Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені зафіксували найближчу до Землі чорну діру, яка зʼїдає зірки

0
14 березня 2024 3 хвилин читання

Вчені виявили надмасивну чорну діру, яка розриває та поглинає зірки, що розташовані надто близько до Землі.

Про це повідомляє SPACE.

У кривавій смерті зірок  звинувачують чорну діру, яка важить приблизно 1 млн сонць. Це сталося в активній галактиці NGC 3799, що народжує зірки та розташована за 160 млн  світлових років від Землі у сузір'ї Лева.

Дослідники говорять, що це відкриття свідчить про те, що чорні діри, які розривають зірки поблизу, можуть бути більш поширеними, ніж вважалося раніше, просто ми не були свідками цього.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Вчені з Інституту астрономії Гавайського університету називають вбивство зірок подією приливного зриву або TDE, коли відбувається раптове освітлення та швидке згасання спіральної галактики з перемичками, всередині якої це сталося. Відкриття зробили за допомогою системи All-Sky Automated Survey for SuperNovae (ASAS-SN) 22 лютого 2023 року.

«Хоча ми раніше бачили чорні діри, які руйнують зірки, це перша, яку ми побачили так близько за допомогою видимого світла. Це може допомогти нам краще зрозуміти, як надмасивні чорні діри ростуть та збирають матеріал навколо себе», — сказав Віллем Гугендам, аспірант IfA та співкерівник дослідження.

Що відбувається із зірками після зустрічі з чорною дірою

Коли зірка наближається до величезної чорної діри у серці галактики, сила тяжіння чорної діри розтягує зірку у вертикальному напрямку і стискає її горизонтально. 

Це перетворює зірку на «космічну локшину» зоряного матеріалу, яка обертається навколо надмасивних чорних дір, нагадуючи спагеті на виделці. Цей процес називали спагетифікацією.

Після того як зірка розпадається, матеріал поступово падає у чорну діру. Цей процес створює дуже яскраві спалахи світла, які можна помітити навіть із Землі. Такі події трапляються часто, але виявити це досить складно, бо рідко відбувається поблизу нас.

Що виявили вчені на галактиці NGC 3799

Востаннє TDE виявили у галактиці NGC 3799, що має позначення ASASSN-23bd. Команда вчених продовжила вивчати TDE у галактиці NGC 3799, використовуючи різні телескопи, які розміщені як на землі, так і у космосі. Під час роботи на гавайських горах Мауналоа і Халеакала за допомогою телескопів ATLAS науковцям вдалося отримати додаткові дані.

Вони виявили, що ASASSN-23bd, як один із видів TDE, відрізняється від інших своєю поведінкою. Цей TDE став яскравішим лише за 15 днів, а потім швидко почав тьмяніти. Це робить його приблизно увдвічі швидшим, ніж інші TDE. 

Крім того, він виробляв менше енергії, ніж інші подібні явища. Це дозволяє зарахувати його до групи TDE з низькою яскравістю та швидкістю.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Агентський договір та оподаткування доходу ФОП-платника ЕП

Inna Sharova 20 червня 2025 12:36

Порівняння податкових систем: Польща, Литва, Латвія, Естонія – де вигідніше відкривати власний бізнес у 2025 році?

Ірина Качмарчик 20 червня 2025 11:30

Літній криптопортфель: які активи тримати в спокійний сезон

Іван Павловський 19 червня 2025 10:09

Ментальне здоров’я в умовах турбулентності

Роман Крючок 20 червня 2025 14:27

Чому корпоративний мерч важливий і як вибрати надійного постачальника: практичний гайд від IdeaSoft

Поліна Борисова 20 червня 2025 14:16