Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Довга дорога у безпеку: практична інформація та історія життя українки у Німеччині

Наталія Миронова
Наталія Миронова Relationship Manager at SPEKA
21 березня 2022 16 хвилин читання

SPEKA запускає серію публікацій про українців, які були змушені тікати від війни. Ми зібрали основну інформацію про те, що потрібно знати про пошуки тимчасового прихистку у різних країнах світу і поспілкувались із українцями, які вже проживають там.

Розпочнемо з Німеччини

CSR Lead SoftServe Юлія Тарковська CSR Lead SoftServe Юлія Тарковська

Почнемо з формальної частини 

Що потрібно знати

Отримати дозвіл на проживання в Німеччині мають право:

  • Громадяни України з членами їх сімей;
  • Громадяни інших країн та особи без громадянства, які в Україні мають статус особи, що потребує додаткового міжнародного або національного захисту з членами їх сімей;
  • Не-громадяни України та особи без громадянства з правом постійного проживання в Україні, які не мають можливості повернутися на Батьківщину.

Відповідає за питання біженців в ФРН Державне управління у справах біженців. Однак про статус біженця клопотати не обов'язково, оскільки громадяни України можуть легально перебувати у Німеччині без візи до 90 днів.

На ключових залізничних та автобусних вокзалах працюють волонтерські організації та приватні особи, які готові допомогти – житлом, їжею, одягом.

Соціальних захист та медицина

Якщо потрібне місце для проживання, допомога або медичне обслуговування, можна звернутись до Центру прийняття біженців за адресою: Оранієнбургер штрассе, 285, 13437 Берлін-Райнікендорф. У складних ситуаціях необхідно звернутись до соцвідділу того району, куди прибула особа. Вона може отримати соціальне забезпечення (гроші) на підставі Закону про надання соціальної допомоги особам, які претендують на політичний притулок, а соціальний відділ зареєструє вас у касі медичного страхування. Таке звернення вважається поданням «заявки на захист». Офіційну реєстрацію як біженця за потреби можна зробити пізніше. Заявка на захист дає змогу перебувати на території країни протягом одного року з можливістю продовження. 

Українці можуть розраховувати на соцдопомогу. Фінансова допомога у держпритулках (у статусі біженця) становить:

  • від 170 до 212 євро для дорослих;
  • від 156 до 161 євро для дітей.

Люди, що проживають у приватному житлі, зможуть розраховувати на допомогу у:

  • від 294 до 367 євро для дорослих;
  • від 249 до 326 євро для дітей.

На медичні послуги можна претендувати без реєстрації у статусі біженця. Зокрема у Берліні 500 лікарських кабінетів заявили про свою готовність надавати безкоштовне амбулаторне обслуговування біженцям із України, у яких ще немає медичної страховки. Їхній перелік можна знайти за посиланням. Для отримання амбулаторного обслуговування можна звернутись за номером 116 117.

Разом з цим, можна отримати психологічну допомогу. Дітям та дорослим до 25 років необхідно надіслати SMS або повідомлення по WhatsApp на номер +49 1573 599 3126. Дорослі зможуть найти список лікарських кабінетів, у яких надається безкоштовна психотерапевтична допомога за посиланням.

Також українці зможуть вакцинуватися від коронавірусу. Для цього необхідно пред'явити посвідчення особи із фотокарткою у одному з центрів. Після вакцинації у будь-якій аптеці людина може одержати цифровий сертифікат про вакцинацію й завантажити його у свій мобільний телефон.

Дозвіл на роботу

Дозвіл на роботу можна оформити у відомствах зі справ іноземців. Після отримання права на тимчасовий захист можна звернутись до агенцій з працевлаштування. 

Проїзд

За наявності українського закордонного паспорту чи ID-картки є можливість безкоштовного проїзду в поїздах до Берліну, Дрездену, Нюрнбергу та Мюнхену. Квиток за цими маршрутами не потрібен.

Якщо потрібно проїхати далі, необхідно звернутися до Центру подорожуючих німецької залізниці «DB Reisezentrum» чи в представницьку агенцію компанії «DB» та отримати безкоштовний квиток з позначкою «helpukraine». Він дає право на проїзд у вагонах другого класу. Під час перевірки квитків у поїздці необхідно також надати провіднику документ, що засвідчує особу.

