Відсутність клієнтів, кіберборотьба, донати на ЗСУ: як український ІТ-сектор працює в умовах війни
Війна, яка розпочалася 24 лютого, зустріла кожного по-різному: у ліжку, на роботі чи у дорозі. Представники бізнесу переорієнтували свою роботу під нові реалії. Сфера українського ІТ теж зазнала змін: втрата більшості проєктів, відсутність клієнтів чи, навпаки, зростання компанії.
Команда EASE поцікавилась у своїх резидентів, як їхні компанії працюють під час війни:
- Як команда зустріла війну та налаштувала роботу відповідно до нових умов?
-
Чи був релокейт та як він пройшов?
- Який натепер стан справ у компанії?
- Чи допомагає бізнес ЗСУ або волонтерам?

AllSTARSIT
Ми розробили різні сценарії ще за кілька тижнів до початку війни, створили окрему команду, яка відповідала за організацію евакуації та пошук житла.
Після релокейту у безпечні місця команда активно долучилася до волонтерського руху, а також висловила сильну позицію: той, хто не захищає Україну на передовій, має захищати державу, економіку, армію, якісно виконуючи свою роботу. Натепер майже 95% фахівців працюють у звичайному режимі. AllSTARSIT представлена в усьому регіоні Центральної та Східної Європи (Польща, Україна, Румунія та Болгарія), в Ізраїлі та Дубаї. Ми організували евакуацію всіх охочих працівників з Києва до найближчих безпечних локацій: Львова та Варшави. Усі, хто взяв участь у програмі релокації до Польщі, отримав бонуси для забезпечення належного рівня проживання. Відповідно до нашої HR-аналітики, приблизно 30% працівників перебувають за кордоном, 30% виїхали на Західну Україну, 10% залишилися у Києві та області, решта виїхали в обласні центри (зазвичай до рідних). Також HR-команда щодня стежить за психологічним станом кожного працівника, корпоративний психолог проводить персональні сесії з працівниками, ділиться корисною інформацією через внутрішні канали.
Тепер, коли більшість наших колег перебувають у безпеці, ми адаптуємо наші бізнес-процеси до нових реалій. Компанія продовжує залучати нові таланти за кордоном та в Україні. Ми відкриті до співпраці з українцями, що виїхали за кордон та шукають нове місце роботи.
Ще до початку воєнних дій компанія AllSTARSIT за кілька днів зібрала понад 300 тисяч гривень для фонду «Повернись живим». Наші працівники активно долучилися до волонтерського руху у своїх містах. Ми вирішили організувати всіх волонтерів, діяти централізовано і створили AllSTARSIT Charity Team. Крім того, наші фахівці працюють на боці кібервійська.
PM Partners
Зустріли війну як усі — у ліжку. Ми не вірили, що 21 сторіччя у цивілізованій Європі може таке статися: одна людина, щоб довести свою правоту, спрямує армію однієї країни на винищення мирного населення іншої країни.
У перший день ми всі працювали вдома на повну. Потім почали евакуюватися. Натепер більшість наших працівників перебувають у різних містах та містечках Західної України, дехто за кордоном. Жартуємо між собою, що для айтівців найважливіше — це доступ до інтернету і щоб ніхто не чіпав. Головне, що всі у безпеці, можуть та готові працювати й відновлювати економіку країни, щоб було, як і за що відбудовувати поруйновані окупантами міста.
Так вийшло, що діяльність нашої компанії майже зупинилася. 85% від обороту компанії припадало на внутрішній ринок, а саме:
- 35% — це державні проєкти, що фінансувалися з фондів. За такими проєктами фінансування припинилося.
- 40% — це внутрішній ринок корпоративних проєктів. Основні наші клієнти були у Харкові, Херсоні, Одесі та інших містах. У більшості клієнтів фактично припинилася діяльність компаній та виробництв.
На щастя, залишились окремі експортні проєкти з Німеччиною, Кіпром, Узбекистаном та іншими. Проте частка експорту в нашій компанії не перевищує 15%.
