Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Це наш 1937 рік». Командувач британської армії Патрик Сандерс пояснив, як Британія допоможе Україні перемогти Путіна

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко заступниця головного редактора
28 червня 2022 8 хвилин читання

Напередодні саміту НАТО у Мадриді командувач армії Великої Британії сер Патрик Сандерс виголосив на RUSI Land Warfare Conference 2022 дуже рішучу промову, де анонсував масштабне переформатування британської армії і готовність зупиняти росіян на всіх фронтах.

SPEKA зібрала ключові тези з його виступу

Я перший начальник Генерального штабу від 1941 року, який має справу з повномасштабною війною на території Європи. 

Сьогодні ми маємо мобілізувати армію, щоб протистояти загрозі, з якою зіткнулися, коли росія силою захопила частину територій України, друга Сполученого Королівства. Але хочу наголосити: британська армія мобілізується не для того, щоб спровокувати війну, а щоб їй запобігти.

Масштаби війни в Україні безпрецедентні. У ній задіяно 103 батальйонні тактичні групи. До 33 тис. росіян загинули, поранені, зникли безвісти або потрапили у полон. Українські захисники втрачають до 200 людей за добу. Захоплено 77 тис. кв. км території, а це 43% сукупної території країн Балтії. Сплановані обстріли цивільних об'єктів, 4,7 тис. мирних жителів вже загинули. 8 млн біженців. Ми чітко бачимо загрозу повномасштабної європейської війни. 

За всі свої роки служби я вперше бачу таке відверте посягання на принципи суверенітету, демократії та свободи жити без страху насильства, як агресія президента Путіна та його експансіоністські амбіції. Ми живемо у такий самий ключовий момент історії, як і наші попередники понад 80 років тому. Тепер, як і тоді, наш вибір визначить наше майбутнє. 

Це наш 1937 рік. Ми ще не у стані війни, але маємо вдатися до рішучих дій, щоб наша неспроможність стримати територіальні амбіції росії не призвела до ще масштабнішої війни. Щоб у майбутньому нам не довелося гадати, чи могли б ми зробити більше. Я зроблю все, що зможу, аби британська армія запобігла такій війні. Щоб мені не було соромно відповідати своїм онукам, що я робив у 2022 році. 

Ми ще можемо запобігти великій війні, але лише за умови принципово нового підходу. Я маю намір мобілізувати британську армію (наших регулярних військових, резервістів і цивільних) для стримування російської агресії, щоб запобігти війні.

Відтепер уся армія буде зосереджена на одному завданні — мобілізуватися, щоб протистояти сучасній загрозі і таким чином запобігти війні в Європі.

Це не військова гарячка 1914 року. Це пришвидшення виконання програми модернізації Future Soldier, перехід до позиційної стратегії, посилення готовності армії. Це  навчання та оновлення інституцій. Цей процес, який отримав назву Operation MOBILISE, буде основним напрямом діяльності армії у найближчі роки.

Чому ж нам потрібна мобілізація?

Велика Британія рішуче відповіла на агресію Москви. Ми провели колосальну роботу для забезпечення України матеріальними засобами, розвідкою та навчанням у її боротьбі з російськими загарбниками. Наші відносини з Києвом зміцнилися ще більше. Тільки цього року ми поставили 9,5 тис. протитанкових комплексів, з них понад 5 тис. NLAW. Ми вже провели навчання у Великій Британії для 650 солдатів ЗСУ, і у найближчі місяці британська армія тренуватиме ще 10 тис. І це лише початок. 

Майбутній Мадридський саміт — це можливість продемонструвати наше лідерство у НАТО і нашу відданість союзникам. Велика Британія має стати прикладом для усіх. 

Небезпечно вважати, що Путін обмежиться Україною. Ми вже бачили, що він не завжди керується конвенційною логікою у своїх вчинках. Варто також пам'ятати, що історично росія часто починає війни невдало. Але її розміри і витривалість означають, що вона може програвати дуже довго, втрачати людей і зрештою знову відновитися. Історія також показала, що армії, які зазнали поразки, навчаються швидше. Хоча програна війна зменшить можливості росії, нещодавно оголошений Путіним намір повернути землі «історичні землі» робить будь-яку передишку тимчасовою. Ми ще не знаємо, чим закінчиться війна в Україні, але за більшості сценаріїв після неї росія стане ще більшою загрозою європейській безпеці, ніж раніше. 

Це виклик, який я буду вирішувати шляхом мобілізації. І, щоб було зрозуміло, це означає зосередитися на перемозі України у війні, працювати з цими союзниками, проти цієї загрози і в цьому місці. Перші рішення ми побачимо завтра у Мадриді. 