У Берліні українські біженці мають право на безкоштовний проїзд у міських автобусах, метро та міській електричці.

Домашні тварини

Тваринам дозволено в'їзд без документів, а також ідентифікації та вакцинації. Будь-які необхідні ветеринарні заходи будуть визначені після в'їзду. Державний ветеринарний пункт можна знайти за посиланням.

На практиці: як приймають українців у Німеччині 

Як розповіла CSR Lead SoftServe Юлія Тарковська, у Німеччині з 9 березня 2022 року набула чинності постанова, яка тимчасово звільняє переміщених осіб з України від вимоги наявності дозволу на тривале перебування.

Проте українці можуть подати заяву на отримання дозволу на перебування до Відділу реєстрації іноземних громадян за місцем проживання, який дає право на тимчасове працевлаштування, відвідування дітьми садків та шкіл. Термін у кожній європейській країні відрізняється, але складає не менше 3-х місяців. 

Тому зовсім не обов'язково подавати запит на отримання статусу біженця, навіть навпаки, при отриманні статусу біженця ви можете втратити можливість працювати віддалено з вашим роботодавцем в Україні.

При перетині кордону з Україною наразі не вимагають закордонних паспортів для дітей та документів, які засвідчують згоду батька дитини на вивіз її за кордон. А також немає жодних заборон на ввіз тварин, не перевіряють паспорти щеплень. Далі, при переміщенні в межах ЄС, ці документи також ніхто не вимагатиме.

Місцеві жителі надзвичайно щиро приймають українців і намагаються допомогти хто чим може – дають прихисток у своїх домівках, забезпечують харчами, одягом, речами першої потреби, а також долучаються до благодійних зборів на допомогу військовим.

Довга дорога у безпеку

В умовах постійного стресу, частих тривожних сирен, працювати у звичному і продуктивному режимі вдається не всім. Тому на сімейній раді вирішили переїхати з сестрою та дітьми до друзів за кордон, принаймні на кілька тижнів, поки не буде зрозуміло, як розвиватиметься ситуація далі, та організувати там волонтерський центр зі збору допомоги Україні.

Ми переїздили кордон з Польщею двома сім'ями – я з двома дітьми через піший перехід на третій день війни, а моя сестра з дитиною автомобілем у другий день. 

Переїзд кордону автомобілем зайняв три доби, автомобільна черга перед пунктом пропуску у перші дні складала до двох тисяч транспортних засобів. Черги практично не рухались, їжа у магазинах при АЗС швидко закінчилась, нових поставок не було, тому перебивались водою і сухим печивом. Пальне в баку швидко закінчувалось, бо через холод слід було постійно вмикати обігрів.

Знаючи, що автомобілем стояти в черзі дуже довго, чоловік довіз нас з дітьми до найближчого місця, де починався затор, це 30 км до кордону. Далі ми зупинили рейсовий автобус, який прямував до Рава-Руської, це останнє прикордонне містечко. Автобуси рухались по зустрічній. Таким чином ми могли наздогнати і навіть випередити людей в автомобільній черзі приблизно на 1,5-2 доби.

Далі було важче. Піші переходи відкрилиі у другий день війни, проте вони функціонували з польської сторони, а з нашої такої можливості не було. Тобто усі люди стояли в черзі спочатку 15 км до кордону і чекали, поки їх зможуть підсадити в автомобілі, які проїздили і мали вільне місце. Як можна було б здогадатись, усі автомобілі, які рухались на пункт пропуску, були повні. Черги з жінок та дітей, які стояли на холоді, сягали кількох тисяч. Багато хто не витримував і повертався назад.

Уже на третій день, 26 лютого, українські волонтери організували допомогу з перевезення людей до пункту пропуску. У невеликі мікроавтобуси саджали жінок з дітьми, в першу чергу з найменшими, і підвозили до першого блокпосту на кордоні. Тут уже також збиралась величезна черга з охочих перетнути кордон. Це здебільшого жінки з маленькими дітьми та іноземці, які здобували вищу освіту в Україні. Тут уже волонтери намагались допомогти людям зігрітись, пропонували гарячі напої. І знову очікування на вільний транспорт, який допоможе перетнути кордон. Очікування тут в черзі уже займало до 5 годин.

