Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Великі перегони. Як NASCAR перетворив автозмагання обраних на спорт для мільйонів

Володимир Хомяков
Володимир Хомяков Редактор SPEKA
21 лютого 2023 5 хвилин читання

21 лютого 1948 року в американському місті Дейтон-Біч заснували Національну асоціацію перегонів серійних автомобілів — NASCAR. В межах проєкту #cпекотнадата розповідаємо, як це було і що змінило для світу. 

Перегони NASCAR стануть одним із найпопулярніших глядацьких видів спорту в Америці Перегони NASCAR стануть одним із найпопулярніших глядацьких видів спорту в Америці
  • Що сталося: 21 лютого 1948 року офіційно зареєстрували Національну асоціацію гоночних автомобілів, яка згодом стане широко відома як NASCAR. 
  • Чому це важливо: Перегони NASCAR стануть одним із найпопулярніших глядацьких видів спорту в Америці, а також багатомільярдною індустрією. Це станеться в першу чергу завдяки тому, що в перегонах – на відміну від інших змагань – брали участь звичайні серійні авто.
Одні з перших перегонів на Дейтон-Біч, кінець 1940-х Одні з перших перегонів на Дейтон-Біч, кінець 1940-х

Рушійною силою створення NASCAR був Вільям «Білл» Франс-старший, механік і власник авторемонтної майстерні з Вашингтона, який у середині 1930-х років переїхав у Флориду до міста Дейтон-Біч. Околиці Дейтона були місцем проведення численних перегонів (в яких брав участь і Франс) – але це були «стихійні перегони для бідних», де правила мінялись від події до події, а нечесні промоутери могли втекти із призовими.

При цьому потрапити на «дорослі» автозмагання на кшталт Indianapolis 500 гонщики-аматори практично не мали можливості через високий поріг входу, дорогі гоночні авто тощо. 

Натомість в NASCAR – принаймні в перші роки існування – пілоти їздили на тих самих авто, що і звичайні люди на вулицях: б'юїках, кадилаках, олдсмобілах із мінімальними модифікаціями.

Вільям «Білл» Франс-старший, засновник NASCAR в кінці 1940-х  Вільям «Білл» Франс-старший, засновник NASCAR в кінці 1940-х 

Перші перегони – Strictly Stock на трасі Charlotte Speedway у Північній Кароліні на 200 кіл – NASCAR провів 19 червня 1949 року. Перегони спостерігали 13 тис. уболівальників, фінішував на них Гленн Данавей на своєму Ford, але він був дискваліфікований за «недозволені задні пружини на авто» і приз у $2 тис. (майже $25 тис. в сучасних цінах) отримав Джим Ропер, який керував Lincoln.

Перші перегони NASCAR

За наступні роки NASCAR пережив декілька злетів та падінь. Останній з них був пов'язаний із ерою телебачення і тривав майже 30 років. Перша пряма трансляція Daytona 500 відбулася 18 лютого 1979 року, а бійка наприкінці перегонів між гонщиками Кейлом Ярборо, Донні та Боббі Еллісонами стала величезною рекламою та допомогла підвищити популярність NASCAR у національному масштабі.

Ера процвітання тривала до кінця «нульових». Велику роль в цьому зіграв син Франка, Вільям Франк-молодший (1933-2007), який зайняв посаду президента NASCAR у 1972 році. Саме він привів NASCAR до прибуткового корпоративного спонсорства та мільярдних телевізійних контрактів. І саме при ньому авдиторія перегонів сягнула двох десятків глядачів. 

Цікаві факти про NASCAR 

  • Вважається, що автоперегони в Сполучених Штатах беруть свій початок з ери сухого закону, коли водії перевозили контрабандне віски й модифікували авто, щоб відірватися від поліції. Але коріння NASCAR – скоріш у Великій депресії та традиціях самогоноваріння на півдні США. Після відміни сухого закону в 1933 році місцеві фермери тікали із саморобним віскі вже від податківців. 
  • На початку історії NASCAR багато водіїв було дискваліфіковано поліцією за те, що мали арешти за перевезення контрафактного алкоголю. 
  • Всю історію NASCAR на перегонах були присутні прапори Конфедерації південних штатів. Їх заборонили тільки у 2010-х роках. 
  • Донедавна на перегонах були представлені команди всіх родів військ армії США. Але після розслідування Конгресу з приводу використання грошей платників податків, на перегонах зосталась тільки команда ВМС. 
  • Знаменитий мультфільм «Тачки» багато в чому знято по мотивах NASCAR – навіть із відсиланнями до історії півдня і пародіями на місцевих «реднеків». 
  • Сучасні авто для перегонів мають однаковий двигун: V8 з нижнім розташуванням розподільчого валу об'ємом 5,85 літра і каркас із труб, на який «вдягають» зовнішні панелі. Таким чином це майже однакові авто, хоча й з «шильдиками» різних автоконцернів. 
  • Щорічно NASCAR проводить 36 серій перегонів і заробляє близько $600 млн на телебаченні, плюс — отримує спонсорські гроші, суми яких не розкриває. Гонорари провідних пілотів можуть сягати рівня $20-25 млн – приблизно половина з них складається із призових, друга половина забезпечується спонсорською допомогою. 

Раніше у #спекотна дата:  

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Період напіврозпаду: чому Half-Life стала однією з найкращих ігор в історії

Владислав Миронович 20 листопада 2023 12:35

Перша Windows. Як Білл Гейтс продав операційну систему, якої у нього не було

Юлія Даниленко 20 листопада 2023 10:36

Вчені реконструювали обличчя дружини Ярослава Мудрого Інгігерди Олофсдоттер

Дмитро Мухін 19 листопада 2023 18:50

Як Intel винайшов мікропроцесор, а Intel 4004 зробив сучасні комп’ютери можливими

Олександр Тартачний 15 листопада 2023 16:02

Web3: як виник і як працює

Kateryna Romanenko 15 листопада 2023 16:00