Реваншизм росії не єдина загроза світовому порядку. Ми не можемо ігнорувати експоненційний підйом і загрозу Китаю не лише у межах Південно-Китайського моря, але й по всьому світу. Пекін уважно стежитиме за нашою реакцією на дії Москви. Але передання Путіну будь-якої території може стати фатальним ударом по принципу національного суверенітету, який лежить в основі міжнародного порядку від 1945 року.

Враховуючи зобов'язання США в Азії, я вважаю, що тягар традиційного стримування в Європі дедалі більше лягатиме на європейських членів НАТО. На мою думку, це правильно: взяти на себе тягар в Європі означає, що ми можемо вивільнити більше ресурсів США, щоб забезпечити захист наших цінностей та інтересів в Індо-Тихоокеанському регіоні. 

Як відбуватиметься мобілізація

Стаття V Альянсу залишається наріжним каменем нашої національної безпеки. Конфлікт в Україні, на мою думку, ознаменує зміну парадигми в тому, як НАТО забезпечує колективне стримування, від доктрини реагування на кризи до їх стримування. Цей принцип лежить в основі Op MOBILISE: росія має знати, що програє, якщо обере воювати з НАТО.

Для стримування потрібні всі інструменти державного управління, підкріплені солдатами, моряками, авіаторами та державними службовцями. 

Щоб мобілізувати армію, я планую працювати за чотирма основними напрямами. 

Перше — підвищення готовності. НАТО потребує сил високої готовності, які можна буде розгорнути у найкоротші терміни для колективної оборони членів Альянсу. Стримування росії означає більшу частину армії, готову до інтенсивної війни в Європі. Тож будемо пришвидшувати темпи загальновійськової підготовки, особливо що стосується боїв у містах. Ми відновимо наші запаси та перевіримо можливість розгортання нашого автопарку та флоту. 

По-друге, ми пришвидшимо модернізацію, окреслену в Future Soldier. НАТО потребує технологічно розвинених сучасних армій, здатних швидко розгортатися та воювати разом. Вони мають бути об'єднані надійним командуванням, управлінням та зв'язком. Ми будемо пришвидшувати доставку нового обладнання, зокрема ударної авіації, постійного спостереження та виявлення цілей, експедиційних засобів матеріально-технічного забезпечення, наземної протиповітряної оборони тощо. 

По-третє, ми змінимо свій підхід до бойових дій. Ми уважно спостерігаємо за війною в Україні і вже вчимося та адаптуємося. 

І по-четверте, переглянемо структуру нашої армії. Я маю створити найкращу армію з можливих, готову до інтеграції з іншими службами та стратегічним командуванням і готову воювати разом із союзниками. Ми не будемо виступати за зменшення чисельності армії, доки в Європі триває війна, а територіальні амбіції Путіна виходять і за межі України.

Важливо, що чотири механізми, які я згадав, будуть застосовуватися одночасно, а не в якомусь далекому майбутньому. 

Op MOBILIZE стосується не лише навчання та обладнання, але й людей. Російська так звана військова спецоперація показала, що хоча Москва і інвестувала в технології та озброєння, її волі до боротьби не вистачило, щоб подолати хоробрий опір українців. Ми на власні очі бачимо моральний занепад російської армії.

Бойовий дух нашого народу — ключове для успіху нашої армії. 

Мобілізація зараз є основним нашим завданням. Ми хочемо запобігти війні в Європі, щоб воювати та перемагати разом із нашими союзниками та партнерами по НАТО. Це буде важка праця. Ми маємо бути практичними та уникати непотрібної бюрократії, бути готовими розставляти пріоритети, чесно висвітлювати ризики і не давати нашому слову розійтися з ділом. 

Це час, коли ми маємо захистити демократичні цінності. Це час, коли ми маємо допомогти нашим хоробрим українським союзникам у їхній відважній боротьбі. Це час, коли ми разом із нашими друзями та партнерами маємо зберегти мир у Європі.

Це наш час. Не втратьте його. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Навіщо росіяни поширюють черговий фейк про Запорізьку АЕС?

Олександр Тартачний за 7 годин

Путін у шкурі Пушкіна: як російська література слугує інструментом імперії

Юлія Даниленко 5 годин тому

«Війна змусить нас знаходити правильні рішення». Архітектор Олександр Кучерявий про екобудівництво та підготовку до зими

Олександр Тартачний 7 годин тому

Як почати говорити українською мовою: сім порад від психолога

Hold You 13 годин тому

Бойові втрати російських загарбників на 14 серпня 2022 року

Валерій Моісєєв 14 серпня 2022 09:46