Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке воєнний стан і які обмеження він впроваджує

SPEKA Media
24 лютого 2022 3 хвилин читання

Сьогодні Верховна Рада запровадила воєнний стан в Україні через вторгнення російьких військ. Президент Володимир Зеленський оголосив, що воєнний стан діятиме по всій Україні. SPEKA розповідає, що варто знати про цей режим. 

Що таке воєнний стан

Воєнний стан — це особливий правовий режим, що впроваджують в Україні або на окремих її територіях у разі збройної агресії, загрози незалежності України і її територіальній цілісності.

Під час воєнного стану державні органи влади отримують спеціальні повноваження. Тимчасово обмежуються права і свободи громадян, а також інтереси юридичних осіб.

Чиї повноваження не можна припиняти під час воєнного стану

В умовах воєнного часу забороняється проводити вибори, референдуми, страйки. Не можна вносити зміни до Конституції.

Що саме змінюється із впровадженням ВС

Згідно із законом про ВС, у регіонах створюють спеціальні адміністрації. До їхнього складу входять військові, які отримують повноваження цивільної влади, тобто такі самі повноваження, як і поліція.

Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, якого призначає та звільняє президент за пропозицією Генштабу ЗСУ або облдержадміністрації.

Якщо у регіоні починаються активні бойові дії, то влада повністю перекладається на військове командування і військові адміністрації.

Під час дії воєнного стану влада має право на такі заходи:

  • Використовувати потужності й трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю.
  • Вводити комендантську годину.
  • Встановлювати особливий режим в'їзду та виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
  • Перевіряти документи у громадян, а в разі необхідності проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
  • Забороняти проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.
  • Може обмежуватися право на вільне пересування.
  • Також обмежується право власності через примусове відчуження майна у фізичних та юридичних осіб на потреби оборони. Слід сказати, що законом передбачена компенсація за таке вилучення, а також повернення майна в разі його збереження при використанні в період воєнного часу.
  • Дещо обмежуються і трудові права через введення трудової повинності. Але, разом з тим, законом передбачається соціальний захист, право на відпочинок і мінімальна заробітна плата.

Не можуть обмежуватися у період воєнного стану такі фундаментальні права людини, як право на життя, повагу гідності, свободу та особисту недоторканність, право на рівність перед законом, право на житло.

Невиконання вимог правового режиму воєнного стану тягне за собою відповідальність.

Коментарі
Інші матеріали

Три погляди — одна правда. Як українські, російські та світові ЗМІ висвітлювали трагедію у Бучі

Наталія Миронова 26 травня 2022 15:52

Прихисток біля фортеці. Як живуть у Кам'янці-Подільському під час війни: фоторепортаж

Юлія Даниленко 5 годин тому

Кишенькові єдинороги. На підйомі стартапи, що допомагають шукати сезонних працівників

Юлія Даниленко 21 травня 2022 12:02

Знижки на рекламу і безкоштовна доставка: що допомагає бізнесу повернутись у стрій

Марія Макуха 20 травня 2022 19:57

Як українські компанії працюють в умовах війни: опитування від Serpstat

Роман Судольський 20 травня 2022 17:30