Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Перший окупант отримав вирок за воєнні злочини. За що саме та де судитимуть Путіна та його поплічників

Шеллі Інгліс
Шеллі Інгліс Виконавча директорка Центру прав людини Дейтонського університету, США
23 травня 2022 6 хвилин читання

23 травня Солом'янський районний суд Києва ухвалив вирок російському воєнному злочинцеві, який застрелив 62-річного цивільного у селищі Чупахівка на Сумщині. Сержанта окупаційних військ Вадима Шишимаріна засудили до довічного ув'язнення. 

Виконавча директорка Центру прав людини Дейтонського університету Шеллі Інгліс розібрала, як від справ окремих військових перейти до притягнення до відповідальності керівництва росії. 

Експертка пояснює, які докази потрібні для засудження Путіна, за який злочин його можна визнати винним і де саме.

21-річний Шишимарін на суді визнав, що дійсно застрелив цивільного. Це перший суд проти російського військового від початку вторгнення рф в Україну, а росію звинувачують у дедалі більшій кількості воєнних злочинів. Це досить широке поняття міжнародного права, яке враховує з-поміж іншого завдання шкоди цивільним під час воєнного конфлікту. 

Україна вже розслідує понад 10,7 тис. таких злочинів, серед підозрюваних — більш ніж 600 російських солдатів та чиновників. 

Але змусити російських лідерів відповісти за злочини, вчинені під час війни, буде набагато складніше, ніж засудити одного солдата. 

Допомогти притягти до відповідальності президента росії Путіна може використання не надто відомого терміна міжнародного права — злочин агресії. За цей злочин можна покарати того, хто винний у вторгненні або у використанні сили проти іншої країни. За це можна засудити лише лідерів країни-агресорки. 

Відомий експерт з міжнародного права Філіп Сендс підкреслює: росія не мала жодних законних підстав для вторгнення в Україну, тож Путіна, без сумніву, можна судити саме за злочин агресії. 

Ймовірно, це потребуватиме створення нового міжнародного трибуналу, тож процедура буде непростою. Як юрист-міжнародник я знаю, що найбільші перепони у притягненні Путіна до відповідальності лежать не у юридичній, а у політичній площині. Для створення спеціального суду потрібна політична воля одразу багатьох країн, а також чимало грошей. 

Що таке злочин агресії

Злочин агресії, який формально називається «злочини проти миру», зазвичай визначають як ведення агресивної війни без правового виправдання.

За цей злочин уперше судили на Нюрнберзькому та Токійському трибуналах після Другої світової війни. Тоді покарали 31 політичного і військового лідера Німеччини та Японії, зокрема заступника Гітлера Рудольфа Гесса.

Юристи-міжнародники не сумніваються, що російське вторгнення можна кваліфікувати саме як злочин агресії. Також з точки зору процедури його легше виставити російському президенту, ніж інші злочини, пов'язані з війною. Щоб звинуватити Путіна у інших воєнних злочинах, потрібні серйозні докази: інформація свідків або перехоплені комунікації, які дозволили б довести, що Путін планував або принаймні знав про конкретні випадки нападів на цивільне населення.

З іншого боку, злочин агресії прописаний саме для таких осіб, як Путін, та їхнього найближчого оточення. Юридичні експерти вже підготували зразок обвинувачення. І більшість експертів погоджуються, що наявних доказів було б достатньо, щоб визнати Путіна винним у цьому злочині.

Що заважає почати справу проти Путіна вже зараз 

Після 1940-х років ще нікого не притягували до міжнародної відповідальності за злочини агресії. Однією з причин є те, що Міжнародний кримінальний суд у Гаазі був створений лише у 2002 році. До цього не було чіткого місця для проведення таких судів. А міжнародні юристи до 2010 року сперечалися над точним формулюванням злочину агресії. 

Росія не визнає юрисдикцію МКС. Це означає, що суд не має законних повноважень самостійно почати справу щодо вторгнення росії в Україну. Справу до суду могла б передати Рада Безпеки ООН,  але як постійний її член із правом вето росія заблокує будь-яку спробу. 

Через це експерти обговорюють альтернативні шляхи. 

Створення нового суду

Більшість міжнародних експертів кажуть, що найкращим варіантом є новий міжнародний трибунал, незалежний від Міжнародного кримінального суду. Такі трибунали часто створюють, зважаючи на конкретний конфлікт. Зазвичай це відбувається через ООН.  

Українські (або будь-які інші національні) суди не можуть вести справу проти російського президента. Альтернативним варіантом міг би стати гібридний суд, створений на базі угоди між ООН та країною. Але юридичні обмеження українського  законодавства ускладнюють такий процес: деякі моменти у Конституції України можуть заблокувати створення гібридного суду. 

Парламентська асамблея Ради Європи (правозахисна організація, до якої входять 47 європейських країн) закликала створити новий міжнародний кримінальний трибунал, який базуватиметься у Страсбурзі, Франція, і розслідуватиме та переслідуватиме російських лідерів за злочини агресії. Такий трибунал буде видавати ордери на арешт Путіна та інших російських лідерів, яких прокуратура звинувачує у воєнних злочинах, по всьому світу.

Однак для створення нового суду знадобиться час і великі кошти. Попередні аналогічні судові процеси обійшлися від $10 до 15 млн на одного відповідача.

Міжнародні та змішані суди зазвичай фінансуються багатими країнами, такими як Сполучені Штати та Велика Британія.

Нова глава у міжнародному праві

Оскільки війна в Україні триває, а також з'являються свідчення нових воєнних злочинів росії, деякі експерти не радять надто захоплюватися темою суду проти Путіна

Навряд чи він найближчим часом покине росію, щоб його могли заарештувати, а вірогідність того, що його здадуть російські правоохоронні органи, наразі вкрай низька. 

І хоча судове засідання можна провести і без присутності підсудного, багато експертів з прав людини категорично заперечують таку практику.

Натепер жодного очільника держави, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, не засудили за злочин агресії. Якщо вдасться притягнути до відповідальності Путіна, це буде новою сторінкою у сучасному міжнародному правосудді.

Матеріал перекладено та опубліковано за домовленістю з The Conversation

The Conversation
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Хто кого переможе в економічній війні та як довго ми зможемо прожити на рейках воєнної економіки. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 2)

Олександр Тартачний 5 годин тому

Як треба було готуватися до війни і як на це впливає поведінкова економіка. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 1)

Олександр Тартачний 18 серпня 2022 15:30

Не у всіх українців буде ПТСР після війни. Чому не варто залякувати психічними розладами

Юлія Даниленко 17 серпня 2022 10:36

Навіщо росіяни поширюють черговий фейк про Запорізьку АЕС?

Олександр Тартачний 17 серпня 2022 09:00

Нові функції у «Дії», ускладнення на ринку праці в IT та хакерська атака проти «Енергоатому»

Олександр Тартачний 17 серпня 2022 08:45