Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені запропонували незвичайний спосіб зупинити танення «льодовика судного дня»

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
9 березня 2024 3 хвилин читання

Льодовик Туейтса, розташований у Західній Антарктиді, називають «льодовиком судного дня», тому що це один із найбільших льодовиків, який дуже швидко руйнується. З 2000 року він втратив понад трильйон тонн льоду. А його повне танення спричинить катастрофічні наслідки для всього світу. Про це пише Business Insider.

При його таненні очікується підвищення рівня моря на 60 см. Показник не виглядає страшним, але насправді за такого зростання багато прибережних районів опиняться під загрозою повеней. Це торкнеться 97 млн людей у всьому світі.

Льодовик Туейтса Льодовик Туейтса

Набагато страшніше, що зникнення «льодовика судного дня» запустить ланцюжок танення інших льодових масивів, які зараз прикриває льодовик Туейтса. І вже це підвищить рівень моря приблизно на три метри. Тому долею цього регіону Антарктиди так стурбовані вчені, які шукають шляхів, щоб зупинити його руйнування.

Оригінальну ідею запропонували гляціологи з Лапландського та Кембриджського університетів. Вони хочуть встановити підводну завісу завдовжки близько 100 км. Вона перекрила б доступ води з теплих течій до льодовика. Такі течії роблять основний внесок у руйнування льодового панцира. Вони підмивають його знизу, стоншуючи висунуту в океан частину масиву, і послаблюють зв'язок льодовика з морським дном, роблячи його нестійким.

Автори проекту вже проводять дослідження, щоб оцінити, наскільки ефективним може бути розміщення завіси на дні океану. Пропонується використання гнучкої полегшеної конструкції, а не стіни. Таку завісу можна буде прибрати, якщо раптом виявиться, що вона негативно позначається на екосистемі.

Проєкт підводної завіси Проєкт підводної завіси

Наразі тестується метровий прототип у різних резервуарах. Коли його конструкцію затвердять, вчені випробують збільшений варіант на річці, а через два роки вони мають намір розмістити десятиметрову завісу в одному з фіордів Норвегії, щоб подивитися, як вона працює.

Однією з перешкод на шляху до реалізації проекту стане його вартість. Вважають, що розміщення такої завіси на дні моря Амундсена обійдеться в $50 млрд. Але автори ідеї впевнені, що це набагато дешевше, ніж боротьба із можливими наслідками. Адже за кожен метр підвищення рівня моря щороку на захист від повеней у світі витрачатимуть приблизно ті самі $50 млрд.

Тим часом зволікання підвищує ризики. Справа в тім, що немає точного прогнозу про те, коли руйнація льодовика Туейтса стане критичною. Це може статися через кілька років, і через 50 років. Обійтися одним скороченням викидів парникових газів на такій дистанції не вийде. Клімат має велику інерцію, а якщо «льодовик судного дня» розтане, то вже жодні заходи не допоможуть його відновити.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вчені з’ясували, як довго схрещувалися Homo sapiens з неандертальцями

Дмитро Мухін 25 травня 2024 19:18

Вчені винайшли гель, здатний захистити кров та печінку від алкоголю

Дмитро Мухін 19 травня 2024 20:14

Орангутанг-знахар: уперше зафіксували, як тварина загоює рани листям

Дмитро Мухін 5 травня 2024 19:43

Дослідження: фіолетовий колір планет може свідчити про їхню життєпридатність

Дмитро Мухін 27 квітня 2024 19:29

Що сниться котам та собакам

Дмитро Мухін 21 квітня 2024 20:10