Відмова від паперу та DVD, штучні спогади та ChatGPT-фейкороб. Спекотне у Tech
Минулого тижня Netflix відмовився від DVD, видання Maximum PC та MacLife — від паперових версій, а ChatGPT продовжує дивувати дослідників вигаданими фактами.

Останні технологічні медіа Maximum PC та MacLife перейшли у цифру
Квітневі числа журналів Maximum PC та MacLife будуть останніми паперовими версіями цих видань. Далі всі матеріали цих монстрів комп’ютерної преси будуть публікуватися лише в онлайн-форматі. З одного боку, це рішення означає, що ера паперової комп’ютерної преси відходить у минуле. У США досі видають друкований журнал Wired, хоча його не можна назвати лише комп’ютерним журналом, адже видання піднімає багато тем, серед яких вплив технологій на суспільство.
Загалом паперова комп’ютерна преса проіснувала у США понад пів століття. Це надто багато, якщо оцінити швидкість, з якою змінювався світ сучасних технологій. Цікаво, що у Великій Британії та Німеччині паперові комп’ютерні журнали існують досі: їх друкують, а читачі купують і читають.
Netflix прощається із DVD
Про закінчення іще однієї епохи стало відомо минулого тижня. Стримінговий сервіс Netflix припиняє надсилати DVD своїм підписникам поштою. Компанія Netflix почала надсилати фільми поштою понад 25 років тому. Відтоді й розпочалась історія найбільшого у світі відеостримінгу. Примітні червоні конверти з дисками відомі усім американцям. Загалом компанія відвантажила понад 5,2 млрд дисків. Перший конверт із фільмом надіслали у березні 1998 року, це була стрічка Тіма Бертона «Бітлджус». А найпопулярнішою стала картина «Невидима сторона» із Сандрою Буллок. Одночасно із цим анонсом компанія закрила сайт DVD.com.
rizzGPT — розумні окуляри для сором’язливих
Студенти зі Стенфорду створили розумні окуляри, які аналізують розмови навколо та підказують їхньому власнику, що та як краще говорити у кожен конкретний момент. Гаджет під назвою rizzGPT буде корисним і на побаченні, і під час співбесіди. Автори проєкту обіцяють, що покупці отримають інноваційну послугу «Харизма як сервіс» (Charisma as a Service, CaaS) у режимі реального часу.
Під час розроблення rizzGPT не обійшлося без штучного інтелекту — використали програму для розпізнавання усного мовлення Whisper та GPT-4 від OpenAI. Whisper сприймає мову, аналізує її, перетворює у текст та передає його GPT-4, той пише відповіді та проєктує текст-підказку на одне із скелець окулярів. Тобто окуляри є своєрідним телесуфлером, головне, щоб співрозмовник ні про що не здогадався.
Цифрові копії померлих можуть стати реальністю
Технології створення цифрових копій живих чи померлих людей — це те, над чим давно працюють багато розробників. Пратік Десаї обіцяє, що ці технології стануть реальністю уже найближчим часом. Вчений закликає записувати розмови із своїми рідними та переконує, що сучасні мовні моделі, системи розпізнавання усного мовлення та штучний інтелект допоможуть створити цифрові копії людей уже до кінця року. Головне, щоб ці інструменти мали на чому навчатися. Власне для цього Пратік закликає створювати дата-сет — набір даних про своїх близьких, який можна буде використати для навчання ШІ. До цього дата-сета можуть увійти голосові та відеозаписи, фото, тексти та багато іншого.
Про схожу технологію ми розповідали у березні: розробка компанії DeepBrain дозволяє створити відеоаватари близьких, з якими можна поспілкуватися після їхньої смерті. Основою цифрового аватара мають стати розмови із близькою людиною.
(Не)штучні помилки
Ми звикли розповідати про історії перемог, що пов’язані із штучним інтелектом та ChatGPT. А сьогодні згадаємо історію навіть не поразки, а проблеми чи навіть халепи, в яку втрапив американський професор. ChatGPT звинуватив його у сексуальних домаганнях: чатбот вніс його до переліку викладачів, які потрапляли у секс-скандали. ChatGPT уточнив, що професор Джонатан Терлі дозволяв собі заборонені висловлювання та доторки і посилався на статтю у The Washington Post з описом цієї історії. Насправді такої статті не існує, ба більше, професор не був у тій навчальній поїздці, про яку розповідає ChatGPT.
Цікаво, що про сексуальні домагання ChatGPT розповів іншому американському професору під час досліджень використання AI-інструментів.
Юджин Волох із Каліфорнійського університету, який ініціював це дослідження та описав його у своїй публікації, наголошує, що цей кейс не лише продемонстрував проблему використання AI-інструментів, а й те, наскільки багато ми не знаємо про їхню роботу. AI-інструменти повинні використовувати певні дата-сети, навчатися на них та робити висновки. Якщо фактажу, який ліг в основу навчання для ChatGPT, не існує, звідки ж взялися ці фейки?