Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Росія вкрала літаків на $10 млрд. Але літати їм нікуди

Володимир Білоткач
Володимир Білоткач професор Сингапурського інституту технологій
18 березня 2022 4 хвилин читання

Закрите небо, ризик конфіскації бортів, розбирання літаків на запчастини. На що чекати російській авіації найближчими місяцями, SPEKA пояснив професор Сингапурського інституту технологій Володимир Білоткач.

Те, що відбувається нині з російською авіацією, безпрецедентно. Це можна порівняти з ситуацією, у якій опинився Іран після Ісламської революції. Проте санкції, які запровадили проти російської авіації, значно серйозніші. 

Закрите небо Європи та Північної Америки, але це ще не все. Російські літаки, що перебувають у лізингу міжнародних компаній, а це приблизно дві третини всього флоту, фактично невиїзні. Кожен такий літак, що вилітає за кордон, ризикує бути конфіскованим. Щонайменше 10 літаків уже конфіскували. 

Скасування політних сертифікатів Бермудами, а також відкликання дозволів Європейською агенцію авіаційної безпеки унеможливлює комерційні польоти російських авіакомпаній за кордон. Також міжнародні сертифікати відкликали у російських компаній, які обслуговують літаки.

Звичайно, Росія закрила своє небо для європейських та північноамериканських авіакомпаній. Проте це не зупинить прямі авіаперельоти між Європою та Азією, вони просто стануть довшими.

Що ж чекає російську авіацію у найближчому майбутньому? Нічого гарного, навіть якщо Росія негайно припинить війну проти України та виведе всі свої війська з території України. 

По-перше, проблеми з отриманням запчастин значно погіршать і так не надто високий рівень авіаційної безпеки Росії. Ці проблеми почнуть проявлятися протягом найближчих кількох місяців. Звичайно, російським авіакомпаніям не потрібен для внутрішніх перельотів увесь наявний склад літаків. Натепер у флоті російських авіакомпаній налічується приблизно 1000 літаків. Для внутрішніх перельотів достатньо половини. Решту можна розібрати на запчастини, і я впевнений, що це почнуть робити дуже скоро.

По-друге, ситуація з лізинговими авіакомпаніями створить дуже серйозні репутаційні проблеми для російської авіації. Те, що зараз відбувається, можна назвати просто: крадіжка літаків. Те, що Росія щось вкрала, сьогодні зовсім не новина. Загальна вартість краденого — приблизно $10 млрд.

Навіть після кризи Росії буде дуже важко відновити довіру лізингових компаній. Літаки, які вкрала Росія, нічого не вартуватимуть. Їх навряд чи можна буде використовувати для перельотів за кордон після закінчення війни. Їх перереєструють, будуть погано обслуговувати, невідомо, які запчастини будуть у цих літаках, не факт, що буде повна інформація про їхнє обслуговування.

По-третє, навіть міжнародним авіакомпаніям буде важко літати до Росії. Через проблеми з отриманням страховки уже декілька авіакомпаній обмежили або скасували свої перельоти до Росії. Цілком можливо, що деякі авіакомпанії продовжать літати туди, використовуючи гарантії від своїх урядів. Проте такі перельоти будуть схожими на російську рулетку: якщо літак раптом зламається у Росії, авіакомпанії доведеться висилати ще один літак із запчастинами та своїм персоналом, щоб його полагодити і повернути назад. Я очікую, що лише кілька великих азійських авіакомпаній залишать прямі перельоти до Росії. Наприклад, турецькі авіалінії, великі китайські авіакомпанії, можливо, великі індійські. Але це будуть єдині міжнародні рейси з Росії на найближчий час.

Окремо хочу сказати про лізингові компанії. На місці українців я не став би їх жаліти. Насправді російські авіакомпанії вже вісім років незаконно літають до анексованого Криму. Звичайно, багато літаків у лізингу виконували ці рейси. Лізингові компанії абсолютно нічого не зробили, ніяк не відреагували на порушення лізингових договорів. А те, що зараз вони зазнають серйозних збитків, — треба було раніше думати.

 

Коментарі
Інші матеріали

Три погляди — одна правда. Як українські, російські та світові ЗМІ висвітлювали трагедію у Бучі

Наталія Миронова 26 травня 2022 15:52

Програти на інформаційному фронті – програти на полі бою. Як Путін втратив Захід, а Зеленський завоював

Юлія Даниленко 27 хвилин тому

M777, Switchblade, Mi-17. Скільки і яку зброю отримала Україна від союзників за три місяці повномасштабної війни

Юлія Даниленко 4 години тому

Документування воєнних злочинів та Хbox в Україні. Про що Михайло Федоров домовився із президентом Microsoft у Давосі

Роман Судольський 11 годин тому

У Казахстані через санкції заблокували майже $22 млн активів російських банків

Марія Макуха 23 травня 2022 18:20