Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«У 21 столітті війни виграють технологіями, а не танками»: що може врятувати ВВП України

Наталія Миронова
Наталія Миронова Relationship Manager at SPEKA
25 березня 2022 6 хвилин читання

Компанія GlobalLogic дослідила економічну роль ІТ-сектору в умовах війни. Ділимося основними тезами.

«Позитивний сценарій»

Під час війни ІТ-індустрія залишається однією з небагатьох галузей, здатних підтримувати економіку України валютними надходженнями. Так, за «позитивного сценарію» експерти МВФ у 2022 році прогнозують падіння ВВП України на 10% щодо попереднього року і скорочення виробництва на 25-30% через зупинку ключових галузей промисловості. За позитивного сценарію українське ІТ здатне майже повністю відновити свою роботу та принести понад 20 млрд грн податків до бюджету України за 2022 рік.

Підтримка та прогнози

За результатами 2021 року ІТ-індустрія посідає друге місце у структурі українського експорту послуг з часткою 37%. За минулий рік галузь принесла понад $6,8 млрд експортних надходжень в економіку України. Враховуючи ризики для ключових галузей українського експорту через війну (аграрний сектор та металургія), цього року роль ІТ в економіці та відновленні держави буде ще більшою.

Українські ІТ-компанії говорять про значну підтримку міжнародних клієнтів та відновлення продуктивності на рівні 80-90% від довоєнного. Це дозволяє сподіватися на збереження показників минулого року попри війну. Головна причина стійкості індустрії галузі — мобільність ІТ-спеціалістів, незалежність від виробничих потужностей, які в інших галузях тимчасово недоступні або суттєво постраждали внаслідок воєнних дій. 

Подальше зростання галузі буде залежати від багатьох чинників (тривалість війни, її вплив на людський капітал, інфраструктуру, довіру міжнародних клієнтів тощо). Але очевидно, що кожен долар, який індустрія приносить в економіку країни, стає сьогодні дедалі важливішим.

Чому робота ІТ-сектору під час війни — це важливо

Робота ІТ-індустрії — це стабільний приплив валюти у вигляді експортних надходжень, сотні тисяч високооплачуваних робочих місць, які продовжують працювати та створювати внутрішній попит на товари і послуги (а отже, підтримують інші галузі економіки), сплачені персональні та корпоративні податки (зокрема авансом) тощо. Окрім того, стабільна робота IT — запорука подальшої фінансової підтримки Захисників України та волонтерів, які їм допомагають. Лише за перші 10 днів війни ІТ-компанії України скерували понад 710 млн грн на потреби військових, гуманітарні проєкти, підтримку державного бюджету тощо.

За словами Владислава Рашкована, заступника виконавчого директора МВФ, аби підтримати країну й населення в умовах війни, ІТ-компанії можуть щонайменше продовжувати працювати, платити зарплату, співпрацювати з державою в боротьбі з ворогом і розвивати напрям кібербезпеки. 

ІТ-галузь значно допомагала Україні до війни, відіграє важливу роль під час війни і відіграватиме ще більшу після. У 21 столітті війни треба вигравати розумом і технологіями, а не ракетами та танками. На думку Рашкована, країні потрібні системи ухвалення військових рішень, управління дронами, координації військ, аналітики дезінформації та спеціальні пошукові системи. У цьому може допомогти ІТ-галузь. Тож низький уклін інженерам, які наближають нашу перемогу.

«Після війни ми не лише навчатимемо дітей кодингу та алгоритмічному мисленню у початковій школі, а й розвиватимемо бізнес-освіту для створення ІТ-продуктів в Україні. Нам будуть потрібні смарт-рішення — держава, міста, дороги та оселі. Завдяки цьому зросте кількість ІТ-спеціалістів на ринку України», — додав він.

ІТ-компанії ще за пандемії призвичаїлися до віртуальних робочих місць та онлайн-процесів, тож навіть за таких нестабільних умов здатні бути ефективними. 

На практиці

GlobalLogic повідомляє, що 100% клієнтів готові продовжувати співпрацю з компанією. Натепер продуктивність команди становить майже 90% у порівнянні з довоєнним періодом. Це дає підстави говорити про поступове відновлення бізнесу навіть за таких складних умов. У компанії підкреслюють важливість персонального внеску та відданості усіх інженерів, які продовжують виконувати робочі завдання у надскладних воєнних умовах.

«Основний внесок ІТ-компаній у перемогу України лежить в економічній площині і з кожним роком збільшується. Так, за минулий рік вони перерахували на майже 40% більше податків, ніж роком раніше, і  наростили експорт. Нині, коли економіка котиться у прірву, ІТ здатне полегшити це падіння, підтримати Україну у найважчі часи нашої історії та пришвидшити відновлення після перемоги», — прокоментував старший віцепрезидент GlobalLogic Андрій Яворський.

Українське ІТ нарощує м'язи та має ще кращі перспективи. Війна сколихнула всю світову економіку та призвела до ізоляції ринку рф. Як наслідок, найближчим часом спостерігатиметься сплеск попиту на інженерів і ІТ-ринок закипить. Українські спеціалісти матимуть перевагу, що підсилить роль України на міжнародній арені. Україну підтримує світ, тож ІТ-індустрія, ще тісніше співпрацюючи з іноземним бізнесом, зможе пришвидшити відновлення вітчизняної економіки. Внесок у перемогу робить кожен. 

Раніше повідомлялося, що майже 99% ІТ-компаній працюють, 43% — у довоєнному обсязі.

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Жіноче підприємництво під час війни: який бізнес відкрити в кризу

Максим Грант за 6 годин

Україна скликає IT-спеціалістів Європи для розроблення рішень з відбудови країни

Вадим Добровольський 18 годин тому

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 3 жовтня 2022 08:10

Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено працювати в Україні

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 16:55

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10