Нині компанія розширює контакти з клієнтами, уклала п'ять партнерських договорів із великими аутсорсинговими компаніями, формує бази з вільними розробниками, щоб працевлаштувати їх на аутсорс, розробила проєкт та первинну документацію з розроблення продукту ERP_UA для заміни систем 1С на ринку України (нині триває пошук інвесторів).
Також не забуваємо перемагати і на інших фронтах. Допомога ЗСУ та волонтерська діяльність полягає у наступному:
-
1
DDoS- та кібератаки (для виконання цього завдання застосували всі власні та орендовані потужності — датацентр HEZNER).
-
2
Створення та розміщення контенту в соціальних мережах, що відтворюють реальність подій.
-
3
Блокування та подання скарг ворожих користувачів соцмереж.
-
4
Написання листів на адресу міжнародних компаній та іноземних державних установ із закликами щодо закриття неба, економічної блокади компаній окупанта, а також відповідні публікації в їхніх соцмережах.
-
5
Розсилка матеріалів щодо війни військовослужбовцям та їхнім родичам у РФ у соціальній мережі vkontakte.
-
6
Передання українським службам даних громадян РФ, що готові співпрацювати, задля найшвидшого закінчення бойових дій.
-
7
Співпраця з СБУ та ГРУ.
Окрім того, наші колеги ще встигають волонтерити та забезпечувати підрозділи ЗСУ продовольством. Ми впевнені, що все буде Україна!
Belkins
24 лютого наша команда, як і всі українці, прокинулися від вибухів у різних кутках України. Ми терміново виїхали на Західну Україну у пошуках зручного місця для релокейту співробітників. Нам поталанило у перший день, і ми одразу розпочали евакуацію. Від 26 лютого до 6 березня ми транспортували усіх охочих переїхати до укриття під Чернівцями, де забронювали 120 місць. Також допомагаємо тим, хто вирішив залишитися вдома або обрав інше місце для релокейту у межах України чи за кордоном.
Працюємо у Slack, а також 24/7 комунікуємо у телеграм-каналі, де ми не лише допомагаємо одне одному (волонтери нашої команди зібрали цілу базу контактів по всьому світу для пошуку житла), але і підтримуємо нашого президента та ЗСУ. Від початку війни ми надали армії $40 тисяч, ще $10 тисяч команда внесла окремо. Ми допомагаємо ТрО, коли хтось кидає запити на це у спільному чаті. Також працюємо у лавах кіберармії: поширюємо правдиву інформацію про війну на Захід та на РФ, інформаційно атакуємо інфраструктури РФ, а також інформуємо наших військових. Ми активно співпрацюємо з Мінінформації та займаємося розсилкою дипломатам і політикам з різних країн, щоб розповісти про війну в Україні та закликати не залишатися осторонь.
Попри війну, ми не зупиняли проєкти, бо активна робота дає ще більше наснаги допомагати ЗСУ та підтримувати наших колег. Ми припинили роботу з клієнтами з РФ, решту 90% проєктів зберегли. Наші показники не лише не знизилися, нам вдалося зрости завдяки оптимізації витрат та потоку нових клієнтів. Кожному члену команди ми виплатили зарплату та бонуси у повному обсязі. Від 1 березня тимчасово призупинили деякі бонуси, щоб спрямувати ці кошти на волонтерські фонди. Колеги підтримують членів команди, які у ТрО або не можуть поки що виконувати роботу у повному обсязі, та беруть на себе виконання їхніх завдань.
NordeArt
Ми, як і всі інші, не очікували на війну. Частина наших співробітників переїхала на Західну Україну, деякі залишилися на своїх місцях, ближче до Хмельницького. Бізнес працює не на повну силу: замовлення з України скоротилися на 30%, іноземці ще працюють, але нові угоди укладати не хочуть.
Попри це, ми допомагаємо нашій армії, як і наші клієнти. Окрім того, створили круту ініціативу — просте рішення для тих, у кого є родичі або знайомі у Росії чи Білорусі, яким треба розкрити очі на війну.
Як працює:
-
1
Переходимо у бот «Дзвінок другу».
-
2
Тиснемо «Почати».
-
3
Відправляємо до 10 номерів своїх родичів/друзів з РФ або РБ.
-
4
Вони отримають дзвінок на телефон з аудіо та SMS із посиланням на телеграм-канал «Правда о войне в Украине».
