Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Благодійність за принципами айтішки». Як продакт-менеджери запустили фонд допомоги армії KOLO і що з цього вийшло

Ira Hoiuk
Ira Hoiuk
29 квітня 2022 7 хвилин читання

6 березня 2022 року провідні продакт-менеджери Kyivstar, Readdle, Parimatch, Reface, Vimeo, Projector, ЛУН та Wise заснували фонд оперативної допомоги Збройним Силам України KOLO. За перші півтора місяця фонд зібрав для ЗСУ 67 млн грн і згуртував спільноту зі 1000 постійних спонсорів, які жертвують на армію 200 грн на день.

SPEKA поспілкувалася з одним із засновників KOLO — колишнім CPO Parimatch Сергієм Бережним. Він розповів, що спільного у благодійного фонду зі стартапом, як продакт-менеджмент допомагає у волонтерстві та як змінилася його книга контактів за останні півтора місяця.

З чого все почалося

Ідея запустити фонд виникла у невеликому закритому Telegram-чаті, де продакт-менеджери обговорюють ідеї та плітки. Більшість учасників чатуа бачилася лише декілька разів.

Від початку війни в усіх чатах почали з'являтися запити «треба куму бронік», «де взяти розгрузку» тощо. Люди бідкалися, що фонди довго не відповідають на багаточисельні запити. А ми ж продакт-менеджери — люди, які не можуть дивитися на проблему, не пропонуючи рішень. І виникла ідея створити свій благодійний фонд за принципами «айтішки» — швидко, ефективно, people-friendly. 

Після цього засновники почали шукати людей з потрібними знаннями, навичками та зв'язками. За декілька тижнів до KOLO приєдналися понад 50 волонтерів. 

Як вирішили проблему з реєстрацією 

Реєстрація забрала би багато часу, а гроші та допомога потрібні терміново. Тому команда знайшла рішення, щоб не реєструвати свій благодійний фонд. 

Ми звернулися до друзів, які від 2014 року оперували своїм фондом. Так ми додали бренд KOLO до стабільної та перевіренної команди фонду «Майбутерра» на чолі з директоркою Анною Биндич. Ми об'єднали зусилля, щоб якнайшвидше почати допомагати армії з усім необхідним. 

Як працює команда в умовах війни

Пандемія коронавірусу навчила нас працювати з будь-якої точки світу та у різних умовах. Саме на карантині ми опанували технології розподіленої роботи. У перші дні роботи фонду я постійно бігав у підвал, де відповідав на емейли, які закінчував так: «Вибачте за лаконічний текст та помилки, надіслано з бомбосховища».

Робота у KOLO — 100%-во волонтерська. Не знаю, як можна забирати собі хоч гривню на витрати, коли знаєш, що на ці гроші можна придбати ще щось корисне для ЗСУ.

З чим виникають труднощі

У засновників фонду різнобічний бекграунд, проте ні в кого з них не було досвіду у логістиці чи волонтерських постачаннях. Тому ми залучили фахівців, які на цьому знаються. Є також інші проблеми, які доводиться долати.  

Перші тижні війни було значно легше з митницею. Коли шок минув, наші служби повернулися до звичних процедур. Волонтерська організація має підготувати купу документів, а сам процес забирає багато часу. Ти декілька днів витрачаєш на документи, хоча ці товари могли б рятувати життя. Це демотивує.

Як KOLO приймає пожертви

Для приймання платежів ми обрали систему Wayforpay, бо вже мали досвід роботи з їхнім продуктом та командою. Прийом донатів почали вже за 12 годин після запуску. 

Волонтерский проєкт схожий на стартап — усе вирішує швидкість. Ти спробував, отримав зворотний звʼязок від користувачів, виправив, ще раз спробував. І так по колу. За один-два дні отримуєш результат, який подобається усім. Зволікати нема коли, у нас війна.

Як фонд залучає кошти 

Натепер більшість коштів надходить від знайомих або тих, хто знає членів команди через їхню професійну діяльність. Вони отримали голос та медійну підтримку у десятках компаній та ком'юніті, оскільки вже мали певну упізнаваність.

