Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

4 онлайн-сервіси, де можна моніторити пересування російських військ

Тетяна Новак
Тетяна Новак
24 лютого 2022 5 хвилин читання

Вранці 24 лютого війська Росії та Білорусі напали на Україну. Верховна Рада ввела воєнний стан. 

Напередодні вторгнення журналісти та військові експерти почали створювати сайти та застосунки, які дозволяють моніторити перебіг подій. SPEKA розповідає про чотири сервіси, де можна інформацію щодо пересування російських військ.

Цей матеріал ми підготували 23 лютого, актуальність інформації може змінюватись.

7.62 project

Міжнародна журналістка «Голосу Америки» та співзасновниця проєкту StopFake Марго Гонтар запустила сайт, де агрегуються новини про ситуацію на кордонах України. За її словами, більшість інформації надходить від людей, що стали безпосередніми свідками переміщення військової техніки РФ. Щоб відсіяти фейки, команда використовує техніки OSINT-розвідки на основі відкритих даних, таких як ЗМІ, соціальні мережі та супутникові дані. Сайт має українську, англійську, французьку та російську версії.

Долучитись до 7.62 project можуть всі бажаючі. Для цього можна написати особисто Марго Гонтар, або ж зв'язатися з командою проєкту через Facebook-сторінку чи пошту

contact@762project.org. Також за цими контактами можна надсилати власну інформацію про дислокацію російських військ. 

Мапа від Texty.org.ua

Журналісти видання «Тексти» створили інтерактивну карту, що відображає місцезнаходження військових баз РФ поблизу України та в окупованих територіях, а також допомагає оцінити кількість наявної там техніки. Клікнувши на одну з баз, можна побачити знімки, зроблені супутником Sentinel-1. Дата поруч з кожною базою показує час найбільш свіжого знімка.

Супутники Sentinel-1 знімають Україну приблизно раз на тиждень. Через відносно невелику роздільну здатність (приблизно до 10×10 метрів на 1 піксель), окремі одиниці техніки побачити практично неможливо, але якщо її багато — супутникових знімків цілком достатньо. На карті скупчення техніки видно як кластер кольорових плям (переважно пурпурних, іноді — зелених або білих). 

Для моніторингу супутникових даних використовується сервіс Google Earth Engine, а для їх аналізу— Python-алгоритм. За словами «Текстів», проєкт базується на дослідженнях провідних OSINT-експертів, таких як Майкл Дж. Шелдон і Конрад Музика.

Kordon.io

Мапу створили два програмісти-волонтери з Києва, що не розкривають своїх імен.

За оновленнями можна слідкувати у Twitter-каналі

"Дані беремо у європейських супутникових операторів. Далі наша система шукає на знімках в районі кордонів скупчення військової техніки і визначає динаміку, що куди рухається", — пояснюють розробники. 

Про запуск Kordon.io стало відомо 22 лютого, лише за першу добу сайт відвідало близько понад 800 тис. людей. Втім, деякі користувачі зауважили, що сервіс зареєстровано на російському домені. Як повідомляють журналісти AIN.UA, їм вдалося на умовах анонімності поспілкуватись з одним із засновників. Він заперечив будь-яку причетність до Росії і продемонстрував український паспорт. За словами розробника, Росію як країну реєстрації обрали навмисно, щоб заплутати російські спецслужби. З цією ж метою вони вказали адресу Луб'янки і пошту @fsb.ru.

Зараз Kordon.io планує організувати повноцінний супутниковий штаб з програмістами, датаінженерами і аналітиками. Підримати проєкт можна через Patreon.

Russia-Ukraine Monitor Map

Мапа розміщена на платформі MapHub, її створила британська неприбуткова організація Centre for Information Resilience (CIR). Карта відображає переміщення російських військових в січні-лютому 2022 року, а також наслідки агресії на окупованих територіях України. Кожна точка позначає місце, де була зафіксована військова активність РФ. Клікнувши на позначку, можна побачити стислу інформацію про подію (наприклад, обстріл або перегрупування військ), докази (фото або відео із соцмереж), а також рівень загрози. В січні на Russia-Ukraine Monitor Map було 79 відео, к 22 лютого їх стало понад 400. 

За словами  директора з досліджень CIR Бенджамина Стріка, більшість відео знаходять у TikTok. Щоб налаштувати релевантний алгоритм видачі, дослідники створюють нові акаунти і дивляться з них лише контент про російську агресію в Україні.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Жіноче підприємництво під час війни: який бізнес відкрити в кризу

Максим Грант за 3 години

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42

Telegram на вимогу Apple почав блокувати російськомовні канали, що закликають до насильства — Дуров

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 18:15