Скасування аукціонів на Prozorro: зрада чи ні?
Скасування Кабінетом міністрів України аукціонів на Prozorro стало однією з головних новин вчорашнього дня і спричинило бурхливе обговорення у соцмережах та медіа. Висловився з цього приводу і колишній генеральний директор ДП «Прозорро» Василь Задворний. Далі публікуємо текст його допису у Facebook.
Не встигли ще просохнути чорнила на Наказі про моє звільнення з Prozorro, аж ось ділки і корупціонери вже відмінили все надбання найкращої реформи України і світу по боротьбі з усім! (сарказм)
Оскільки мені про відміну, торгів, законів Ома, та правил пунктуації написали приблизно всі, то маю трохи висловитися і я. Це не пост, а компіляція моїх коментарів тезово.
З листопада я НЕ працюю в Prozorro, тому це експертна оцінка.
Як воно робе (с)
В Prozorro відбуваються аукціони.
Аукціони — це лише один етап процедури закупівлі.
Аукціони відбуваються лише якщо є 2+ учасники.
Ціну понижають послідовно.
Останній «крок» у того, хто подав найнижчу ціну ПЕРЕД аукціоном. Це стимулює подавати реальні ціни.
Після аукціону пропозиції теж розглядаються послідовно: спочатку найдешевша і до найдорожчої.
Якщо пропозиція не відповідає вимогам по якості товару (привіт всім «на Prozorro купують неякісне») — її відхиляють і переходять до наступної.
Статистично в 2018 році ми рахували, що близько 80% всього зниження закупівель відбувається на момент подачі пропозиції перед аукціоном. Бо краща ціна — більше перевага в аукціоні — більше шансів виграти.
В чому проблема
Йбнрсн. Ну ви в курсі.
Відключення електрики постачальники називають найбільшою проблемою (колеги проводили опитування наче).
Був, кажуть будинок не Тернопільщині, де можна було здавати квартири постачальникам, але і його почали відключати завдяки позиції сусідів 🙂
У мене нема інформації про те, скільки аукціонів не відбулося. І, думаю, це було б корисно почути аби зрозуміти масштаб проблеми.
Окрім того, зараз мало процедур взагалі відбуваються із аукціоном (пам'ятаєте, там треба більше за 2 учасників, а у учасників не дуже зараз із участю).
Що зробив уряд
Скасував аукціони (не процедури, тільки один етап) на 6 місяців (до кінця червня, грубо).
Які були альтернативи
Можна було б збільшити час на проведення аукціонів. Але це технічно складна задача: збільшувати треба з 10-15 хв на 4-6 годин (бо треба ж доїхати ще). А значить, треба підвищувати захист аукціонів, а ще це збільшує навантаження на систему.
Можна було б вводити не відміну аукціонів, а опціональність: якщо замовнику принципово — він оголошує процедуру без аукціону, якщо може почекати, то з ним.
Можна було відключати аукціони тільки коли є блекаути. Але для цього треба аби хтось ці блекаути (режим аварійних відключень) явно фіксував. Не думаю, основна задача НЕК «Укренерго» зараз — це облік блекаутів.
Можна було б вводити таке відключення не для всіх продуктів, а для критичних, але тоді КМУ має вести такий перелік. І на прикладі ковіду це не дуже добре працювало.
Висновки
Що добре:
- дійсно є проблема на яку варто було відреагувати, і те, що система не замкнулася, а реагує — дуже цінно;
-
опціональність аукціонів — одна з вимог Світового банку для проведення закупівель, подібний підхід можна використати як експеримент;
-
відміна вводиться не до кінця воєнного стану, а тимчасововідміна вводиться не до кінця воєнного стану, а тимчасово;
Що можна зробити краще (особиста думка):
- Написати ПКМУ зрозуміліше (це скоріше проблема не цієї конкретної ПКМУ, а нормативної мови вцілому): я витратив 30 хв аби зрозуміти що ПКМУ діє 6 місяців. Гірше ніж змінні в C++.
-
Здається опціональність була б більш цікавим способом аніж тотальна відміна. Це б дало більше гнучкості і показало б краще проблему, яку вирішує КМУ.
-
Думаю, норму можна було вводити пізніше: початок січня доволі мертвий сезон в закупівлях, можна було б приділити цей час наприклад на створення трохи більш складних схем, що дало б більше гнучкості і трохи менше зради.
-
Трохи більше комунікації з громадськістю, думаю, було б корисно.Трохи більше комунікації з громадськістю, думаю, було б корисно.
Майте гарний січень!