Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У «Яндекса» все погано: компанії загрожує дефолт і серйозні кадрові проблеми

Наталія Миронова
Наталія Миронова
3 травня 2022 4 хвилин читання

Через війну в Україні у найбільшої російської IT-компанії «Яндекс» справи, м'яко кажучи, не дуже. Кілька топменеджерів залишили свої пости, над компанією висить загроза дефолту, а співробітники втрачають значну частину доходу через загублені опціони. На тлі санкцій компанія призупинила інвестиції в нові та експериментальні сервіси всередині рф та за кордоном. А у деяких країнах сервіси «Яндекса» заборонили через загрозу національній безпеці – зокрема у Естонії та Латвії.

Журналісти видання The Bell розібрались що відбувається з «Яндексом». SPEKA вибрала найцікавіше.

Втеча з «Титаніка»

Після 24 лютого понад 2000 співробітників «Яндекса» виїхали з росії до Туреччини, Грузії, Арменії та Ізраїлю. Декілька сотень з них вирішили повернутися. Наразі за кордоном перебуває менше 10% із приблизно 19 тис. співробітників компанії.

Після потрапляння до санкційного списку ЄС зі своєї посади пішов керівний директор групи Тигран Худавердян. Потім про свою відставку повідомила  гендиректор компанії на росії та HR-директор Олена Буніна. Також посаду залишив глава пошуку, рекламних та хмарних сервісів «Яндекса» Андрій Стискін. З росії поїхав голова фінтеху «Яндекса» Антон Забанних, а керівник геосервісів Роман Чернін наразі передає свої справи.

The Bell пише, що кадрова ситуація нервує і команди проєктів, і керівництво, що залишилося на росії.

Провідні співробітники втратили опціони

Дохід багатьох співробітників «Яндекса» ділився на дві частини: рубльовий оклад та доларові опціони, розповідають двоє співрозмовників видання. Таким чином дохід був захищений від коливань валют. І чим вище була позиція у компанії, тим більшу частину доходу займали опціони.

Однак наприкінці лютого торги акціями компанії на біржах NYSE та NASDAQ були припинені, тож частина доходу просто зникла, у тому числі у найдорожчих розробників компанії.

Щоб якось компенсувати ці втрати, «Яндекс» у березні виплатив співробітникам додаткову зарплату, на що компанія витратила майже 6 млрд руб. (понад $80 млн).

З днем дефолту

Через кілька днів після заморозки торгів акціями російських компаній у США, «Яндекс» попередив інвесторів про ризик дефолту. Якщо торги зупиняються більше ніж на п'ять днів, утримувачі всіх випущених компанією бондів можуть вимагати погашення. Це коштуватиме компанії близько $1,25 млрд.

За словами джерела, у разі банкрутства голландської Yandex N.V. кредитори зможуть «з великим гемороєм» врятувати лише частину своїх коштів.

На два ділити (не) можна

Раніше SPEKA писала, що «Яндекс» планує розділитися на дві частини, щоб зареєструвати юридичну особу за кордоном і уникати санкцій. ЗМІ повідомляли, що зарубіжна половина «Яндекса» матиме іншу назву, а штаб-квартира знаходитиметься в Єревані або Тель-Авіві.

Згодом «Яндекс» спростував це повідомлення, однак в компанії продовжують шукати варіанти реструктуризації. Одна з них – створити фонд чи іншу структуру, яка під керівництвом засновника компанії Аркадія Воложа займалася б міжнародними проектами, говорить один із співрозмовників The Bell. Останніми роками в «Яндексі» склалася система управління, за якої за весь російський бізнес відповідав Худавердян, а Волож відійшов від операційних справ та розвивав міжнародні проєкти.

То ж хто знає, чи вибереться «Яндекс» з глибокої кризи, чи можливо теж змінить назву як ті російські підприємці, що почали змінювати імена на західні аналоги.

Коментарі
Інші матеріали

Три погляди — одна правда. Як українські, російські та світові ЗМІ висвітлювали трагедію у Бучі

Наталія Миронова 24 травня 2022 15:52

Надіслати донейти через UNITED24 на допомогу армії тепер можна у застосунку «Дія»

Наталія Миронова 1 годину тому

Батько «Байрактара», зять Ердогана, турецький Ілон Маск. Історія творця знаменитого БПЛА

Юлія Даниленко 3 години тому

Депутінізація світової економіки: як Велика Британія пропонує покласти край залежності від російських ресурсів

Наталія Миронова 4 години тому

EVO відновилася на понад 50% і поновила наймання

Наталія Миронова 5 годин тому