Поки що кількість каналів обмежена, тож дзвінки йдуть із затримкою. Звісно, дзвінки будуть блокувати, але команда працюватиме над тим, щоб обходити це.
UAPAY
Ми розуміли усі ризики та до останнього не вірили у можливість війни. За тиждень провели для співробітників роботу з правильного збирання тривожної валізи та роботи компанії під час критичної ситуації. В офісі забезпечили запас продуктів, ліків та інших необхідних речей. Заздалегідь підготували листи до партнерів, щоб не втратити комунікацію з ними.
Зранку 24 лютого СЕО UAPAY організував спільний чат для співробітників, аби кожен розумів, як триватиме робота. Більшість колег залишилася в Україні, дехто поїхав за кордон. Масштабної евакуації у команді не було.
У перший тиждень війни наші клієнти втратили вагому частку обороту: 55% в індустрії криптовалют та 100% у сфері авіації. Як платіжна система ми хочемо залучити до співпраці малий та середній бізнес, бо треба якомога більше працювати, аби підтримати нашу економіку.
Команда перетворилася на кіберармію. Окрім того, ми запустили проєкт спрощеної системи збирання коштів для громадських організацій та благодійних фондів на потреби української армії. UPAPAY без комісій організовує підключення платіжки.
Amdaris
Ми швидко перенесли наші проєкти без втрати швидкості для наших клієнтів, які в усьому нас підтримали. Запропонували гарантовану роботу всім розробникам, QA чи менеджерам проєктів, які були змушені покинути Україну. Окрім того, запропонували свою підтримку як екстреного постачальника для тих компаній, які раніше працювали з компаніями з РФ чи Білорусі. Декілька вже відгукнулися на пропозицію.
Ми обіцяли підтримувати Україну тепер і тоді, коли повернемось сюди, аби допомогти відродити та відбудувати сектор розробки програмного забезпечення. Ми підтримуємо мужній український народ та допомагаємо усім, чим можемо.
Elit-Web
Війна за один день зруйнувала наші плани, і тепер нам потрібно будувати все заново. Основний штат працівників і наш головний офіс у Херсоні, який від перших днів війни був під обстрілами та бомбардуванням. Масштабного релокейту в нас не було, співробітники виїжджали за власним бажанням хто куди: в Європу або на Західну Україну.
З тими, хто лишався, у перший тиждень почалися проблеми зі стабільним зв'язком і можливістю повноцінно працювати. Ми випали з роботи на тиждень, але постійно намагалися бути на зв'язку і не втратити з поля зору нікого. Згодом ми адаптувались і повернулись до роботи. Компанія виплатила усім співробітникам зарплату у повному обсязі, хоча й недобрала 35% очікуваних надходжень. Однак навіть так у нас є резерв та ресурс для подальшого розвитку в новій реальності.
За один день ми втратили 80% клієнтів, бо розірвали співпрацю з ринком Росії і закрили офіс у Москві. Лише 20% проєктів у нас з Європи та США, тож ми розуміємо, що нам варто збільшувати клієнтську базу на міжнародному ринку, аби понад 50% проєктів були для закордонних замовників.
Наша команда працює на інформаційному фронті. Ми намагаємося донести правду до громадян РФ завдяки контекстній рекламі. Також була рекламна кампанія для європейців. Її мета — допомога Україні через фонд PUBLIC ORGANIZATION INTERNATIONAL CONGRESS ON PROTECTION OF RIGHTS AND FREEDOM OF CITIZENS.
RoqueSystem
Війна прийшла підступно, о 4-й ранку. Зрозумілий та звичний світ зруйнувався. Ми підтримували одне одного, як тільки могли. Хтось виїхав одразу, комусь допомагали волонтери, за що їм велика подяка. Наша команда розкидана по всій країні, по всьому світу. Ми всім виплатили зарплату за лютий у повному обсязі. Після релокейту в безпечні місця треба було вирішити питання з доступом до роботи, бо всі наші комп'ютери залишилися в офісі. Завдяки VMtop ми налаштували віртуальні комп'ютери, які працюють навіть зі слабким інтернетом. Віддалена робота не така ефективна, як офісна, але поки що інших варіантів немає. Щойно чоловікам дозволять перетинати кордон України, ми вже вирішили, що об'єднаємо відпочинок та роботу на Мальті, Кіпрі чи Туреччині. Натепер формуємо робочі локації у Польщі, Німеччині та Австрії.
