Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Від однієї школи до освітньої екосистеми. Як у Genesis масштабують освітні продукти

Oleksii Nischyk
Oleksii Nischyk Genesis, Education Operations Director
11 травня 2023 8 хвилин читання

Освітня екосистема Genesis Academy виросла з однієї Genesis IT School. Її запустили у 2016 році, аби посилити ринок сильними кадрами для продуктового ІТ. Нині структура налічує 12 тематичних напрямів, чотири основні формати та сотні слухачів. У своїй колонці для SPEKA Education Operations Director у Genesis Олексій Ніщик розповідає, як перетворити одну школу на розгалужену освітню структуру та водночас не втратити якість через масштабування.  

Від школи до екосистеми Від школи до екосистеми

Як усе починалося 

У 2016 році ринок продуктового ІТ в Україні лише формувався. Понад 70% IT-експорту припадало на розроблення програмного забезпечення, а країна входила до двадцятки найбільших експортерів ІТ-послуг у світі. Відчувався кадровий голод, тож у топменеджерів Genesis виникла ідея: самостійно навчати світчерів з інших галузей. 

Як результат — у компанії сформували освітню програму, яка максимально швидко пояснювала особливості створення ІТ-продуктів. До викладання залучили СЕО компаній екосистеми Genesis та інший C-level. Студенти не лише слухали лекції, а й розбирали практичні кейси та виконували об’ємні домашні завдання. Навчання завершували фінальним груповим проєктом — готовим продуктом на основі здобутих знань. Так виникла перша Genesis IT School, яка охоплювала всі нетехнічні напрями для роботи з ІТ-продуктом.

Програму регулярно удосконалювали: додавали нові модулі, покращували старі лекції, освіжали практичні кейси. Паралельно розвивався український ІТ-ринок. З’являлося дедалі більше продуктових бізнесів із запитом на профільних тестувальників, маркетологів, рекрутерів. Одна школа вже не покривала всі потреби, тому освітній напрям у компанії також розширювався. 

Як зростали освітні проєкти

У 2020 році поряд із флагманською Genesis IT School з’являлися курси, які охоплювали різні домени технологічного бізнесу. Підхід до запуску програм сформували ще за часів перших наборів: кількарівневий відбір, реальні кейси, практичні завдання та готовий фінальний продукт. 

Цінність заходів показував напрацьований трек-рекорд, який давав змогу долучати до викладання фахівців із різних бізнесів екосистеми. Зазвичай, запуск профільної школи драйвила одна компанія, але лекторів запрошували з усієї екосистеми. Для них це можливість прокачати особистий бренд, реалізуватися в ролі викладача або познайомити аудиторію з брендом своєї компанії.

Успішність заходів вимірювали за кількома метриками: інтерес аудиторії (він виражається в кількості зареєстрованих учасників); рівень студентів, які пройшли відбір; число тих, хто захотів продовжувати кар’єрний шлях у продуктовому ІТ — як в Genesis, так і поза ним. 

Як збирали команду

Я приєднався до компанії у 2018 році, після завершення четвертої Genesis IT School. Тоді я був єдиним співробітником, який відповідав за освітній напрям. Домовлявся зі спікерами, розробляв програму, верстав сайти, запускав рекламу, проводив відбори, аналізував фідбеки — така собі людина-швейцарський ніж. Через рік стало зрозуміло, що розвивати треба уже декілька освітніх напрямів, зокрема й майбутню Genesis Academy. Настав час збирати команду. 

Найм — один із найважливіших процесів у Genesis. Ми віримо, що найкращі хочуть працювати з найкращими, тож приділяємо цьому процесу багато сил та часу. Я шукав не просто проджект-менеджерів, а сильних гравців, які прагнуть кардинально змінювати освітню екосистему в країні.

Серед наших співробітників — колишні працівники міністерств, громадського сектору, а також ті, хто проактивно проявив себе в студентському самоврядуванні.

В Education-департаменті 25 осіб, а за Genesis Academy відповідають троє людей — керівниця напряму та двоє Education Project Managers. Їхнє основне завдання — організувати якісний курс та відібрати студентів. Інші процеси бере на себе окрема інфраструктурна команда освітнього напряму — дизайнер, розробник, маркетолог та аналітик. Я займаюся стратегічним плануванням, комунікацією з топменеджментом та шукаю ресурси, аби команда могла якнайкраще виконувати свою роботу. 

