Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як змінився ринок праці в ІТ: війна і плани на мирне майбутнє

Владислав Савченко
Владислав Савченко ІТ-підприємець, президент «Європейської асоціації програмної інженерії» EASE, власник міжнародної групи IT-компаній Powercode
26 травня 2022 5 хвилин читання

«Українців не можна не наймати»

Представники ринку праці по-різному вирішують, чи потрібна тут кома. З початком війни ситуація виявилася дуже складною. Багато іноземних компаній відмовилися від співпраці з українськими спеціалістами через побоювання, що роботу не виконають якісно та вчасно. Поки що ситуація залишається незмінною, хоча ми й намагаємося довести протилежне.

 

Щодня власники IT-бізнесу стикаються з безліччю викликів: неетичний хантинг, який лише посилився з війною, маніпуляції з цінами на послуги, відсутність замовлень та нових контрактів. Ми докладаємо зусиль, щоб зберегти своїх співробітників та дати їм можливість продовжувати працювати, проте це нелегко.

Іноземні компанії шукають українських фахівців, але здебільшого тих, хто виїхав за межі країни. Українські рекрутингові компанії допомагають у прямому найманні спеціалістів на віддалену роботу. Відповідаючи на запитання «Чи потрібні світовому ринку українські спеціалісти?», я можу впевнено сказати, що потрібні.

Поки компанії, які працюють з іноземними клієнтами, продовжують доставляти продукти та створювати софт, український ринок перебуває у скрутному становищі. Надто складно тим, хто не просто у ньому перебуває, а й працює на нього. Бізнес зайнятий здебільшого виживанням, а не активним функціонуванням. У такому режимі важко писати нові фічі або розробляти нові продукти. Великі продуктові компанії вже скоротили й продовжують скорочувати штати різних відділів, у чому, звичайно, мало приємного. 

Більшість власників уже дивиться у бік відкриття нових центрів розроблення у Румунії, Польщі, Словаччині, Хорватії та навіть Індії. Великі компанії дедалі зменшують наймання. Компанії-резиденти EASE ще наймають, але це не порівняти з довоєнним часом. Зарплатна гілка у рази зменшилася. Особливо це було дуже помітно на початку війни. Сьогодні, через три місяці, ситуація покращується, але загадувати наперед немає сенсу. Є надія, що така тенденція ситуативна і після закінчення війни ІТ-ринок в Україні заживе звичайним життям. Але війна триває і найближчим часом ситуація на ринку глобально не зміниться.

Де і як шукати роботу українським айтівцям

Може здатися, що багато шляхів пошуку роботи тепер перекриті через війну. Але на прикладі Європейської асоціації програмної інженерії можу сказати, що це не так.

Ярмарки вакансій — робочий інструмент для залучення великої кількості релевантних працівників у компанії. Під час таких зустрічей потенційні претенденти можуть пройти пробну співбесіду, дізнатися корисну для роботи інформацію від топменеджерів та HR-директорів компаній, поринути у нетворкінг. Навіть під час війни ми провели одну ярмарку в Чернівцях і плануємо подібні зустрічі у тих регіонах, де це можливо та потрібно.

Якщо немає можливості відвідати ярмарки вакансій, ласкаво просимо на платформи. Наприклад, безкоштовний сервіс для пошуку роботи в IT — EASE Work.

Окрім того, є Telegram-канали з вакансіями, форуми, рекрутингові агенції, які допомагають з працевлаштуванням, тощо.

Однак саме зараз, на мою думку, бракує згуртованого IT-ком'юніті, над яким ми працюємо в EASE. Коли в Україні сформується культура об'єднуватися, зростати та розвивати бізнес разом, багато питань, серед яких отримання роботи для фахівців у нових проєктах, не стоятиме так гостро. Але перераховані вище методи досі працюють. Можливо, це не зовсім типово для представників IT-індустрії, але й війна для нас теж нестандартна ситуація.

«Як ринок ІТ дивиться сьогодні у завтрашній день»

Робити прогнози навіть на короткий проміжок часу зараз важко. Але у довгостроковій перспективі ми бачимо, що світ так чи інакше переходить в еру цифрової економіки й усі традиційні галузі диджиталізуються. Цей тренд не зникне, а лише посилюватиметься. Це означає, що робота для ІТ-індустрії точно буде.

Сьогодні Україна захищає цивілізований світ, і навіть якщо ми бачимо занепад у багатьох галузях, після війни буде пропорційне зростання та розвиток для мирних професій. Мені хочеться вірити у краще, але якщо об'єктивно, то ще рік війни, і від ІТ-індустрії в Україні нічого не залишиться. Це у найгіршому разі. У найкращому — вона відкотиться на десяток років назад. Тож поки індустрія живе, ми шукаємо невеликі контракти, підтримуємо роботу, адже це теж внесок у якнайшвидшу перемогу.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У Києві відбудеться безоплатний захід про залучення інвестицій у стартапи

Ольга Топольська 21 годину тому

Програма «Мільйон дронів»: що вже зроблено та що може піти не за планом

Олександр Тартачний 13 березня 2024 17:00

Стартапи можуть отримати до $25 тис. на акселераторі YEP — як взяти участь

Богдан Камінський 13 березня 2024 13:40

Як працює застосунок TacticMap: інтерв’ю з розробником Ярославом Шерстюком

Анна Сергієнко 12 березня 2024 15:47

Reddit залучить майже $750 млн під час майбутнього IPO

Богдан Камінський 11 березня 2024 14:41