Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ІТ-сили України: як бізнес захищає країну на своєму фронті

Тетяна Троян
Тетяна Троян Контент-менеджерка UA Tech Club
7 червня 2022 10 хвилин читання

Війна змінила реалії українців, але незмінним залишилося наше прагнення жити вільно. Тому кожен із нас бореться, у кожного на війні своя участь. Український ІТ-бізнес не залишився осторонь, він зайняв передову позицію у фінансовому тилу та тримає рубіж оборони економіки. 

Війна — це дорого. Російське вторгнення вже коштує Україні сотні мільярдів доларів. Критично важливо, щоби бізнес продовжував працювати та нарощував обсяги. Якісне матеріально-технічне забезпечення армії рятує життя військових та мирних людей, а також наближає перемогу.

ІТ як одна із галузей, яка щороку забезпечує суттєві надходження валюти до державного бюджету, адаптувалася до воєнного часу та зберегла працездатність, навіть попри бомбардування міст та автоматні черги за вікнами працівників індустрії. 

Зберегти, наростити обсяги, залучити нових клієнтів — основні виклики бізнесу. Ua Tech Club — українське ком'юніті для власників і топменеджерів ІТ-компаній, яке об'єднує бізнес задля досягнення більших цілей.

То що ж таке українське ІТ під час війни та яка наша роль у цій війні?

 Тетяна Троян, контент-менеджер UA Tech Club  Тетяна Троян, контент-менеджер UA Tech Club

Чи був готовий бізнес до війни?

Малоймовірний сценарій виявився страшною реальністю. Власники ІТ-бізнесу покладалися на здоровий глузд, але війна рф проти України — це і є факт божевілля.

Співзасновник Devox Software Костянтин Гітько 24 лютого прокинувся від гучних вибухів  і подумав, що за вікном хтось запустив салют. Та й бізнес він разом із партнером повноцінно не готував до воєнних реалій, лише забезпечив мінімальний комплекс превентивних заходів.

Здавалося б неможливий розвиток подій застав і маркетолога ElifTech Еміля Трофимюка, який напередодні вболівав за улюблену футбольну команду та дивився матч Ліверпуль — Лідс, а вже за кілька годин прокинувся від новин, що росія пустила крилаті ракети по Україні та оголосила війну.

СЕО Unicsoft Олексій Завгородній теж був скептично налаштований щодо загрози повномасштабної війни рф проти України, але своєрідно підготував бізнес до найгіршого сценарію. «Поштовхом для цього стало скупчення російських військ, техніки та озброєнь на кордоні, тож я припускав, що загроза війни матиме негативний вплив на пошук нових клієнтів та імідж України як надійної локації для ІТ-галузі загалом. Також непрямою підготовкою бізнесу до війни стала пандемія. Перехід роботи в онлайн-формат та програма глобального наймання (адже немає прив'язки до фізичного офісу) допомогли швидко перебудувати роботу компанії у воєнний час», — розповів Олексій. 

Безпека 

Люди — головний актив та цінність країни. Рушійна сила будь-якого бізнесу. За період війни ці слова набули особливого значення. 

«Безпека співробітників — пріоритет компанії. Перші дні війни я провів майже цілодобово на зв'язку зі своїми співробітниками, щоби забезпечити їм релокейт у безпечні місця», —  зазначив Костянтин Гітько.

У компанії забезпечують фінансову безпеку співробітників: за працівниками, які пішли волонтерити чи у ТрО, закріплюють їхні робочі місця та виплачують зарплату в повному обсязі. 

У компанії Unicsoft питання безпеки теж було на першому місці. Для співробітників організували допомогу з логістикою та тимчасовим житлом для них та їхніх родин на заході України, а також передбачили матеріальну та юридичну допомогу співробітникам для релокації на Кіпр.

Надійність

«За час війни компанія не втратила жодного клієнта. Ми навіть підписали два нові контракти», — ділиться Олексій.

Основна тенденція серед українських ІТ-компаній — відмова співпрацювати з розробниками з росії та білорусі, щоби в жодному разі не стати навіть непрямими спонсорами війни.

«Плюс чотири нові клієнти за період війни, а з одним білоруським замовником ми відмовилися співпрацювати. Усі клієнти залишилися з нами попри війну, вони довіряють нам і знають, що ми завжди виконуємо свої зобов'язання», — розповів Еміль. 

Відвага

СЕО Sigma Software Валерій Красовський поділився із нами історією свого співробітника, який попри можливість виїхати з Харкова залишився в рідному місті. Й ось уже місяць він удень займається волонтерською діяльністю, а ввечері  оптимізує всі процеси життєвого циклу ПЗ.

Нещодавно його машину міна розірвала на шматки, але й це не змусило хлопця покинути волонтерство. Для свого співробітника Валерій уже передав автомобіль. 

Волонтерською діяльністю займається і співробітник Devox Software Гліб Орещук та поєднує це з роботою в компанії. Облаштував собі робоче місце в сховищі, допоміг облаштувати місця в сховищі для дітей з інтернату, потрапив під обстріл під Гостомелем, але продовжує робити те, що вважає за потрібне. 

