Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Екзамен, який склали не всі: як має поводитися IT-компанія здорової людини під час війни

Андрій Самбір
Андрій Самбір CEO ІТ-компанії LinkUp Studio
16 травня 2022 7 хвилин читання

До 24 лютого українські IT-компанії багато говорили про корпоративну культуру, цінності та турботу про команду. Війна проявила, як вони насправді ставляться до своїх фахівців.

На думку CEO ІТ-компанії LinkUp Studio Андрія Самбора, цей складний екзамен витримали не всі. У колонці для SPEKA він розповідає, як саме має поводитися IT-компанія здорової людини під час війни.

"Я не впевнений, що моя компанія виживе". Таку причину для зміни роботи нині називає більшість кандидатів, які приходять до нас на співбесіду. І річ не в тому, що на українському IT-ринку складна ситуація через війну. Не все так погано: за свіжими опитуваннями, 77% компаній зберегли майже всіх клієнтів та обсяги контрактів, а IT-галузь лишається однією з найбільш стійких.

Річ у тім, що компанії не говорять своїм командам про реальний стан справ. Скільки клієнтів відмовилися продовжувати контракт? Чи регулярно вони оплачують рахунки? Чи є продажі? Чи має компанія запас грошей?

Є прецеденти, коли клієнти вимагають релокейту розробників з України. Чи торкнулося це вашої компанії? Всі новини (як хороші, так і погані) важливо повідомляти команді. Інакше — розгубленість фахівців, невідомість та намагання знайти більш стабільне місце роботи, щоб підстрахуватися.

Війна показала справжнє обличчя компаній та їхніх власників. Усі заяви про «дружній мотивований колектив» та дорогі брошури з основами корпоративної культури виявилися марними, якщо компанія не підтримала своїх співробітників під час війни. Є три речі, які мусить зробити кожна компанія у цей складний період:

  • 1
    Засновник має лишитися в Україні (якщо він до цього у ній перебував). Це маркер для всієї команди, що керівництво її підтримує і що всі труднощі долатимуть разом.
  • 2
    Чітко прокомунікувати свою позицію: назвати росію ворогом, а нинішні події — війною, а не конфліктом. Зараз не можна бути осторонь.
  • 3
    Підтримати своїх працівників. У цього пункту є декілька вимірів, розберемо кожен із них окремо.

Фінанси

Війна продемонструвала фінансову стійкість (або нестійкість) компаній та вміння (або невміння) керівництва ухвалювати сильні управлінські рішення та відповідати за свій бізнес. Наприклад, не скорочувати команду і платити 100% винагороди навіть офіс-менеджеру, коли більшість людей роз'їхалася і ніхто не ходить в офіс. На жаль, існують компанії, які під приводом війни не виплатили зарплату своїм працівникам або знизили її. Деякі СЕО виїхали з України напередодні війни і навіть не комунікують з командою. Уточню: йдеться навіть не про ті компанії, які опинилися у гарячих точках, а й про IT-бізнеси з відносно спокійних регіонів на заході країни. 

Деякі СЕО виїхали з України ще напередодні війни і навіть не комунікують з командою

Здебільшого це компанії, які не мали ніякого фінансового запасу, а тому виявилися нейстійкими за найменших коливань ринку. У LinkUp завжди є резерв на випадок кризи: пандемії, війни чи інших катаклізмів. Це дасть змогу підготувати команду до розпуску, якщо ситуація буде справді критичною. Ми зможемо попередити людей заздалегідь та виплатити винагороду, щоб їм було за що жити, поки вони шукатимуть інше місце роботи. Звільняти «одним днем» без жодної підтримки — це хамство і неповага до своєї команди.

Другий момент — потурбуватися, щоб до цього грошового резерву був доступ за будь-яких умов. Ми акумулювали готівку, щоб мати змогу виплатити винагороду команді, якщо впаде банківська система. На щастя, цього не трапилося, але «план Б» у нас був. Команда про це знала, тому була спокійною.

Допомога 

Головне, що є у кожної IT-компанії, — це люди. Тому переконатися, щоб усі були в безпеці, та допомогти облаштувати робочі місця — завдання №1.

Війна почалася у четвер. Ми зупинили всі процеси до понеділка, щоб усі змогли переїхати до безпечніших місць. Більша частина команди у перші дні війни переїхала у невеликі населені пункти на заході України, здебільшого до родичів. Ми постійно моніторили, хто де перебуває, і просили повідомляти координати: якби хтось не вийшов на зв'язок, ми б оперативно могли розпочати пошуки. На щастя, цього не сталося.

Щоб усі могли продовжувати працювати, компанія допомагала з організацією робочого місця. Наприклад, оплачувала рахунки на заведення оптоволокна у віддалені села. За потреби організовувала доставку комп'ютера та іншої техніки. Думали навіть купити Starlink, але до цього не дійшло.

Психологічна підтримка

Війна — це великий стрес, тому фізичної безпеки недостатньо. Бізнес має розуміти, що на тлі новин з фронту більшості людей важко сконцентруватися і працювати у звичному режимі. Першочергове завдання СЕО — мінімізувати розгубленість і показати, що ситуація стабільна і компанія не кине нікого напризволяще. 

Щойно усі дісталися безпечних місць, ми провели мітинг та розказали про ситуацію в компанії. Пояснили, що зарплата буде, проєкти тривають, а керівництво поставиться з розумінням, якщо працездатність трохи знизиться через стрес. Клієнти також це зрозуміли, дозволили трохи посунути дедлайни, а деякі оплатили рахунки за невідпрацьований час. Згодом ми організували лекцію від фахового психолога, який надав поради, як себе заспокоїти. 

У перший день війни ми ухвалили рішення, що 70% прибутку компанії будемо передавати армії

Ми винайшли рецепт, як подолати «синдром того, хто вижив», коли багатьом було соромно за те, що вони у безпеці. У перший день війни ми ухвалили рішення, що 70% прибутку компанії будемо передавати армії. Це підняло загальний бойовий дух, адже кожен розробник розуміє, що він корисний і кожна відпрацьована ним година фінансує армію та наближає перемогу.

Чесність та відкритість 

Люди потребують визначеності, тому комунікація має бути прямою і постійною. Навіть якщо компанія переживає важкі часи, треба сказати про це відверто і запропонувати вибір: знайти інший проєкт або лишитися і разом пережити цей період, а потім отримати бонуси. 

Нам пощастило, бо у нашій компанії не зникли замовники, ми навіть підписали нові контракти, про які вели переговори ще перед війною. Але ми однаково витрачаємо ресурси, щоб повідомляти команді про стан справ. Так, це дорого, бо це оплачуваний час розробників. Але врешті це впливає на працездатність, бо невизначеність та страх за своє майбутнє — найбільший демотиватор. 


Що довше триватиме війна, то складнішою буде економічна ситуація в Україні. І IT-сфера не виняток, адже західні бізнеси не хочуть ризикувати і укладати нові контракти з українськими компаніями, а інвестувати в них і поготів. 

Втім наша галузь доволі стійка, не думаю, що зарплати падатимуть, радше зупиниться зростання. Незмінним лишиться те, що компанії й надалі полюватимуть за фаховими розробниками. А ті відтепер звертатимуть увагу на те, як компанія повелася під час війни. Це показовіше за будь-які заяви про корпоративну культуру. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Telegram на вимогу Apple почав блокувати російськомовні канали, що закликають до насильства — Дуров

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 18:15