98% контрактів у нас були з України. Російські відпали одразу, навіть із деяких європейських ми ще вибиваємо оплату наших послуг. Сьогодні ми не фокусуємося на певній країні, хоча є запити з Німеччини, Австрії, Бельгії, Греції, Туреччини. Ми готові робити усе можливе, і навіть якщо хтось чогось не знає через сирени над головою, кожен максимально замотивований і готовий іти у бій.
Наші хлопці та дівчата від перших днів у кібервійськах. Ми розсилаємо мільйони листів, «кладемо» сайти, блокуємо чати та канали. Також ми запустили маркетингову акцію у Білорусі, Азербайджані та Росії, щоб люди могли сказати «Ні війні» та зупинити це кровопролиття. Ми запустили понад 5 тисяч віртуальних комп'ютерів, аби ддосити сайти РФ. Окрім того, збирали кошти для волонтерських груп (450 тисяч гривень), допомагали з гуманітаркою.
PM Group
Команда була налаштована оптимістично: проводили тимбілдинги, аби не втрачати бойовий дух. Масштабного релокейту не було: основна частина команди у Києві, деякі виїхали за кордон чи на Західну Україну. Ефективність роботи упала на 100% і тепер відновилася лише на 60-70%. Це сталося тому, що не всі були психологічно готові знову розпочати працювати. Зараз також хтось викладається на 150%, а хтось на 30%. Однак ми у команді постійно спілкуємось і кажемо, що ніхто нікого не кидає напризволяще. Ми чесно питаємо, хто готовий знову працювати. Якщо комусь потрібен був час, ми домовлялись про паузу до квітня зі збереженням мінімальної зарплатні. Три людини погодилися на такі умови.
До війни ми працювали над новим закордонним брендом і думали, що це триватиме 2-3 місяці, але ми так активно долучилися, що завершили проєкт за три тижні. Загалом у нас відпав лише один проєкт, тому що його інвестор був з Росії. Виплати за проєктами заморозилися, але ми домовилися їх допрацювати та дочекатись оплат. Окрім того, пи пішли в аутстафінг раніше, ніж планували. Спілкуємося із США, Канадою, Англією, Німеччиною та країнами Скандинавії. Нових контрактів ще не отримали, але віримо, що згодом підпишемо.
Від першого дня ми вступили до кібервійська. Ламали та атакували все, що можна було. Запустили понад 200 рекламних кампаній, зробили 40 відеороликів, банили канали з пропагандою. Понад 30 ноутів 24/7 ддосили сайти РФ. Звичайно, волонтерили та донатили на армію і продовжуємо це робити. З непрямої допомоги — прогнали мародерів.
Digital Data Consulting
Війна перевернула все з ніг на голову. За тиждень до неї ми обговорювали та аналізували завершення успішного фінансового року, готувалися до підписання найочікуванішого контракту в історії нашої компанії та з задоволенням планували майбутній розвиток. Прийняття нової реальності було важким: стрес та шок погані радники, але доволі швидко ми зрозуміли, що маємо працювати для підтримки наших клієнтів та українського бізнесу. Найбільші контракти нашої компанії знаходяться в Україні, через ситуацію, що склалася частина клієнтів заморозили нові проєкти, частина зупинила всі платежі. Наразі команда завантажена лише на 30%, але ми не спиняємося та активно допомагаємо клієнтам із підтримкою систем, консультаціями, шукаємо нові проєкти та вивчаємо нові ринки.
Частина команди прийняла рішення залишитися в Києві, частина перемістилася до Західних областей, але всі залишилися в Україні.
Команда #DData зараз працює і всіма силами допомагає нашій країні, як у кібервійні, так і в підтримці бізнесу для українських компаній в умовах воєнних дій: чат-боти для вивезення співробітників із зон воєнних дій, контролю матеріальних цінностей, доступів співробітників, автоматизацію будь-яких бізнес-процесів, зміни CRM із систем російського виробництва.
