Як українська ІТ-індустрія готується до можливої воєнної ескалації: результати опитування
Рекрутингова агенція Skillers провела дослідження про дії та ініціативи українських ІТ-компаній в умовах можливої воєнної ескалації в країні. За тиждень з 28 січня по 4 лютого експерти опитали HR-спеціалістів та топменеджерів 67 бізнесів.
SPEKA вибрала найцікавіші дані про те, які настрої панують в індустрії та які внутрішні ініціативи впроваджують компанії для підтримки працівників.
Атмосфера у компаніях
Індустрія досить стійко реагує на напруження у суспільстві. Тривожність присутня, але ознак паніки немає. Роботодавці стежать за ситуацією і виводять комунікацію на перший план, щоб підтримати співробітників. Майже 60% компаній провели комунікацію щодо можливого загострення конфлікту та варіантів підтримки персоналу. 11,9% поки що не проводили подібних дій.
Які настрої панують у компаніях:
- загалом нормальні, не заважають роботі — 53,73%;
- трохи тривожні, багато розмов про ескалацію — 43,28%;
- погані, більшість очікує найгіршого — 2,99%.

Для більшості компаній-респондентів інформаційне напруження не позначилося на фінансових показниках. Переважно воно вплинуло на рівень загальної занепокоєності: співробітники думають про тимчасову релокацію, а клієнти хвилюються. Про уповільнення або тимчасове заморожування співпраці говорять 3% опитаних.
Понад 40% респондентів створюють Emergency Response plan (екстрений план дії на випадок воєнної ескалації). Заздалегідь його розробили у 29% опитаних компаній.

У разі ескалації 56% респондентів планують перевезти співробітників. Компанії планують робити це своїми силами.
Основний напрямок для переїзду — захід України. У компаніях вважають, що цей регіон розташований далеко від потенційних зон конфлікту.
Що передбачають антикризові плани компаній:
- організація релокейту співробітників — 29,88%;
- проведення інструктажу з правил безпеки у випадку воєнного конфлікту — 24,39%;
- таймоф під час самостійного переїзду у безпечніше місце — 16,46%;
- фінансова допомога команді — 15,85%;
- психологічна підтримка: консультації, тренінги, гаряча лінія — 11,59%;
- у розробленні — 1,83%.
Більшість компаній також розробляє Business Continuity Plan — антикризовий план із забезпечення неперервності роботи компанії.
Роботодавці приділяють велику увагу внутрішнім ініціативам: активно розробляють антикризові плани, інформують спеціалістів щодо апдейтів, інтегрують психологічну підтримку. Також компанії загалом відкриті до додаткових ініціатив з підтримки обороноздатності країни.
Ініціативи, що проводять роботодавці:
- ознайомлення з антикризовим планом та його обговорення — 30,39%;
- постійне інформування співробітників щодо ситуації у країні та компанії — 20,59%;
- тільки планують впроваджувати внутрішні ініціативи — 18,63%;
- психологічна підтримка: консультації, тренінги , гаряча лінія тощо — 17,65%;
- нічого не впроваджують — 11,76%;
- лист від менеджменту, комунікація на загальних мітингах — 0,98%.
Серед додаткових ініціатив з підтримки обороноздатності компанії розглядають волонтерську діяльність та збереження робочих місць за співробітниками, що вирішать долучитися до ЗСУ. Також можлива фінансова підтримка як армії, так і сімей співробітників.