Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Український IT-сектор та інвестиції до та під час війни. Дилбук від AVentures Capital

Роман Судольський
Роман Судольський Головний редактор SPEKA
26 квітня 2022 5 хвилин читання

Фонд AVentures Capital випустив щорічний огляд інвестицій в український технологічний сектор DealBook of Ukraine: 2022 edition. Дилбук охоплює 2021 рік, а також угоди початку 2022-го.

 

Автори наголошують, що більша частина огляду була підготовлена до початку повномасштабної війни в Україні. Експерти AVentures Capital додали декілька слайдів про вплив війни на технологічний сектор та спроби українських компаній зберегти сталість свого бізнесу. 

Український IT-сектор у перші два місяці війни: 9 інсайтів

 • 1
  Стійкість експортноорієнтованого IT-бізнесу. У перші тижні війни бізнес уповільнився через релокацію співробітників на безпечніші території. Але експортноорієнтовані IT-компанії продовжують зростати, демонструючи антихкрихкість сектору під час кризи.
 • 2
  Справедливе оцінювання вартості стартапів. Оцінки стартапів зберігаються на високому довоєнному рівні для тих, хто орієнтований на глобальний та західні ринки (особливо для стартапів зі штаб-квартирами за межами України). Істотно на оцінки українських стартапів війна поки що не вплинула.
 • 3
  Локальноорієнтовані компанії борються за виживання. IT-компанії з фокусом на український ринок (електронна комерція, сервіси в індустрії перевезень, класифайди) переживають значне уповільнення бізнесу через війну. Вони змушені масово звільняти співробітників і знижувати зарплати. Компанії працюють над відновленням логістичних ланцюжків, які зазнали значного негативного впливу через російське вторгнення.
 • 4
  Зарплати в галузі пішли вниз. Уперше з часів ранньої хвилі пандемії COVID-19 спостерігається зниження заробітних плат ІТ-спеціалістів. На деяких сайтах кількість кандидатів перевищує кількість вакансій. Але ринок потроху оживає.
 • 5
  Ринок M&A уповільнився. Хоча кількість угод у I кварталі 2022 року знизилася, нові угоди укладають. Значну частину M&A-угод з технологічними компаніями, більшість співробітників яких перебувають в Україні, поставили на паузу.
 • 6
  Робота в умовах війни. Оскільки більшість сервісних IT-компаній України співпрацюють із глобальними клієнтами, сектор продовжував зростати у лютому та березні. Хоча компанії кажуть про зниження продуктивності співробітників під час війни. Поступово українські фахівці адаптуються до нових умов, тож продуктивність згодом відновиться.
 • 7
  IT-бізнес та волонтерство. Україна як нація єдина як ніколи. Більшість співробітників IT-компаній поєднують роботу з волонтерством.
 • 8
  Технологічний та інвестиційний ринки швидко оговтуються. Зважаючи на антикрихкість сектору, аналітики AVentures очікують на швидке відновлення інвестування та M&A-активність після війни. Навіть більше, українська IT-індустрія має шанс стати провідною експортною індустрією країни.
 • 9
  Відродження військово-технологічної сфери. IT в оборонній промисловості стане популярною вертикаллю в українській техіндустрії (IT-рішення для армії, кібербезпека).

Головні підсумки 2021 року

За підрахунками AVentures Capital, 2021 рік став для української IT-галузі рекордним за обсягом залученого капіталу (венчурного та приватного). У порівнянні з 2020-м він зріс на 46%, до $832 млн. Стартапи на ранніх стадіях (Seed — Series A) залучили рекордний обсяг інвестицій — $242 млн. Кількість екзитів за рік також рекордна — 28.

58% залученого капіталу припадає на три найбільші угоди за участі компаній з українським корінням. Зокрема, Grammarly залучила $200 млн інвестицій за оцінюванні у $13 млрд, ставши першим декакорном родом з України. А у серпні 2021 року заснована українцем Олегом Рогинським компанія People.ai залучила $107 млн за оцінюванні у $1,1 млрд.

Ще однією знаковою подією стало IPO компанії Gitlab, яку 2011 року заснували українці Дмитро Запорожець та Валерій Сизов. Це перша компанія з українським корінням, яка вийшла на біржу. 14 жовтня 2021 року Gitlab розмістив свої акції на NASDAQ, залучивши понад $800 млн.

Що ще є у звіті DealBook of Ukraine: 2022 edition

У яких українських компаній є шанс стати єдинорогами? Аналітики AVentures називають Ajax Systems, AirSlate, Genesis, Creatio, Preply і Restream, а також аутсорсингові компанії Softserve та Ciklum. 

Також дилбук описує сучасні українські розробки в оборонної промисловості, ініціативи українських компаній на підтримку армії, програми міжнародних корпорацій на підтримку українських стартапів. Крім того, огляд містить мапу найактивніших інвесторів на українському IT-ринку.

У додатках до дилбуку багато корисної інфографіки про угоди та провідні продуктові компанії України. Завантажити повну версію огляду можна тут

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Telegram на вимогу Apple почав блокувати російськомовні канали, що закликають до насильства — Дуров

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 18:15