Quarks
Наша команда відстежувала новини та була готова до воєнного сценарію. Ми завчасно забронювали місця для релокейту на заході країни з обов'язковим заселенням з тваринами, підготували альтернативні канали для комунікації, оптимізували фінподушку, аби ніхто не втратив роботу.
Наразі на Західній Україні розмістились 50% колег, разом з їх рідними та тваринками, 40% у безпечних регіонах в інших частинах країни, та 10% евакуювались за кордон. Ми маємо зв'язок з усіма та щоденно комунікуємо та інформуємо команду. Окрім цього ми підтримуємо бажання співробітників приєднатись до лав ТРО чи ЗСУ, зберігаючи їх оклади.
Quarks — IT-компанія, яка створює продукти у сфері social discovery. Наш флагманський продукт компанії Kismia — застосунок для знайомств, яке допомагає знаходити своїх людей у понад 20 країнах світу. Так, 2 мільйони користувачів отримали повідомлення з закликом підтримати Україну, Push-сповіщення з доказами російського вторгнення на нашу територію, запрошенням ставати на сторону України, а також підтримати нашу армію. Окрім цього ми повністю розірвали всі відносини з РФ.
Зараз плани у роботі прості: в нас є інструкція на пів року. Якщо війна завершиться швидке — це буде, звичайно, здорово.
За час війни ми перерахували 1,1 мільйона гривень до фонду «Повернись живим», боремось на стороні кібервійськ, а також волонтеримо. Регулярно донатимо на гуманітарні чи воєнні цілі: перевели 200 тисяч гривень на армію та різні фонди, купили 5 тепловізорів, розвезли 1,5 тисяч обідів для захисників та захисниць з ТРО, купили понад 700 пар носків, термобілизни, одягу, 10 одиниць техніки (телефони, павербанки, ноутбуки), закупили продуктів та ліків на 80 тисяч гривень, а ще допомагаємо поселили жінок та дітей у безпечні місця.
Powercode
Війна наздогнала нас у різних куточках України. У перші дні команда переїжджала до безпечних місць, або займалась власними питаннями безпеки. До роботи повернулись 1 березня і наразі працюємо віддалено. Більшість співробітників зараз знаходяться на Західній Україні чи у Польщі. Дехто з команди волонтерить, допомагає ТРО. Окрім цього, ми постійно донатимо для різних організацій.
Що безпосередньо стосується роботи, то в нас відвалились українські проєкти, але ми змогли знайти нові замовлення від іноземних партнерів.
Creator-Systems
Ми повернулись до роботи лише 10 березня. До цього часу команда шукала для себе безпечні місця. Ми працюємо віддалено з щоденним зідзвоном. Команди працюють в штатному режимі, всі розробники на місцях. Звичайно, кількість клієнтів впала і в основному зараз працює лише відділ розробки, бо на них найбільший попит. Залишились два клієнти, бо війна застала нас на етапі впровадження продукту. Шукаємо нових, але результат поки слабкий.
Деякі люди з команди зайняті волонтерською діяльністю. Фондам допомагаємо з розв'язанням організаційних питань, аніж з фінансових.
UBOS
Перший тиждень війни 90% часу ми займались волонтерською діяльністю. Всі працювали віддалено, і продовжуємо за бажанням: хто вдома, хто в офісі. Територіально наш офіс у Львові, в нас відносно спокійно, тому масових релокейтів не було. Навпаки — наш СЕО завчасно повернувся в Україну, а деякі колеги вступили до лав ТРО.
Кешфлоу не постраждав, бо ми виконуємо всі наші контрактні зобов'язання перед замовниками та працівниками. Тепер в нас є ресурс і на волонтерські розробки. Відвалився один потенційно цікавий партнер з США, але загалом робота у штатному режимі.
В перший тиждень війни ми виплатили зарплату за березень і вже заплатили наперед за квітень. Всі отримали повний обсяг виплат, навіть ті, кому були передбачені підвищення. З приємного — в нас +1 новий працівник. Не забуваємо допомагати й ЗСУ — задонатили 260 тисяч гривень, а також закупили гуманітарну допомогу на 30 тисяч гривень. Постійно співпрацюємо з волонтерами.