Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Релокація на Кіпр, зарплата авансом, допомога ЗСУ. Засновник Unicsoft Олексій Завгородній про те, як IT-компанія працює під час війни

Олексій Завгородній
Олексій Завгородній СЕО Unicsoft
11 травня 2022 6 хвилин читання

Олексій Завгородній заснував IT-компанію Unicsoft у 2005 році. Натепер у ній працюють 160 співробітників в Україні та декількох країнах Європи. За словами засновника, після початку повномасштабної війни в Україні компанія не втратила жодного клієнта і підписала два нові контракти.

У розмові з командою Ua Tech Club Завгородній розповів про те, як йому вдалося швидко адаптувати бізнес до нової реальності, які нові умови висувають іноземні замовники до українських IT-компаній і чому на позиції sales-менеджерів зараз розглядають насамперед жінок. SPEKA обрала з розмови найцікавіше.

Спочатку одягни маску на себе

Я був скептично налаштований щодо можливості повномасштабної війни, але готуватися до найгіршого сценарію почав ще влітку 2021 року. Поштовхом до цього було поступове збільшення російських військ, техніки та озброєнь на кордоні, тож я припускав, що навіть примарна загроза війни матиме негативний вплив на пошук нових клієнтів та імідж України як надійної локації для ІТ-компаній. На тлі цих подій я вирішив трансформувати компанію та зареєструвати нову юридичну особу на Кіпрі.

Почасти підготувати бізнес до війни допомогла пандемія. Перехід роботи в онлайн та програма глобального наймання без прив'язки до фізичного офісу допомогли швидко перебудувати роботу компанії у воєнний час. Ще до війни у моїй компанії працювали люди з різних країн, а частина українських співробітників виїхала за кордон.

Уранці 24 лютого я прокинувся від телефонного дзвінка. Мої співробітники, які перебували в іншому часовому поясі, повідомили про повномасштабне вторгнення російських військ в Україну.

Перше правило безпеки в літаку: спочатку одягни маску на себе, а вже потім допомагай іншим. Воно виявилося актуальним і для війни. Мої перші дії — схопити речі та переїхати у безпечне місце з рідними та водночас координувати релокацію співробітників. За 12 годин я дістався заходу України та почав повноцінно займатися питаннями співробітників та їхніх родин.

Як Unicsoft допомагав співробітникам та відновлював повноцінну роботу

Повноцінну роботу в компанії ми відновили досить швидко. У перші дні війни працювало 75% команди, а вже за тиждень — 90%. Звісно, питання безпеки було на першому місці. Тож я допомагав із логістикою та тимчасовим житлом для співробітників, які перебували в Україні. У деяких закордонних спеціалістів в Україні залишилися родини, такі питання ми тех вирішували.

Хоча я і не вірив у початок повномасштабної війни, але менеджерив ризики. Ще за місяць до 24 лютого ми підготували програму переїзду команди на захід України та передбачили матеріальну та юридичну допомогу співробітникам для релокації на Кіпр. Для того щоб у моєї команди були кошти на вимушений переїзд у безпечні місця, 25 лютого я авансом виплатив усім зарплату. 

Мій фокус — безпека та нормальний психологічний стан працівників. Реакція на війну у всіх була різною. У когось — втекти у безпечне місце, у когось, навпаки, завмерти. Тож було два фронти робіт. Перший — допомогти з релокацією, другий, складніший, — умовити співробітників залишити домівки та убезпечити себе. Зрозуміло, що і психологічний стан людей під час війни далеко не в нормі. Тому ми організували групові сесії з психологом, а також домовилися про індивідуальні консультації.

Ми відмовилися від співпраці з розробниками з росії та білорусі. Водночас від початку війни до Unicsoft вже долучилися три нові працівники.

Як іноземні клієнти реагують на війну в Україні

За час війни Unicsoft не втратив жодного клієнта. Ми навіть підписали два нові контракти. Цьому сприяло позиціонування компанії не лише як української, а й глобальної. Також величезну роль відіграла моя пряма комунікація з клієнтами. Я завжди на зв'язку з командою та усіма замовниками. 

Перший тиждень війни, коли ми багато часу приділяли релокації команди у безпечні місця, клієнти сприйняли з розумінням. Ми отримали абсолютно підтримку від них, тож перешкод для бізнесу не виникло. Більшість із них навіть донатила гроші на потреби ЗСУ.

Нові клієнти перед підписанням контрактів зараз висувають умову, аби розробники перебували за межами України

Водночас нові клієнти перед підписанням контрактів зараз висувають умову, аби розробники перебували за межами України. Адже гарантувати стабільну та безперебійну роботу під звуки сирен вкрай важко. 

Потрібно розуміти, що ми або погоджуємося на такі умови, або втрачаємо клієнта. Немає іншого вибору. Україна аж ніяк не виграє від нашого рішення відмовитися від нових контрактів через таку позицію замовників. Лише продовжуючи вести бізнес, я маю змогу сплачувати податки до українського держбюджету та виділяти кошти на армію. Плюс у мене в компанії 160 співробітників, яких я забезпечую зарплатою, тому я відповідальний перед ними.

Як Unicsoft допомагає Україні перемогти

На початку війни я пожертвував приблизно півмільйона гривень на потреби ЗСУ. Розподілив ці гроші між різними фондами та волонтерами, яких знаю особисто. Планую продовжувати грошову підтримку української армії й надалі.

У кожного свій внесок у перемогу. Я особисто залучаю своїх співробітників до «дивізії» кібербійців для атак на стратегічно важливі інформаційні об'єкти рф. Війна триває і у кіберпросторі, і від її перебігу неабияк залежать результати у повітрі, на землі та на воді. Фронт фахівців ІТ-галузі саме у кіберпросторі. Розробник навряд чи потужно підсилить армію, але може сильно допомогти на економічному та кіберфронті.

Поради для IT-підприємців

Поки що не зовсім ясно, що чекає на український IT-бізнес у новій реальності. Навіть непідготовленим до воєнних умов ІТ-компаніям, на мою думку, варто тримати вектор на глобалізацію та наймати іноземних працівників. Це вимушений захід, а не тренд. Ми розпочали свою перебудову у глобальну компанію ще у 2021 році. Бути частиною глобальної екосистеми — це можливість існування українського бізнесу у воєнних умовах.

Ще одна актуальна рекомендація: до відділу продажів зараз є сенс наймати дівчат, оскільки чоловіки не можуть у воєнний період перетинати кордони України.

 

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Telegram на вимогу Apple почав блокувати російськомовні канали, що закликають до насильства — Дуров

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 18:15

Кінець горору від ДСНС, нові функції «Дії», ниття айтівців на росії. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 10:01