Наздогнавши сестру, ми пересіли до її авто. В неї сіли мої діти, а мене підсадили в авто попереду. Так разом ми перетнули кордон ще за 4 години.

Дістатись до Німеччини було складно. Волонтери з польської сторони пропонували довезти до найближчого міста чи пункту прийому українців. Наші хости з Німеччини самі виїхали нам назустріч, хоча ми були цілком в стані продовжити подорож самостійно, а волонтери допомогли дістатись Жешува, де нас на ночівлю прийняли родичі друзів. На наступний день ми продовжили рух далі, поки не дісталися дому родичів.

Світ не без добрих людей

Перед нами стояв вибір, рухатись власним авто, чи залишити машину чоловіку, а далі пересуватись громадським транспортом та шукати волонтерів, які готові допомогти. Вирішили таки відмовитись від комфорту автомобіля, щоб швидше перетнути кордон..

По приїзді в Польщу ми зрозуміли, що залишитись на ніч у теплому місці також проблематично. У перших пунктах прийому українців вільних місць обмаль. Такі прихистки вкрай необхідні для людей, які не мають фінансової можливості оплатити кімнату в готелі чи хостелі. Номери у всіх готелях та хостелах, доступних для броні онлайн, розлітались як гарячі пиріжки, а дістатись до готелю без автомобіля також важко.

Але світ не без добрих людей. В прихистках для біженців чергували волонтери, які пропонували сім'ям з дітками доставити власним авто до будь-якого міста.

Доїхати від кордону до Жешува нам допоміг українець, який, одружившись, переїхав до Білорусі, прожив там 20 років та переїхав до Варшави у 2021 році.

Як SoftServe допомагає працівникам в умовах війни

Я переїздила самостійно. Знала, що можу це скоординувати сама, не перевантажуючи колег. Але усім працівникам, які виїздили з гарячих точок чи переміщувались закордон, компанія надає фінансову та інформаційну допомогу. У випадку релокації до Польщі, Румунії та Болгарії – також з тимчасовим житлом на термін до двох тижнів. 

Ще за кілька тижнів до початку війни компанія пропонувала колегам, які мали бажання переїхати працювати у наші офіси на Західній Україні чи закордон, допомогу з релокацією разом з сім'ями. SoftServe продовжує це робити і далі.

У перші тижні війни компанія допомагала колегам та їх сім'ям з районів активних бойових дій дістатись більш безпечних регіонів. Автобусами здійснювали евакуації до Львова, Івано-Франківська та Чернівців. Тут на місці колеги-волонтери координували їх розселення, допомагали знайти тимчасове помешкання та знайти усе необхідне для комфортного перебування далеко від дому. Також обладнали офіси у Львові, Рівному, Івано-Франківську та Чернівцях спальними місцями, щоб фахівці мали де зупинитися перший час. А офіси в центральних та східних областях стали координаційними центрами, а також укриттями. 

Робота з Німеччини: що змінилось

Нас прийняла сім'я моєї куми, яка виїхала до Німеччини ще студенткою, тут осіла і виховує з чоловіком двоє діточок. Її чоловік етнічний німець, а його сім'я репатрійована сюди на початку 2000-х. Розуміючи, які труднощі чекають тут людей далеко від рідного дому та без знання мови, уся родина та спільнота міста активно допомагають.

Інтернет стабільний, швидкий. Умови праці такі ж як у перші дні карантину – офіс, спальня, дитяча та ігрові кімнати в одному приміщенні. Містечко в якому нас прийняли невеличке, житлових приміщені для оренди вкрай мало, а ті, які є дорогі, тому знімати вийде хіба що спільно з кількома іншими сім'ями.

За три тижні війні усі починають помалу повертатись до звиклого темпу життя та роботи. Проєкти відновлюються, ми адаптуємось і починаємо будувати плани на майбутнє.

