Вчені вперше створили синтетичні людські ембріони зі стовбурових клітин
Вчені створили синтетичні людські ембріони, використовуючи стовбурові клітини. Це революційне досягнення, яке дозволить людству обійтися без яйцеклітин та сперми під час створення таких ембріонів, пише the Guardian. Ці ембріони не мають серця, що б’ється, або зачатків мозку, але мають клітини, що формують плаценту, жовтковий мішок і сам ембріон.
Професор Магдалена Жерніцка-Гетц із Кембриджського університету та Каліфорнійського технологічного інституту зазначає:
Поки що невідомо, коли буде можливим клінічне використання синтетичних ембріонів і яким саме воно буде. Імплантувати їх до тіла пацієнтки наразі незаконно, до того ж незрозуміло, чи зможуть вони «дозріти» до інших стадій розвитку.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Модельні структури, кожна з яких була вирощена з однієї ембріональної стовбурової клітини, вже досягли початкового етапу розвитку, відомого як гаструляція, коли ембріон перетворюється з безперервного листа клітин на формування чітких клітинних ліній і створення основних осей тіла. На цій стадії у ембріона ще немає серця, кишківника чи зачатків мозку, але модель показала наявність примордіальних клітин, які є клітинами-попередниками яйцеклітини та сперми.
«Наша модель людини є першою моделлю людського ембріона з трьома лініями, яка має амніон і зародкові клітини, клітини-попередники яйцеклітини та сперми, — розповіла для Guardian Жерніцка-Гетц . — Він прекрасний і створений повністю з ембріональних стовбурових клітин».
Чи можуть такі синтетичні ембріони перетворитися на немовля
Невідомо наразі, чи мають ці структури потенціал перетворення на живу істоту.
Так, синтетичні ембріони, вирощені з мишачих клітин, виглядають майже ідентичними природним ембріонам. Але коли їх імплантували в утробу самок мишей, вони не перетворилися на живих тварин.
У квітні 2023 року дослідники у Китаї створили синтетичні ембріони з клітин мавп і імплантували їх у лоно дорослих мавп, деякі з яких показали початкові ознаки вагітності, але жоден з них не продовжував розвиватися довше кількох днів.
Вчені досі не розуміють, є проблема просто технічною чи має більш фундаментальну біологічну причину.