Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Робота під бомбами» чи нормальний режим. Чим загрожують упередження західних клієнтів українському ІТ

SPEKA Media
12 квітня 2022 4 хвилин читання

За підсумками 2021 року українська IT-галузь зросла на 36% — з $5 млрд експорту до $6,8 млрд. Однак від початку війни стабільний розвиток ІТ-сектору може зупинитися, а сама галузь відкотитися на 10-15 років. 

За словами Владислава Савченка, президента Європейської асоціації програмної інженерії (EASE), закордонні компанії одна за одною відмовляються укладати нові контракти з розробниками з України через війну та її ризики. «Українські IT-компанії втрачають до 80% замовлень. Ми не отримуємо прибуток, а це означає, що бюджет країни втрачає колосальну частку у вигляді податків та інших вливань, що йдуть від IT-галузі», — розповів Савченко.

У 2020 році Україна у рейтингу Doing Business від Всесвітнього банку посіла 64-те місце, піднявшись на сім позицій. Це означає, що наша країна стає дедалі більш привабливою для іноземних інвесторів. Такі показники у 2022 році можуть упасти через війну в Україні та ризики, які бачать іноземні замовники не лише в ІТ-секторі, але й в інших галузях. 

Савченко пояснює, що до асоціації входять 50 міжнародних IT-компаній, більшість яких є вихідцями з України. Від початку війни кілька компаній-резидентів уже закрилися. 

Іноземні партнери бояться нестабільної геополітичної ситуації. На їхню думку, вона масштабно впливає на ефективність роботи. «На щастя, це зовсім не так. Українські компанії виконують свою роботу, не знижуючи своєї працездатності», — наголошує президент EASE. 

"За місяць війни усі IT-компанії України вирішили питання із релокейтом команд у безпечні місця. Завдяки Мінцифри нам вдалося організувати станції Starlink, які забезпечують стабільний інтернет. Тому перестороги щодо ризиків невиконання замовлень нашими розробниками є безпідставними", — додає СЕО EASE Любов Мочалова. 

Вона вважає, що скасовані проєкти несуть великий ризик для ІТ-спільноти в Україні, особливо для тих, хто не мав фінансової подушки. Адже, з огляду на внутрішнє опитування EASE, кожна друга компанія-резидент стикається з непорозумінням з іноземними партнерами через війну, відмовою у нових проєктах та припиненням наявних контрактів.

"Сьогодні дуже важливо донести до світової спільноти, що усі проєкти, замовлені в Україні, виконають якісно та у визначений термін. Більшість продуктових компаній, які працювали на внутрішньому ринку, продовжують працювати. Але у сервісних компаній залишилися 20-40% платоспроможних клієнтів. І дуже пощастило тим, хто мав запаси та певний кешфлоу", — говорить Мочалова. 

На думку Владислава Савченка, якщо цьогоріч іноземні замовники не підтримають українські ІТ-компанії, сектор втратить темпи розвитку і повернеться на 10 років назад. Так, згідно з прогнозом Beetroot, до 2025 року український IT-ринок зміг би отримати за експорт своїх послуг понад $8,4 млрд. Однак через різке падіння попиту саме на українських розробників через ризики, спричинені війною, Україна не зможе піднятися до такого щабля.

Іноземні замовники не знають реальної картини того, що нині відбувається на IT-ринку України, вони налякані, і їх можна зрозуміти. Але насправді у нас є абсолютно всі умови для якісного та вчасного виконання замовлень.

 

 

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як українські айтівці готуються до зими: займаються спортом, вживають вітаміни та обирають «здорові» хобі

Христина Коновалова за 4 години

Жіноче підприємництво під час війни: який бізнес відкрити в кризу

Максим Грант за 55 секунд

Український стартап Zeely App за два місяці збільшив свій дохід на 300%

Вадим Добровольський 16 годин тому

Україна скликає IT-спеціалістів Європи для розроблення рішень з відбудови країни

Вадим Добровольський 21 годину тому

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 3 жовтня 2022 08:10