Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені знайшли планету, завжди повернуту до зірки одним боком

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
7 квітня 2024 2 хвилин читання

Явище приливного захоплення досить поширене у планетних системах. Достатньо поглянути на наш Місяць, обертання якого перебуває в резонансі з орбітальним рухом навколо Землі. Тому він завжди повернений до нашої планети одним боком. Подібний механізм працює і у планет, які розташовані надто близько до своїх зірок.

Однак роздільної здатності сучасних наукових інструментів не вистачає, щоб фізично спостерігати припливне захоплення екзопланет. Вчені можуть лише припускати, що та чи інша планета перебуває в спинорбітальному резонансі, виходячи з відстані між нею і зіркою.

Нове дослідження демонструє спосіб доказу приливного захоплення та описує першу таку планету, що відноситься до суперземлів. Йдеться про планету LHS 3844b. Вона більша за Землю в 2,3 раза і обертається навколо своєї зірки менш ніж за 12 годин.

Використовуючи архівні дані інфрачервоного телескопа Spitzer, який вже не працює, астрономи оцінили рівень нагрівання поверхні планети. Отримані результати поєднали з моделями. Виявилося, що якби планета поверталася до зірки різними боками, то її середня температура поверхні була б значно вищою. А зібрані дані кажуть, що ми спостерігаємо її холодний бік, який, ймовірно, не звертається до зірки зовсім.

Також є ознаки того, що планета позбавлена атмосфери або вона дуже тонка. Це полегшило завдання визначення її температури, тому що наявність атмосфери призводить до рівномірного розподілу тепла з денного боку на нічний.

Отримані результати можна застосовувати, щоб оцінити характеристики інших екзопланет, зокрема у так званій зоні проживання. Із цим є проблеми у червоних карликів. Зона, в якій вода може бути у рідкому вигляді, надто близька до таких зірок. Через це планети на їхніх орбітах можуть бути у припливному захопленні. Тому один бік постійно перегрівається, а інший — остигає. Такі умови не сприяють виникненню та підтримці життя у звичному для нас вигляді. Навіть якщо формально планета розташована на «комфортній» відстані від світила.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Місія NASA Psyche стартує з новими магнітними двигунами Холла

Вікторія Рудзінська 23 травня 2024 09:01

Космічна кульбаба: астрономи відкрили планету зі щільністю цукрової вати

Дмитро Мухін 18 травня 2024 19:38

Дослідження: фіолетовий колір планет може свідчити про їхню життєпридатність

Дмитро Мухін 27 квітня 2024 19:29

Космічний телескоп Джеймс Вебб почав вивчати екзопланету К2-18b, в атмосфері якої знайдені ознаки життя

Дмитро Мухін 27 квітня 2024 13:27

Місяць та Сонце серед зірок: астрофотограф зробив неймовірний знімок затемнення 8 квітня

Дмитро Мухін 13 квітня 2024 19:35