Впродовж перших днів на новому місці ми організували тут центр збору допомоги ЗСУ для українців та для постраждалих в Україні. Вдалось залучитись підтримкою місцевої влади, отримати в користування велике приміщення для складу, організувати евакуацію 50 жінок з дітьми з розміщенням по німецьких сім'ях, передачу 9 тонн медичної та гуманітарної допомоги в Україну. До збору медикаментів, продуктів харчування, одягу, предметів дитячої гігієни та їжі для тварин доєднались не тільки місцеві мешканці, але й лікарні, станції пожежної охорони і локальний бізнес. Наступного тижня завдяки небайдужому бізнесмену передаємо для військових госпіталів медикаментів на більш як 25 тис. євро.

Логістику в Україну та розподіл допомоги координує наш корпоративний фонд «Відкриті очі», які зараз також відкрили логістичний центр та пункт збору в офісі SoftServe у Вроцлаві. 

Корисна інформація про ринок праці, освіту та ціни на проживання

Місцеві жителі та локальний бізнес дуже відкриті до українців, охочі усіляко допомагати та надавати місце роботи на період визначений для офіційного перебування в країні на легальних умовах. Наразі, без подання на статус біженця, у країні можна жити, працювати та навчатись до 1 року, з можливим продовженням до 3-х років.

Нашим дітям одразу запропонували місця у садках і школах. Відвідування садків буде покривати місцевий бюджет. В школах дітей намагаються розподілити по класах відповідного віку. Оскільки українські діти та дорослі не володіють німецькою, для них організують окремі курси з вивчення мови. Перші пів року перебування дітей тут не вимагають відвідування навчальних закладів, проте  надалі це стає обов'язковим. Усі хочуть повернутись додому якомога швидше і продовжити навчання в українській школі, тому діти поєднують заняття в місцевій школі з дистанційним навчанням.

Оренда житла у великих містах надто висока за українськими мірками та може сягати понад тисячу євро, не враховуючи витрати на комунальні послуги. Оренда помешкання в маленьких містах нижча, але пропозицій мало. Тимчасовий прихисток пропонують місцеві родини і приймають у своїх будинках навіть великі сім'ї з 5-6 чоловік.

Місцева влада покриватиме витрати для вимушених переселенців з України на житло та виділятиме невелику суму на харчування. Такі виплати отримуватимуть українці самостійно, якщо оберуть запропоноване муніципалітетом соціальне житло, або господарі, які надали прихисток потерпілим.

Щодо цін на продукти харчування та першої необхідності, то вартість мінімального прожиткового кошика у Німеччині орієнтовно в 1,5 рази вища, ніж у сусідній Польщі, де ще місяць тому влада вирішила знизити ціни на соціальні категорії товарів, які тепер не обкладаються ПДВ. Відповідно, ціни за українськими мірками довоєнного часу значно вищі. Ціни на пальне та комунальні послуги у Німеччині також зросли за останні два тижні. Відчувається дефіцит пального та газу, встановлені обмеження на відпуск палива на АЗС.

Волонтерська допомога

Так, місцеві жителі допомагають і тут. В школах організовують благодійні ярмарки, місцеві супермаркети виділяють кошти в кожного чеку для допомоги постраждалим, бізнес ділиться наборами своєї продукції (побутова хімія, спортивний одяг, взуття, тощо).

На кожну потребу одразу відгукуються охочі волонтери. Саме завдяки небайдужим місцевим мешканцям ми організували трансфери для потерпілих з України у Німеччину, перевезення гуманітарної допомоги у наш волонтерський хаб у Вроцлаві, допомагаємо з розміщенням сімей та адаптацією діточок. Місцеві діти охоче пропонують нашим дітям свої іграшки, роликові ковзани і велосипеди, діляться шкільним приладдям та запрошують на спільні прогулянки у парку чи ігри у себе вдома.

Українці, які потрапили сюди, також працюють на складі, сортують та пакують гуманітарну допомогу. Таке залучення покращує моральний стан, дає розуміння того, що тут ти теж можеш бути корисним тилом. А щирі співчуття, теплі обійми, слова підтримки зараз надзвичайно цінні. Усі наче одна велика родина, яка переживає страшне горе. Але всі вірять, що спільно ми подолаємо будь-яке зло і перемога уже скоро.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Росіяни готують масовані кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури України

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 14:47