Який вигляд має Genesis Academy

З часом ми помітили зміни ключової аудиторії. Якщо на початку ми цілилися у світчерів рівня Middle та Senior, то далі серед слухачів з’являлося більше сильних Junior-спеціалістів — вони чудово справлялися з тестовими завданнями та фінальними проєктами. Зростала й кількість тих, хто взагалі не знав про ІТ-продукти, але уже починав цікавитися сферою.

Аби сегментувати аудиторію, лінійку освітніх форматів збільшили — тепер є чотири варіанти для різних ґрейдів:  

  • Guides. 

Добірки корисних матеріалів для ознайомлення із певним доменом. Ідеально для тих, хто має поки що поверхневе уявлення про сферу. 

  • Weeks. 

Тематичні тижні зі щоденними лекціями без домашніх завдань. Розраховані на фахівців рівня Junior для швидкого знайомства зі сферою чи поглиблення знань.

  • Schools. 

Авторські навчальні програми з лекціями, воркшопами, домашніми завданнями та фінальним проєктом. Вони підходять для рівнів Strong Junior та Middle, але Senior та C-level також неодноразово брали участь у програмах.

  • DeepDives. 

Новий формат для досвідчених фахівців, який відбудувався від шкіл. Тут викладають топфахівці індустрії, більшу частину програми займають case study. Окрема «фіча» — нетворкінг із топспеціалістами індустрії. Цей напрям підходить для Senior-спеціалістів та C-level.

Зараз всі курси для зовнішньої аудиторії об’єднані єдиним брендом Genesis Academy. Напрямів всього 12, серед них — FrontEnd, BackEnd, QA, аналітика, продукт, маркетинг, рекрутинг тощо. Уже під час повномасштабного вторгнення з’явився запит на нові програми, як-от UI/UX-дизайн та BizDev. Кожна школа завершується фінальним проєктом. На DeepDives та деяких школах — це створення окремого ІТ-продукту. Інші програми передбачають більш нішеві фінальні завдання. 

Навчання було й залишається безкоштовним, а перед довготривалими програмами потрібно пройти відбір. Він складається з онлайн-тесту, практичного кейса (онлайн-тест формується відповідно напряму школи), та співбесіди на перевірку мотивації. Домашні завдання об’ємні — на них студенти витрачають десь 10-15 годин на тиждень.

Які плани

За шість років випускниками програм Genesis Academy стали понад 2000 осіб. Серед учасників і студенти, яким бракує університетських знань, і світчери, що хочуть опанувати нову професію, і СЕО невеликих бізнесів. Є і вкрай цікаві приклади, зокрема, випускник французького МВА із досвідом роботи в інвестиціях та власник вебстудії. У кожному наборі у нас є ті, хто точно не доповнить статистику, а стане цікавим винятком. 

Глобальна мета департаменту Education — створити найбільшу екосистему навчальних ініціатив із продуктового ІТ в Україні. Для цього є всі можливості: зараз у нас 25 людей у команді, понад 100 освітніх проєктів, серед яких співпраця з вишами, розбудова міжнародних проєктів та корпоративна освіта. 

Окремий фокус — розвиток проєктів для досвідчених фахівців. Якщо спеціаліст рівня Junior та Middle впливає на створення одного-трьох робочих місць, то Senior та С-level генерують десятки таких. Тому, як наслідок, вкладаючись у розвиток навчання поза компанією, ми розвиваємо освітню екосистему. У довготривалій перспективі це сприяє зростанню всього ринку. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як відкрити бізнес у легкій промисловості, розповіли STEM is FEM і brabrabra

Кіра Іванова 27 вересня 2023 18:27

Гарвард пропонує перейменувати свою медичну школу за донат у $1 мільярд

Іван Чернов 26 вересня 2023 18:17

Фінансово-неграмотна молодь і вагомість вищої освіти: про що говорить останнє дослідження НБУ з економічної освіченості

Павло Осадчук 22 вересня 2023 10:00

Федоров поділився планами щодо застосунку «Мрія»

Богдан Камінський 19 вересня 2023 16:47

Які спеціальності та чому обирають українські абітурієнти

Єлизавета Гогілашвілі 16 вересня 2023 07:30