Самовідданість 

Працівники ElifTech продовжують працювати навіть із бомбосховищ, які за цей час стали вже своєрідними офісами. «Так, ми дуже хочемо повернутися до звичних офісів. Але мусимо робити свою роботу, адаптуватися до воєнних умов. Фізично країну боронять ті, хто має бойовий досвід, ми зі свого боку вміємо краще забезпечувати надходження валюти до бюджету, тому й займаємося своєю справою».

Позиція компанії – максимально активізувати свої можливості задля допомоги співробітникам та армії. Так, дохід ElifTech у воєнний час розподіляється в такий спосіб: 50% – для допомоги волонтерським організаціям та на потреби ЗСУ, інші 50% – превентивний комплекс заходів для співробітників та їхніх родин на випадок кризових ситуацій.

Надати можливість українцям отримати роботу в ІТ, якщо бракує або зовсім немає досвіду, вирішили в ElifTech. Один із пріоритетних напрямків компанії –  навчальні курси з гарантією працевлаштування після успішного проходження. «Це більше соціальна ініціатива, а не бізнесова», – зазначили в компанії.

Фінансовий тил – так можна сказати про українські ІТ-компанії. Донати на армію, введення фінансових потоків у країну, забезпечення робочих місць – ось рубіж оборони ІТ-компаній, які вони самостійно визначили та добровільно тримають. Співробітники Devox Software за перший місяць війни задонатили майже мільйон гривень на потреби ЗСУ, СЕО Unicsoft близько півмільйона одразу розподілив між різними фондами та волонтерами після першої виплати заробітної плати авансом співробітникам. Найм працівників теж залишається на часі, нові кадри  отримують роботу в ІТ-компаніях навіть у воєнний час.

«ІТ – це та галузь, яка з початком війни максимально активізувала свої ресурси для фінансової допомоги армії», – також зазначає СЕО Ua Tech Club Анатолій Клепач. 

"Як лідер ІТ-ком'юніті, я постійно на зв'язку з резидентами клубу, так було і до війни, і під час. Допомагаючи з релокейтом та іншими питаннями безпеки, до мене почали почали надходити пропозиції від резидентів допомагати ЗСУ не через спеціальні фонди, а безпосередньо військовим частинам. Тож майже з першого дня війни айтішники взяли під свою відповідальність ще й фінансове забезпечення армії", – додає Анатолій. 

За його словами, у нього багато знайомих серед військових, тож він об'єднав ці знайомства для точкової допомоги ЗСУ. За потреби звертається до резидентів Ua Tech Club щодо збору коштів на конкретні потреби військовим.

"Особлива подяка від мене та наших військовослужбовців Олексію Завгородньому (СЕО Unicsoft) та Анатолію Маслову (СЕО ElifTech) за те, що в будь-який час доби готові задонатити значні суми на спорядження та все необхідне для захисників.  Звісно, ми продовжуємо нашу підтримку та навіть збільшуємо обсяги, оскільки війна продовжується, ресурси вичерпуються, тож критично важливо фінансово забезпечувати армію", – каже Анатолій.  

Роль іноземних замовників ІТ-компаній у війні

Увесь цивілізований світ підтримує Україну у її боротьбі за своє майбутнє та збереження загальнолюдських цінностей у світі. Усі клієнти, які співпрацюють із нашими українськими компаніями, зі свого боку підтримують бізнес та країну загалом. «Ми отримали абсолютну підтримку від них, тож перешкод для бізнесу не виникло. Навіть багато хто з них задонатив кошти на потреби ЗСУ», – поділився Олексій Завгородній. 

Індивідуальна робота з кожним замовником та репутація надійного підрядника зумовили таку ситуацію в ElifTech, що клієнти самі почали писати та пропонувати допомогу країні в такий непростий час, пропонували оплату за проєкти авансом та продовжували терміни виконання.

«Нам писали наші клієнти, ті, з ким уже завершили співпрацю, та ті, з якими ми не працювали навіть із пропозиціями допомоги. Так, шведська логістична компанія, у базі якої налічується 60 000 клієнтів, зробила клієнтську розсилку із закликом надіслати допомогу Україні та організувала потім транспортування забезпечення. Як результат, уже дві машини з необхідними товарами приїхали до України й допомога буде ще. Також завдяки нашій клієнтській базі ми забезпечуємо постачання ліків в Україну з Австрії. Як бачимо, ІТ-галузь – це реальна допомога країні у воєнний час, тому ми залишаємося на своїх місцях, саме тут наш ресурс найбільш ефективний»–– розповідає Еміль Трофимюк. 

Війна не помножить наші економічні плани на нуль, але помножить у десятки разів наші плани на життя. Українські ІТ-компанії на повну включилися у війну, чітко визначили для себе свою участь у війні. Ми впевнені, що з таким бізнесом ми зробимо все можливе, щоби зі свого боку наблизити перемогу та відновити економіку задля майбутнього нашої країни. 

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Багато способів померти та інші оптимістичні новини. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 23 години тому

Microsoft ставить блок. На росії вже неможливо оновити комп'ютери до Windows 11

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 18:43

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Від початку війни російські окупанти пошкодили або захопили 4 тис. базових станцій операторів зв'язку

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 16:48

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 27 вересня 2022 15:42