Зараз команда багато експериментує з форматами залучення коштів: ми створюємо волонтерські осередки KOLO в інших країнах, виходимо на ринок В2В-благодійності, створюємо підписку на донати для ЗСУ та багато іншого. 

Стандартні заклики та механізми виснажуються. У потоці постійних зборів коштів потрібно виділятися і пропонувати щось нове. Тому експерименти — наша сила і надія на більшу підтримку від людей.

Головні уроки за півтора місяця роботи

KOLO існує від 6 березня, за цей час команда фонду багато в чому розібралася. Можу дати дві поради для різних типів волонтерів. 

Для волонтерів-одинаків: обʼєднуйтесь і зменшуйте хаос. Для організацій: не робіть власний фонд, якщо не збираєтеся витрачати мільйони гривень на місяць.

Якби можна було повернутись у 6 березня, я точно залучив би більше копірайтерів та маркетологів. Комунікація — це найважливіше для фонду.

Що засновники KOLO запозичили зі своєї професійної діяльності 

  • Потрібно мати фокус. Неможливо займатися всіма категоріями товарів, для всіх частин, доставляючи з усього світу. Що більше ви сфокусовані, то вищий коефіцієнт корисної дії.
  • Знайдіть партнерів. Це сприятиме обміну інформацією щодо постачальників, спонсорів, процесів. Не вигадуйте велосипед, користуйтеся тим, що є, щоб усі сили витрачати на справу. 
  • Спілкуйтеся с користувачами. Наші спонсори — це найбільш цінний актив фонду. За медійної ери ви постійно маєте давати їм новий контент та отримувати від них інформацію про потреби. Це і буде шлях зростання вашого фонду.

Ключові досягнення фонду

Ключові перемоги не у нас, а у ЗСУ. Ми отримуємо історії з фронту, що наші прилади допомогли людям уникнути засідки, перехопити колону техніки, знайти своїх поранених. Саме це і є нашими перемогами.

За перший місяць існування фонд допоміг ЗСУ закупити необхідних речей на $1 млн. Також команда KOLO створила бази знань про бронежилети, каски, тепловізори. Ми звели всю корисну інформацію у документи, щоб поширювати її серед волонтерів. 

Мій список контактів у телефоні дуже змінився. Тепер це: «Наталія Рації», «Ігор Дрони Тепло», «Валентина Розвідка», «Таня з фонду Притули». Я впевнений, що тепер у кожному місті України у мене є побратими у волонтерській справі.

Цілі та пріоритети фонду

Мета KOLO — швидко доставляти технологічні засоби тим частинам, які одразу їх використають. У пріоритеті сили спеціальних операцій (ССО) ЗСУ та частини ЗСУ у гарячих точках.

Щодо горизонту планування, то єдиної відповіді немає. У питаннях пошуку спонсорів ми плануємо на тижні вперед. У питаннях логістики ситуація змінюється десять разів на день. Тому планування неможливе. Ми балансуємо між хаосом і шляхом до мрії.

Як стати партнером KOLO

На сайті KOLO є блок із партнерами. Це компанії, які регулярно допомагають фонду або зробили значний донат. Серед них Grammarly, Preply, DOU та Wirex.

Є також анонімні партнери. Якось компанія внесла 5 млн грн і попросила нас не робити PR із цієї історії. Наша вдячність не мала меж, бо ми одразу уявили, скільки всього можемо придбати для ЗСУ.

Щоб стати партнером фонду, потрібно звернутись до будь-кого з фаундерів та обговорити умови регулярної підтримки. Також можна написати на пошту info@koloua.com з поміткою «Партнерство».

Конкурентів у нас немає. Усі ми працюємо заради перемоги. 

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

З Парижу з любов'ю (та прицілами). Як українська модель повернулася з Франції, аби допомагати військовим

Катерина Венжик 2 жовтня 2022 16:04

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Сміливі відновлювати: як волонтери допомагають відбудовувати житло на Київщині та Харківщині

Олександр Тартачний 26 вересня 2022 20:00