Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Скасування аукціонів на Prozorro: зрада чи ні?

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
4 січня 2023 5 хвилин читання

Скасування Кабінетом міністрів України аукціонів на Prozorro стало однією з головних новин вчорашнього дня і спричинило бурхливе обговорення у соцмережах та медіа. Висловився з цього приводу і колишній генеральний директор ДП «Прозорро» Василь Задворний. Далі публікуємо текст його допису у Facebook.

Не встигли ще просохнути чорнила на Наказі про моє звільнення з Prozorro, аж ось ділки і корупціонери вже відмінили все надбання найкращої реформи України і світу по боротьбі з усім! (сарказм)

Оскільки мені про відміну, торгів, законів Ома, та правил пунктуації написали приблизно всі, то маю трохи висловитися і я. Це не пост, а компіляція моїх коментарів тезово.

З листопада я НЕ працюю в Prozorro, тому це експертна оцінка.

Як воно робе (с)

В Prozorro відбуваються аукціони.

Аукціони — це лише один етап процедури закупівлі.

Аукціони відбуваються лише якщо є 2+ учасники.

Ціну понижають послідовно.

Останній «крок» у того, хто подав найнижчу ціну ПЕРЕД аукціоном. Це стимулює подавати реальні ціни.

Після аукціону пропозиції теж розглядаються послідовно: спочатку найдешевша і до найдорожчої.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо пропозиція не відповідає вимогам по якості товару (привіт всім «на Prozorro купують неякісне») — її відхиляють і переходять до наступної.

Статистично в 2018 році ми рахували, що близько 80% всього зниження закупівель відбувається на момент подачі пропозиції перед аукціоном. Бо краща ціна — більше перевага в аукціоні — більше шансів виграти.

В чому проблема

Йбнрсн. Ну ви в курсі.

Відключення електрики постачальники називають найбільшою проблемою (колеги проводили опитування наче).

Аукціони — єдиний етап суперкороткий по часу: 10-15 хв. Тобто якщо вам вирубили світло в момент подачі пропозиції (і ви не робите це в останній момент) то у вас буде ще 1-2-3 дня на відправку файлу. З аукціоном все не так: вирубили аварійно — прівєт.

Був, кажуть будинок не Тернопільщині, де можна було здавати квартири постачальникам, але і його почали відключати завдяки позиції сусідів 🙂

У мене нема інформації про те, скільки аукціонів не відбулося. І, думаю, це було б корисно почути аби зрозуміти масштаб проблеми.

Окрім того, зараз мало процедур взагалі відбуваються із аукціоном (пам'ятаєте, там треба більше за 2 учасників, а у учасників не дуже зараз із участю).

Що зробив уряд

Скасував аукціони (не процедури, тільки один етап) на 6 місяців (до кінця червня, грубо).

Які були альтернативи

Можна було б збільшити час на проведення аукціонів. Але це технічно складна задача: збільшувати треба з 10-15 хв на 4-6 годин (бо треба ж доїхати ще). А значить, треба підвищувати захист аукціонів, а ще це збільшує навантаження на систему.

Можна було б вводити не відміну аукціонів, а опціональність: якщо замовнику принципово — він оголошує процедуру без аукціону, якщо може почекати, то з ним.

Можна було відключати аукціони тільки коли є блекаути. Але для цього треба аби хтось ці блекаути (режим аварійних відключень) явно фіксував. Не думаю, основна задача НЕК «Укренерго» зараз — це облік блекаутів.

Можна було б вводити таке відключення не для всіх продуктів, а для критичних, але тоді КМУ має вести такий перелік. І на прикладі ковіду це не дуже добре працювало.

Висновки

Що добре:

  • дійсно є проблема на яку варто було відреагувати, і те, що система не замкнулася, а реагує — дуже цінно;
  • опціональність аукціонів — одна з вимог Світового банку для проведення закупівель, подібний підхід можна використати як експеримент;
  • відміна вводиться не до кінця воєнного стану, а тимчасововідміна вводиться не до кінця воєнного стану, а тимчасово;

Що можна зробити краще (особиста думка):

  • Написати ПКМУ зрозуміліше (це скоріше проблема не цієї конкретної ПКМУ, а нормативної мови вцілому): я витратив 30 хв аби зрозуміти що ПКМУ діє 6 місяців. Гірше ніж змінні в C++.
  • Здається опціональність була б більш цікавим способом аніж тотальна відміна. Це б дало більше гнучкості і показало б краще проблему, яку вирішує КМУ. 
  • Думаю, норму можна було вводити пізніше: початок січня доволі мертвий сезон в закупівлях, можна було б приділити цей час наприклад на створення трохи більш складних схем, що дало б більше гнучкості і трохи менше зради.
  • Трохи більше комунікації з громадськістю, думаю, було б корисно.Трохи більше комунікації з громадськістю, думаю, було б корисно.

Майте гарний січень!

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Twitter став частиною інтернету та змінив світ: головне з історії соцмережі

Олександр Тартачний 15 липня 2024 14:48

В українській енергосистемі зберігається значний дефіцит 12 липня 2024: деталі від Укренерго

Владислав Паливода 12 липня 2024 11:21

Mission Possible оголосив набір для стартапів на ранніх стадіях — як взяти участь

Владислав Паливода 11 липня 2024 22:38

В якому стані енергосистема України 10 липня 2024: деталі від Укренерго

Владислав Паливода 10 липня 2024 13:07

Укренерго оновило інформацію про відключення 9 липня

Олеся Дерзська 9 липня 2024 13:52