Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Країна фейків: як росія намагалася заглушити інформацію про різанину в Бучі

Наталія Миронова
Наталія Миронова Relationship Manager at SPEKA
5 квітня 2022 6 хвилин читання

Центр стратегічних комунікацій зібрав дані про те, як російська пропаганда намагалася заглушити інформацію про різанину в Бучі. SPEKA публікує головне.

 

Достукатися до світу зі своєю «правдою»

Третього квітня російські засоби масової дезінформації почали поширювати повідомлення про «Бучанську різанину» для внутрішнього споживання. Вже четвертого квітня Кремль почав розсилати ці повідомлення у закордонні соцмережі та медіа.

На каналах публікують покрокові інструкції про те, яку інформацію й де потрібно поширити. Зокрема, росіяни хотіли розіслати інформацію про нібито «звірства українських військовослужбовців» до 50 найбільш впливових видань світу, а саме:

  • The New York Times;
  • The Guardian;
  • The Daily Mail;
  • China Daily;
  • The Washington Post;
  • The Daily Telegraph;
  • The Wall Street Journal та ін.

Сім фейків росії

Як і завжди, росія намагалася «забалакати» трагедію, змусити сумніватися у злочині, нівелювати суспільний резонанс і міжнародне обурення.

Фейк про відведення військ

Росіяни часто апелюють до того, що  «всі російські підрозділи повністю вийшли з Бучі ще 30 березня, щобільше, 31 березня мер Бучі Федорук у відеозверненні підтвердив, що у місті нікого з ЗС РФ немає, але навіть не згадував про якихось розстріляних на вулицях жителів».

Однак ще 30 березня російські медіа повідомили, що російські війська покинули Бучу, а 1 квітня доповіли про її успішну зачистку.

А 1 квітня секретар Бучанської міськради Тарас Шаправський заявляв, що Буча не звільнена від окупантів.

Фейк про постановочне відео

Росіяни поширили інформацію, що нібито на відео з Бучі «загиблі ворушать руками і прибирають кінцівки, щоб не потрапити під колеса військової техніки, встають. Також у дзеркалі заднього виду машини оператора можна побачити, як один із „загиблих“ встає, ледь автомобіль проїжджає повз». 

Однак на відео кращої якості добре видно, що «ворушіння» — це крапля води на лобовому склі, а «рух тіла позаду» — викривлення у дзеркалі заднього виду.

Фейк про час

Росіяни наголошують, що «всі тіла людей, фото яких опубліковані київським режимом, щонайменше чотири дні не задубіли, не мають характерних трупних плям, а у ранах незгорнута кров».

Однак The New York Times оприлюднили супутникові знімки. На них видно, що деякі з тіл загиблих лежали на вулиці давно. Наприклад, на фото від 11 березня видно не менше 11 загиблих на вулиці Яблонській. Тіла у інших місцях пролежали понад три тижні до відступу російських військ.

Фейк про «майже недоторкану Бучу»

Проросійський польський політик Корвін-Мікке поширив цей фейк. «Ви помітили, що будинки майже недоторкані? А ви подумали, чому людей ховають у братських могилах, а не ховають їхні родичі (у Бучі жили 36 тисяч людей)? І чому родичі не прибрали ці тіла з вулиці?».

Однак є низка посилань з фото журналістів з різних країн, що розвінчують цей фейк.

Фейк про білі пов'язки

Росіяни поширювали інформацію, що білі пов'язки на руках людей, що використовують російські військові як розпізнавальний знак, свідчать про те, що українці з Бучі переходили на бік росії.

"Білі пов'язки на рукавах людей свідчать про те, що ці люди перейшли на бік російської армії і були розстріляні теробороною за "співпрацю" з військами РФ".

Однак місцеві жителі, що пережили окупацію, спростували цю інформацію. Ба більше, російські воєнні злочинці змушували мирне населення носити білі пов'язки. Про це люди розповідали в інтерв'ю Reuters та «Суспільному».

Фейк про підміну понять

Росіяни наголошували, що кадри з Бучі  можна порівняти з фейковими відео «Білих касок» із Сирії, а «Захід хоче перетворити Бучу на українську Сребреницю та звинуватити російську сторону в геноциді місцевого населення».

Однак це спосіб перенести фокус уваги з власних злочинів на розмови про Сербію, Сирію, «ворожий Захід». 

Також після появи їхньої тези про те, що фейками навколо Бучі українські військові хотіли відвернути увагу від тортур російських військових, росія одразу запустила   низку відео, на яких особи, які представлені як колишні полонені, розповідають про «катування» в українському полоні. 

Фейк про артобстріл Бучі ЗСУ

Росіяни говорили, що «після того, як війська РФ відійшли від Бучі, ЗСУ здійснили артобстріл міста. Що також могло призвести до втрат серед мирного населення».

Однак артобстріл не вміє зав'язувати руки скотчем і не цілить точнісінько у серце, потилицю чи обличчя.

«А ви доведіть, що це ми»

У міжнародному праві різанину в Бучі кваліфікують як воєнний злочин та злочин проти людяності і терміну давності не має. Виконавців бійні вже знаходять. Створюють бази даних тих, кого офіційно обвинуватять. Низка країн Заходу допоможе Україні, надіславши своїх слідчих, експертів та прокурорів. Буде створена «спецгрупа Буча».

Центр стратегічних комунікацій публікує низку посилань на дані, що доводять, що військовий злочин у Бучі — справа русні:

 

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Росіяни готують масовані кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури України

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 14:47