пощастило, що і у друзів, і у моєї тітки, яка вже 15 років живе у Празі, є авто. Це дуже спростило наш шлях, хоча в Європі досить хороша транспортна логістика і всі автовокзали розташовані біля метро. 

Метро для тих, хто приїхав до Праги після 24 лютого з України, безкоштовне, але потрібно завжди бути із закордонним паспортом і показувати печатку про прибуття. Наприклад, місячний абонемент коштує 1000 крон (1400 грн). За житло ми не платимо, бо живемо у моєї тітки, але вартість умовної оренди кімнати перераховуємо на допомогу ЗСУ. 

Чи допомагала компанія виїхати

Ми виїжджали самостійно і навіть подумати не могли, що медовий місяць перетвориться на 12 днів страху, відчуття безпомічності, нескінченні пости, заклики, петиції про допомогу. 

Вдячна собі, що завжди беру із собою роботу — свій ноут.

Для мене як для менеджера дуже важливо, що вся моя команда у відносній безпеці. Ми постійно на зв'язку, навіть із тими, хто в ЗСУ. Компанія відновила майже всі робочі процеси, тому ми працюємо, щоб мати змогу підіймати економіку країни. 

Як компанія допомагала співробітникам із переїздом

Компанія заздалегідь забронювала місця тимчасового перебування на заході країни для членів команди та їхніх сімей. Організували евакуаційні автобуси до офісу в перші години нападу та вивозили всіх охочих кілька днів. Два місяці у нас була централізована локація на Закарпатті, де жили 15% команди, їхніх родичів і тварин. 70% виїхали до родин та у інші безпечні регіони. Майже 15% наших співробітників евакуювалися за кордон. Натепер дедалі більше колег повертається до Києва. 

Чим відрізняються умови роботи в ЄС

Щодо технічних умов все чудово: є хороший інтернет, окрема кімната (але два продакт-менеджери в одній кімнаті інколи заважають один одному), стіл та навіть деякі речі з Києва вдалося привезти, але бракує людей. Спілкування, особистої присутності, планів на вихідні з друзями. 

Віддалений формат роботи досить незвичний. Коли шок минув, частина працівників, які перебували в умовній безпеці (понад 70%), почали повертатися до роботи та займатися волонтерством. Нам вдалося зберегти майже звичний робочий режим. Є чіткий флоу роботи та ефективна комунікації в команді, daily stand up тощо. Але я сумую за звуком ранкової кави, що мелеться для еспресо, поки ми обговорюємо новини та обираємо сніданки. 

Чи дорого жити біженцю у Чехії

У Празі жити досить комфортно. Ціни на продукти на рівні України. У Києві навіть трохи дорожче. 

Дорого ходити у ресторани. Взагалі сфера послуг дорожча та гірша за якістю. Хворіти дорого, антибіотики лише за рецептом. До речі, якщо оформити тимчасовий захист, то до лікаря можна ходити безкоштовно. У Чехії працюють тисячі волонтерів, які дуже швидко відреагували на ситуацію та активно допомагають і досі. 


Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Росіяни готують масовані кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури України

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 14:47