Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Евакуювати людей, техніку та не зупинити роботу. Як харківське виробництво переїхало в Чернівці

Михайло Обод
Михайло Обод співзасновник Lasertag.Net
4 червня 2022 6 хвилин читання

Про загрозу повномасштабного вторгнення росії попереджали ще від листопада. І хоча як бізнес не розробляв план дій, війна все-таки стала справжнім викликом. До подій у Харкові чи Маріуполі неможливо було підготуватися ані фінансово, ані тим паче емоційно. 

Михайло Обод, співзасновник Lasertag.Net<br> Михайло Обод, співзасновник Lasertag.Net<br>

Для багатьох компаній виходом із ситуації став релокейт. Наше виробництво у Харкові не стало винятком. Ми пройшли всі етапи від пошуку нового місця розташування та житла для команди до транспортування обладнання та організації всіх процесів у такий спосіб, щоби не зупиняти роботу ані на день. Які основні труднощі евакуації великого бізнесу, на що варто звернути увагу та скільки часу пішло на те, щоби налаштувати всі процеси на новому місці, — у моєму матеріалі.

«За день до». План евакуації

Компанія Lasertag.Net виробляє обладнання для лазертагу. Вона схожа на більш футуристичну версію пейнтболу, тільки замість фарби гравці стріляють із лазерних пістолетів, а спеціальне обладнання та програми автоматично фіксують ураження супротивників та рахують бали. 

До війни ми забезпечували майже повний цикл виробництва. Виготовляли все необхідне: від автоматів, деталей, «захисту» для гравців до програмного забезпечення для ігор. Ми працювали над цим десять років і на момент початку повномасштабної війни експортували у 66 країн та мали тисячі клієнтів.

Тому ми не могли зупинити роботу та чудово розуміли, що у разі вторгнення нам необхідно підготувати план дій. Звичайно, до війни неможливо бути стовідсотково готовим, але ми ще у січні з командою погодили кілька нюансів.

1. Куди ми переїдемо. На цьому етапі важливо було врахувати два моменти. По-перше, у нас велике виробництво, тож і приміщення має бути відповідне. По-друге, не втратити ланцюжки постачання.

У Чернівцях у нас був партнер, у якого ми купували верстати. Власне, біля нього ми й орендували приміщення, спочатку на 100 кв. м, пізніше на 600 кв. м. У такий спосіб ми не лише знайшли безпечніше місце, а й закрили частину логістичних питань. Окрім того, у Чернівцях були й інші партнери та знайомі, які нам допомогли.

Невелика порада з власного досвіду: коли шукаєте нове місце для бізнесу, зверніть увагу, чи є у вас там знайомі (друзі, родичі, партнери), наскільки логістично зручно вам там працювати та чи достатня площа. Якщо все це продумати, у майбутньому ви уникнете багатьох труднощів.

2. Де житиме команда. Люди — найбільша цінність. Штат Lasertag.Net нараховує більш як 100 людей. Ще у січні я радився із знайомим, який у 2014-му перевозив бізнес із Донецька. Він підказав, що працівники переїжджатимуть родинами, тому не вдасться поселити 3-4 співробітників в одній квартирі. Це важливо.

Але ми однаково недооцінили той факт, що переїжджали не лише наші працівники.  Тож ми зіткнулися з високим попитом на житло. Натепер ситуація нормалізувалася. 

3. Як ми перевеземо та налаштуємо техніку. Це питання виявилося складнішим, ніж здавалося на перший погляд. Деякі наші виробничі машини настільки великі, що для них потрібні вантажівки. Окрім того, мало перевезти техніку, потрібно ще й налаштувати її. А отже, на місці вже має бути людина, яка вміє це робити. 

Перші відвантаження та робота з клієнтами в умовах війни

Ще одним викликом стала робота з клієнтами. У нас залишалися замовлення, які вже проплатили, їх треба було надіслати клієнтам. З цим аспектом ми розбиралися на ходу. Готове перевозили у безпечне місце, щоб там запакувати, перевезти за кордон, а звідти вже розсилати по світу. Про те, що було в роботі, ми завчасно повідомили про можливе затримання. Але комунікацію тримали, щоб клієнти не хвилювалися і не думали, що ми зникли. 

Ми майже не зупиняли роботу із замовниками з-за кордону та чудово розуміли, що нам необхідно організовувати бюрократичні процеси: роботу бухгалтерії, банківські рахунки тощо. Тут нам у пригоді стала європейська «прописка» бізнесу.

Оскільки ми активно працюємо із закордонними клієнтами, 2015-го я оформив статус естонського е-резидента. Завдяки цьому ми без зайвого клопоту експортували продукцію. До того ж із карткою e-Residency ми могли вести документацію, зокрема бухгалтерію, англійською та у режимі онлайн, відкрити рахунок у європейському банку та як бонус право не платити податки, поки не виводимо капітал.

Тож усі ці напрацювання стали платформою для відкриття фізичного відділення в Естонії. Туди ми теж перевезли частину співробітників та обладнання. Це допомогло нам продовжити працювати, підписувати договори та відвантажувати європейським клієнтам.

Релокейт триває

Я би хотів сказати, що ми переїхали швидко, але це не зовсім так. Щотижня упродовж 1,5 місяця із Харкова відправлялася вантажівка. Окрім того, ми вирішили залишити 20-30% нашого виробництва у Харкові. Не всі працівники можуть покинути місто, тому, щоб у людей була робота, ми залишаємо деякі потужності. Звичайно, ми мінімізували ризики, наскільки це можливо.

Попереднє планування допомогло нам врахувати велику кількість деталей та організувати переїзд поетапно: спочатку людей та першочергові замовлення, потім уже незавершене виробництво, невелику техніку, ноутбуки тощо. Наостанок вивозили великі потужності, вага деяких приладів сягала 1,5 тонни. Ми не зупинялися і не підвели жодного з замовників.

Тож план та підтримка співробітників і партнерів допомогли нам зберегти виробництво. Так, деякі з наших співробітників втратили машини та навіть квартири, постраждало і виробниче приміщення, але у нас залишилися люди, і це найголовніше.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 13 годин тому

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 14 годин тому

Uber повертається до Харкова після семимісячної перерви з 5 тис. безкоштовних поїздок

Вадим Добровольський 17 годин тому

Росіяни готують масовані кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури України

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 14:47

Telegram на вимогу Apple почав блокувати російськомовні канали, що закликають до насильства — Дуров

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 18:15